POLECAMY

Cezary

Imię łacińskie o nadzwyczaj przewrotnej historii. Otóż słowo "ceasories" znaczy "czupryna", a taki właśnie przydomek nadano w I wieku p.n.e. rzymskiemu dyktatorowi Gajuszowi Juliuszowi, który paradoksalnie żadnej czupryny nie miał, ponieważ (jeśli wierzyć zachowanym przekazom źródłowym) był ponoć łysy jak noworodek. Wkrótce potem Cezarem zaczęto tytułować władców Imperium Rzymskiego; ta nazwa zresztą zachowała się do dziś jako cesarz.
Cezary

Jeśli chodzi o Polskę, to można by rzec "Cezarych ci u nas dostatek". Wypada zacząć od fikcyjnej postaci Cezarego Baryki, którego powinien znać każdy, kto czytał "Przedwiośnie" lub oglądał film. Skoro o filmie mowa, wśród współczesnych aktorów, też Cezarych nie brakuje. Z tych najbardziej znanych jeden aktualnie gra księdza i wójta, drugi - lekarza, a trzeci... niedawno się ożenił. I tu warto wspomnieć, że Cezary posiada swoją formę żeńską, rzadko używaną Cezarynę.

Jej imieniny też są rzadkie, przypadają tylko 8 kwietnia, podczas gdy męski odpowiednik obchodzi je sześć razy w roku: 25 lutego, 8 kwietnia, 22 i 27 sierpnia, 3 listopada i 27 grudnia.

Właściciele tego imienia są otwarci i szczerzy. Lubią dobrą zabawę i dobre trunki, ale rzadko wśród nich trafiają się nałogowcy.

Niebawem większość Cezarych niespodziewanie rozszerzy swoje kontakty towarzyskie. Wśród nowych znajomych mogą pojawić się nawet osobistości z pierwszych stron gazet. Tym, którzy wcześniej borykali się z problemami zawodowymi, sytuacja w pracy wreszcie zacznie się stabilizować.

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)