POLECAMY

Mikołaj, Nikola, Koleta

Imię greckie, utworzone z wyrazów: nike – „zwycięstwo” i laos – „lud”. Tak więc pierwsi posiadacze tego imienia widocznie musieli zwyciężać dla ludu... A nie dawać owemu ludowi prezenty, jak by to się pozornie wydawało.
Mikołaj, Nikola, Koleta

Mikołajów mnóstwo zasiedla naszą ziemię, np. w Niemczech mówi się na nich Nikolaus, Nikolas, Niklas, lub Klaus, w krajach anglosaskich – Nicholas i Nick, we Francji – Nicolas, w Rosji – Nikołaj (zdrobniale – Kola). W Polsce od Mikołaja urobiono liczne formy pochodne: Mikosz, Mikuła, Miklos, Nicz, Niklos, Niklot; żadna z nich do popularnych nie należy. Natomiast w wersji damskiej ostatnio sporym wzięciem cieszy się Nikola, a mniejszym - Koleta (powstała „na bazie” francuskiej Nicolette). Imieniny – oprócz naturalnie 6 grudnia, o czym nie trzeba nawet wspominać – Mikołaj obchodzi 14 lutego, 21 marca, 9 maja, 2 czerwca, 10 września, 13 października i 13 listopada.

Osoby o tych imionach zwykle są ambitne, zdolne i pracowite. By osiągnąć wyznaczony cel, nie wahają się przed niczym. Czasami stać je na bezwzględność, ale nie brakuje im wrażliwości i bezinteresowności.

Dobra informacja dla wszystkich Mikołajów – wkrótce los podaruje wam coś, o czym od dawna marzyliście. Czyli, mówiąc najprościej, spełni się jakieś wasze skryte życzenie...

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
artykuł jest bardzo ciekawy można się dowiedzieć mnóstwo rzeczy których nie znamy o naszym imieniu !!!
/7 lat temu
artykuł jest bardzo ciekawy można się dowiedzieć mnóstwo rzeczy których nie znamy o naszym imieniu !!!