POLECAMY

Weronika

Imię greckie, oznaczające w swobodnym przekładzie „przynosząca zwycięstwo” (gr. phero – niosę, nike – zwycięstwo). Jest powszechne w wielu krajach, przeważnie w formie Veronica.
Weronika

Znacznie rzadziej spotyka się inną wersję owego imienia – Berenike, posiadającą rodowód biblijny. Ostatnio mamy w Polsce pokaźny urodzaj na Weroniki, porównywalny z tym, jaki miał miejsce u progu XX wieku i w latach międzywojennych. Imieniny Weronika obchodzi 13 stycznia, 4 lutego, 17 maja, 9 i 12 lipca, zaś Berenike – 14 kwietnia.

Właścicielki tego imienia zwykle są raczej nieśmiałe, preferują samotność zamiast tłumnych zgromadzeń i anonimowość zamiast sławy. Mimo to świetnie sprawdzają się w pracy, wymagającej częstego kontaktu z ludźmi. Posiadają bowiem naturalną empatię i bezpośredniość, a ponadto zawsze okazują się chętne do pomocy.

Za jakiś czas niejedna Weronika ma szansę stać świadkiem, czy nawet uczestnikiem, jakiegoś doniosłego wydarzenia, o którym później potomni będą uczyć się z podręczników historii. Może to być np. brzemienny w skutkach incydent polityczny, ważne odkrycie naukowe, lub zwiastun kolejnej rewolucji kulturalnej. 

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
ekstra