Irygacje pochwy czy leki?

Jestem w 4. miesiącu ciąży a mój lekarz ginekolog polecił mi irygację pochwy.

Irygacje pochwy czy leki?

Jestem w 4. miesiącu ciąży a mój lekarz ginekolog polecił mi irygację pochwy. Czy to nie zaszkodzi maluszkowi i czy jest bezpieczne?

Beata

Irygacja pochwy to ingerowanie w naturalną florę bakteryjną pochwy. Wykonywanie irygacji może powodować zachwianie flory bakteryjnej pochwy. W takim przypadku może dochodzić do namnażania szkodliwych bakterii (kolejne infekcje). Częsta irygacja pochwy może zaburzyć płodność poprzez zaburzenie biocenozy tj. składu bakteryjnego pochwy i zwiększanie ryzyka procesów zapalnych narządów rodnych. Przed wykonywaniem irygacji należy skonsultować się z ginekologiem. Niestety zdania są podzielone- jedni zalecają irygacje inni zalecają stosowanie leków w celu leczenia infekcji pochwy. W czasie wykonywania irygacji warto też przyjmować probiotyk. Większość specjalistów uważa, że dobre skutki w walce z infekcjami pochwy dają leki (np. Natamycyna).

Pozdrawiam serdecznie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/5 lat temu
dziewczyny a jak robicie już tą irygację to jak długo? przez ile dni-czy w ogóle jednorazowo? i lactovaginal wkładacie zaraz po irygacji???
/6 lat temu
Mnie zdarzyło się w ciąży zrobić sobie irygacje bo odczuwałam pieczenie jednak zaraz potem zakładałam probiotyk lactovaginal aby odbudować właściwą mikroflorę. Ponadto stosowałam probiotyki doustne przez całą ciąże.
/6 lat temu
ja tez odradzalabym irygacji pochwy, mozna przeciez zabdac o zdrowie pochwy probiotykami, tu sa fajne informacje o tym, jak dbac o zdrowie intymne w ciazy, podsylam link: http://www.provag.pl/probiotyki_w_ciazy ja przez cala ciaze bralam provag i nie dostalam infekcji, probiotyk byl skuteczny:) ale slyszalam tez , ze dobrym rozwiazaniem jest tak, jak napisal ktos ponizej lactovaginal
POKAŻ KOMENTARZE (1)