Mateusz

Imię hebrajskie (w oryginale: Mattaj, skrót od imienia Mattanja, od którego może pochodzić również Maciej); oznacza „dar od Jahwe”.
Mateusz

Nie posiada odpowiednika żeńskiego, natomiast w wersji męskiej funkcjonuje u nas jeszcze w trzech dodatkowych odmianach: Matus, Matuszek i Matys, przy czym wszystkie one - w przeciwieństwie do popularnej formy podstawowej – obecnie używane są rzadko. 

Od Mateusza utworzono niezliczoną ilość polskich nazwisk; na dzień dzisiejszy najbardziej znane spośród nich to... chyba Matuszczak (amatorzy seriali wiedzą, o kim mowa). Od nadmiaru imienin żadnemu Mateuszowi na pewno nigdy nie przewróci się w głowie, gdyż pojawiają się one wyłącznie raz w roku: 21 września.

Panowie o tym imieniu często bywają obdarzeni zdolnościami artystycznymi. Na ogół są towarzyscy i pogodni, choć zdarza się im wpadać w melancholię.
Rada dla Mateuszy (choć nie tylko dla nich) na bliższą i dalszą przyszłość – jeśli jesteście idealistami, to nadal nimi bądźcie. I to jak najdłużej. Wprawdzie ideałów podobno nie ma... Ale mieć je warto.

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)