POLECAMY

Anna, Hanna

Korzeni tego popularnego niemal na całym świecie imienia badacze dopatrują się zarówno w języku hebrajskim (channach, czyli "wdzięk" i "łaska"), jak i w greckim (charis, co w łacińskiej wersji oznacza "gracja").
Anna, Hanna

Anna nie posiada odpowiednika męskiego (chyba że by za takiego ktoś zechciał uznać biblijnego Annasza), ale za to w formie żeńskiej występuje w wielu odmianach, np. w Polsce jako Hanna i Anita, w krajach anglojęzycznych jako Nan, lub Nancy, we Francji jako Nana, czy Nineta. Kiedyś najsłynniejszą polską Anną była królowa Anna Jagiellonka (żona Stefana Batorego, córka Zygmunta Starego i Bony), a najsłynniejszą Hanną - Hanka Ordonówna. Dziś Anna obiegowo kojarzy się z muchą, a Hanna - z lisem.

Nie wdając się w szczegóły na temat owych zwierzęcych metafor, wypada dodać, że Anna obchodzi imieniny 26 lipca, a Hanna 5 i 29 stycznia.

Niemal wszystkie Anny i Hanny to niewiasty wyjątkowo sumienne i odpowiedzialne. Najczęściej osiągają ogromne sukcesy w pracy, choć życie prywatne układa się im różnie.

O ile dla Anny nadchodzący okres nie zapowiada większych rewolucji, o tyle Hanna może spodziewać się rozmaitych przełomowych sytuacji. Na przykład nowa praca, nowe mieszkanie, nowy związek... Albo po prostu nowy kolor włosów? 

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)