Wybierając mniejsze owoce, można być pewnym, że ich skład jakościowy niczym nie odbiega od produktów „przerośniętych”.

Jak robimy galaretki?

Nie chodzi tym razem o galaretki chłodzone, a o owocowy sok, który w obecności cukru krzepnie.
/ 28.09.2010 12:14
Wybierając mniejsze owoce, można być pewnym, że ich skład jakościowy niczym nie odbiega od produktów „przerośniętych”.

Do przygotowania galaretek używa się owoców z dużą zawartością pektyn. Są to wszelkiego rodzaju porzeczki, pigwy, agrest, czarne jagody i niektóre odmiany jabłek oraz owoce cytrusowe. Owocową skrzeplinę uzyskuje się dzięki połączeniu soku z odpowiednią ilością cukru. Pektyny krzepną bowiem w jego obecności (i pewnej ilości kwasu).

Proporcje ustala się w sposób następujący: 1 szklanka soku z owoców, 1 szklanka cukru. Galaretki są łatwe i szybkie w przygotowaniu.

Zobacz także: Jak przechowywać przetwory?

Umyte, przebrane i ewentualnie rozdrobnione owoce gotujemy w niewielkiej ilości wody (tyle tylko, żeby je przykryć) pod przykryciem. W zależności od rodzaju owoców gotujemy je przez ok. 10-20 minut. Następnie przecedzamy całość przez gęste sito lub gazę. Resztki owoców nadają się na przecier, zupę owocową lub kompot.

Sok uzyskany na galaretkę odmierzamy i dodajemy tyle samo cukru. Podgrzewamy do zawrzenia. Gorącym wypełniamy czyste, wyparzone słoiki i zamykamy je szczelnie. Lepiej wybierać małe naczynia. Galaretki przechowujemy w ciemnym pomieszczeniu. Wykorzystujemy je do pieczywa, herbat czy ciast. Świetnie też nadają się jako dodatek do drobiu.

Polecamy: Utrwalamy owoce cukrem

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)