POLECAMY

Św. Urszula Ledóchowska

Całe swoje życie poświęciła innym, głównie dzieciom i młodzieży. Kierowała internatem, założyła szkołę dla dziewcząt i pierwsze w Polsce Koło Krucjaty Eucharystycznej. Jej siostra – Maria Teresa Ledóchowska – była znaną błogosławioną.
Św. Urszula Ledóchowska

Urszula Ledóchowska żyła na przełomie XIX i XX w. Urodziła się w Austrii, a zmarła w Rzymie. Była założycielką Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Jej ojcem był oficer wojska austriackiego – Antoni Ledóchowski, a siostrą – Maria Teresa – znana błogosławiona misjonarka.

Urszula do czasu wstąpienia do krakowskiego klasztoru urszulanek, czyli do dwudziestego pierwszego roku życia, nosiła imię Julia. Po błogosławieństwie Piusa X pojechała do Petersburga, gzie została kierowniczką internatu przy gimnazjum polskim. Spędziła tam 4 lata, po czym została wydalona z Rosji z powodu wybuchu I wojny światowej. Stamtąd pojechała do Sztokholmu, a później do Danii. Tam założyła szkołę dla dziewcząt i rozpoczęła współpracę z Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny, założonym przez Henryka Sienkiewicza.

Dwa lata po zakończeniu wojny urszulanki osiedliły się w Polsce, w Pniewach niedaleko Poznania. W niedługim czasie Benedykt XV pozwolił im przekształcić zakon urszulanek w Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Siostry miały nie tylko żyć duchowością urszulańską, ale również zajmować się pracą wychowawczą.

Urszula Ledóchowska jest bliska współczesnym katolikom, ponieważ dość niedawno – w 2003 r. – papież Jan Paweł II kanonizował ją w Rzymie. 20 lat wcześniej dokonał w Poznaniu jej beatyfikacji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)