Preparat żelaza w ciąży - konieczny?

Jak długo należy przyjmować żelazo w ciąży? Obecnie jestem w 24. tygodniu ciąży...

Preparat w ciąży - konieczny?

Jak długo należy przyjmować żelazo w ciąży? Obecnie jestem w 24. tygodniu ciąży i mój ginekolog kazał odstawić mi żelazo. Dodam jeszcze, że w ogóle nie jem mięsa. Jem tylko ryby (w dużych ilościach). Dodatkowo biorę prenatal i witaminę C.

Dann

Proszę zaufać osobie, która prowadzi pani ciążę. W ciąży nie ma konieczności przyjmowania preparatów żelaza chyba, że wyniki badań krwi nie odpowiadają normom tzn. lekarz stwierdza niedobór żelaza. Poza tym witaminy dla ciężarnych w swoim składzie zawierają również żelazo. Prenatal Complex 14 mg żelaza, natomiast Prenatal Classic 60mg żelaza. Przeciętna dieta dostarcza 10–40 mg tego pierwiastka, ale organizm wchłania tylko ok. 10% (czyli 1–4 mg) tej porcji. Zapotrzebowanie na żelazo wzrasta w III trymestrze. Żelazo zawarte jest w ciemnym pieczywie, zielonych warzywach (szpinak, brokuły). Jeśli poziom żelaza będzie nieprawidłowy ginekolog na pewno zleci odpowiedni preparat żelaza.

Pozdrawiam serdecznie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Wydaje mi się, że na temat tego czy preparat żelaza w ciąży jest konieczny, nie ma co polemizować na forach internetowych, bo na szczęście ciążę prowadzi lekarz i to on decyduje o tym czy trzeba przyjmować suplementy żelaza czy nie . To oczywiste. Natomiast jeśli już taka potrzeba zachodzi i lekarz nam takie tabletki przepisze, to poprośmy go preparat, który ma w swoim składzie obie formy żelaza- hemową i niehemową. Suplementy z żelazem hemowym dużo lepiej się wchłaniają, wiec warto zadbać o to, żeby przyjmować najbardziej wartościowy preparat