Tyłozgięcie macicy - czym grozi fot. Fotolia

Tyłozgięcie macicy - czym grozi

Czy tyłozgięcie macicy może utrudnić zajście w ciążę? Zapytaliśmy o to eksperta ginekologa. Sprawdź!
Agata Bernaciak / 13.02.2014 13:17
Tyłozgięcie macicy - czym grozi fot. Fotolia
Podczas badania ginekologicznego dowiedziałam się od lekarza, że mam tyłozgięcie macicy. Co to oznacza i czy wpłynie w jakiś sposób na moje zdrowie albo problemy z zajściem w ciążę?
- Marzena

Ekspert odpowiada: Jeszcze niedawno uważano, że tyłozgięcie macicy nie jest stanem prawidłowym. Wykonywano nawet operacje ginekologiczne, by zmienić położenie macicy na prawidłowe, czyli w przodozgięciu.

Dziś lekarze wiedzą, że u około 10% kobiet macica znajduje się w tyłozgięciu i nie ma to wpływu na dolegliwości i płodność.

Zdarza się jednak i tak, że tyłozgięcie macicy jest następstwem (a nie przyczyną) schorzeń ginekologicznych, np. zapalenia przydatków czy endometriozy. Kobiety cierpiące na te dolegliwości mają zwykle bóle w dole brzucha, w okolicy krzyża, odbytu oraz podczas współżycia.

- prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/22.06.2013 22:04
Fakt miesiączki sa bolesne przy tylozgieciu ale w ciaze zaszłam za pierwszym razem starania się wiec nie widze związku z trudnoscia zajścia w ciaze
/28.03.2010 16:32
Tyłozgięcie macicy na pewno nie utrudnia zajścia w ciąże. Ja 7 lat temu za pierwszym podejściem zaszłam w ciążę. Uważam jedynie że mam z tego powodu bolesne miesiączki i niestety nie zawsze mogę współżyć z mężem w takiej pozycji jak bym chciała. A jeśli chodzi o sam poród ja miałam bez najmniejszym komplikacji- po prostu książkowo na 6+, jak mi położne powiedziały.
/24.07.2009 20:34
czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie przez wiele lat miałam stweirdzone tyłozgięcie- ostatnie badanie kwiecień tego roku a dziś na badaniu-trzon macicy w przodozgięciu JAK TO MOŻLIWE??
POKAŻ KOMENTARZE (3)