Jaka panierka od ryby? Najpopularniejsza to ta z bułki tartej, mąki i jajka. Ale do panierowania ryby nadają się również płatki kukurydziane lub owsiane albo pestki dyni lub słonecznika.
Dzięki panierce ryba zyskuje nie tylko tylko wyjątkowy smak, ale staje się również bardziej soczysta i chrupiąca.
Z czego można zrobić panierkę do ryby?
Rybę można panierować nie tylko w mące i bułce tartej. Możesz wykorzystać do tego płatki lub pestki o nieco grubszej strukturze.
Klasyczna
Przygotuj trzy miseczki. Do jednej wsyp mąkę pszenną, do drugiej dodaj rozmącone jajko, a do trzeciej bułkę tartą. Rybę oprósz mąką, następnie zamocz w jajku, a na koniec w bułce tartej i kładź na rozgrzany tłuszcz.
Sezam
Najbardziej pasuje do ryby w stylu azjatyckim. Rybę możesz panierować w samym sezamie albo dodać go odrobinę do bułki tartej.
Płatki migdałów
Dobrze komponują się z rybami o białym mięsie - dorszem, halibutem czy miruną. Rybę możesz panierować w całych płatkach albo delikatnie je pokruszyć.
Pestki dyni lub słonecznika
Ich niewielka ilość sprawia, że ryba zyskuje zupełnie nowy smak. Wybrane pestki dodaj do bułki tartej w proporcjach: 1 porcja płatków na 3 porcje bułki i w tak przygotowanej panierce, obtaczaj rybę (wcześniej oprószoną mąką i zamoczoną w jajku).
Płatki owsiane lub kukurydziane
Można w nich panierować wszystkie rodzaje ryb. Płatki kukurydziane warto nieco bardziej pokruszyć - będą lepiej przylegać do ryby.
fot. Adobe Stock
Jak usmażyć rybę w panierce?
By ryba była chrupiąca, a panierka ładnie do niej przylegała, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Jeśli używasz mrożonej ryby, przed usmażeniem musisz ją bardzo dokładnie rozmrozić, a potem osączyć z wody. Inaczej nie tylko będzie „pryskała" położona na gorący tłuszcz, ale nie będzie się jej trzymała żadna panierka.
Obtoczone w panierce kawałki kładź na dobrze rozgrzany tłuszcz - najlepiej na olej rzepakowy albo masło klarowane. Porcje ryby powinny być w nim zanurzone do połowy. Uwaga! Te z nasionkami czy płatkami, smaż na średnio rozgrzanym tłuszczu, bo bardzo łatwo się przypalają.
Kawałek ryby przewróć na drugą stronę dopiero wtedy, gdy z jednej strony będzie złocisty - nie przewracaj ryby kilkukrotnie, bo nie będzie chrupiąca i wchłonie za dużo tłuszczu.
Usmażoną rybę w panierce zdejmij z patelni i osącz na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu.
Więcej porad kulinarnych:

Jak lepić i gotować pierogi, żeby się nie rozklejały? Poradnik

Jak smażyć krewetki? Sprawdzone porady

Jak długo gotować grzyby? Gotowanie grzybów krok po kroku
