POLECAMY

Maciej

Imię powstałe w języku greckim, ale posiadające korzenie semickie. Grecki Matthias jest odpowiednikiem semickiego Mattatijaha, co można przetłumaczyć: „dar od Jahwe”.
Maciej

W języku niemieckim funkcjonuje jako Matthias, w angielskim – jako Matthew, w węgierskim – jako Matyas. Obecnie wyszła już u nas z użycia staropolska forma Maćko, która (o czym wiedzą czytelnicy „Krzyżaków”) w Średniowieczu była pełnym imieniem, do dziś natomiast zachowała się w uwspółcześnionej wersji (Maciek) jako zdrobnienie.

Imieniny przypadają 30 stycznia, 25, 25 lutego i 11 listopada.

Typowy właściciel tego imienia jest odważny, waleczny, niechętnie przyznaje się do błędów i nie lubi nikomu ustępować. Starannie dobiera sobie przyjaciół, natomiast w relacjach z płcią piękną kieruje raczej intuicją.

Co wkrótce czeka Maciejów? Tym, którzy wcześniej bywali skłóceni z sąsiadami, niebawem powinny unormować się wzajemne relacje, przynajmniej z niektórymi z nich. Konieczna jest jednak dobra wola i daleko posunięte kompromisy po obu stronach. Nadchodzący okres przyniesie także nieprzewidziane wydatki, na czym może porządnie ucierpieć domowy budżet. Dlatego przydałoby się ściśle kontrolować przepływ gotówki. I absolutnie nie pożyczać od sąsiadów, bo w przeciwnym razie wspomniana wyżej poprawa stosunków zbyt długo nie potrwa. 

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)