POLECAMY

Wacław, Wacława

Imię słowiańskie, a dokładnie czeskie, powstałe z wyrazów „więce” i „sław”, czyli po prostu „więcej sławy”. Oprócz Polski i Czech (Vaclav), funkcjonuje też m.in. w Rosji ( Wiaczesław), w Niemczech (Wenzel), we Włoszech (Venceslao), w Hiszpanii i we Francji (Venceslas).
Wacław, Wacława

Forma żeńska jest nieco mniej powszechna od męskiej, choć i ta w ostatnich latach nadmiernym uznaniem u nas się nie cieszy, jakkolwiek przez długi okres (od końca XVIII wieku aż do pierwszej połowy XX) należała do imion wyjątkowo popularnych. Imieniny obie wersje obchodzą 4, 5 marca, 4 kwietnia, 15 czerwca i 28 września.

Osoby o tych imionach zwykle są poważne i obowiązkowe. Często zdobywają wysokie tytuły naukowe; nie brakuje wśród niech Profesorów Doktorów Habilitowanych. W hierarchii wartości na pierwszym miejscu stawiają rodzinę.

Za jakiś czas wielu Wacławów może zostać wdowcami. Na szczęście tylko słomianymi. Wacławy mogą spodziewać się przejściowych komplikacji w pracy, ale ostatecznie wszystko ułoży się pomyślnie. I jej i jemu powinna wydatnie poprawić się sytuacja ekonomiczna. 

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)