Jaka panierka do ryby jak w smażalni? Triki na najlepszą chrupiącą panierkę do ryb

panierka do ryby fot. Adobe Stock, fudio
Panierkę do ryby w wersji tradycyjnej można zrobić z bułki tartej i mąki, a w bardziej nietypowej formie z pokruszonych płatków kukurydzianych lub płatków migdałowych. Panierowaną rybę zawsze smaż na dobrze rozgrzanym tłuszczu. To jeden z trików na panierkę do ryby jak w smażalni, które warto poznać.
Małgorzata Machnicka / 18.12.2023 14:13
panierka do ryby fot. Adobe Stock, fudio

Jaka panierka od ryby? Najpopularniejsza to ta z bułki tartej, mąki i jajka. Ale do panierowania ryby nadają się również płatki kukurydziane lub owsiane albo pestki dyni lub słonecznika. Jeśli chcesz zrobić rybę w panierce jak w smażalni, pomyśl nie tylko o składzie panierki, ale zadbaj też o smażenie w odpowiednio wysokiej temperaturze. Panierka do ryby powinna być też odpowiednio przyprawiona.

Dzięki panierce ryba zyskuje nie tylko wyjątkowy smak, ale staje się również bardziej soczysta i chrupiąca.

Spis treści:

  1. Z czego można zrobić panierkę do ryby?
  2. Jak usmażyć rybę w panierce?
  3. Panierka do ryby jak w smażalni - triki

Z czego można zrobić panierkę do ryby?

Tradycyjna panierka do ryby składa się z mąki i bułki tartej. To jednak niejedyna opcja. Możesz wykorzystać do za panierowania ryby płatki lub pestki o nieco grubszej strukturze.

Bardzo chrupiąca panierka do ryby z panko

Panko to japoński rodzaj bułki tartej, która ma inną teksturę: jest grubsza i ma większe płaty, przez co jest bardziej chrupiąca. Panko doskonale pasuje jako panierka do ryb czy owoców morza. Żeby zrobić rybę w panierce panko, przygotuj mąkę, rozbite jajko i panierkę panko. Filety rybne zanurzaj kolejno w mące, jajku i w panko. Smaż w wysokiej temperaturze do uzyskania złotego koloru.

Klasyczna i tradycyjna panierka do ryby jak w smażalni

Tradycyjna panierka do ryby składa się z mąki, jajka i bułki tartej. Przygotuj trzy miseczki. Do jednej wsyp mąkę pszenną, do drugiej dodaj rozmącone jajko, a do trzeciej bułkę tartą. Rybę oprósz mąką, następnie zamocz w jajku, a na koniec w bułce tartej i kładź na rozgrzany tłuszcz.

Sezam jako panierka do ryby

Sezam jako panierka najbardziej pasuje do ryby w stylu azjatyckim. Rybę możesz panierować w samym sezamie albo dodać go do bułki tartej. Sezam pasuje np. do dorsza lub jako delikatna panierka do łososia.

Płatki migdałów jako panierka do ryby

Płatki migdałowe dobrze komponują się z rybami o białym mięsie - dorszem, halibutem czy miruną. Rybę możesz panierować w całych płatkach albo delikatnie je pokruszyć.

Pestki dyni lub słonecznika jako panierka do ryby

Pestki dyni lub słonecznika to nietypowy sposób na panierowanie ryby. Niewielka ilość sprawia, że ryba zyskuje zupełnie nowy smak. Wybrane pestki dodaj do bułki tartej w proporcjach: 1 porcja płatków na 3 porcje bułki i w tak przygotowanej panierce, obtaczaj rybę (wcześniej oprószoną mąką i zamoczoną w jajku).

Płatki owsiane lub kukurydziane jako panierka do ryby

Płatki owsiane i kukurydzane to dobra alternatywa dla bułki tartej. Można w nich panierować wszystkie rodzaje ryb. Płatki kukurydziane warto nieco bardziej pokruszyć - będą lepiej przylegać do ryby.

Kokos jako panierka do ryby

Jeśli chcesz nadać rybie bardziej egzotyczny smak, możesz dodać do panierki wiórki kokosowe i zamiast jajka skorzystać z mleka kokosowego. 

Panierka do ryby z sera

Dodaj do bułki tartej parmezan, a zyskasz naprawdę nietypową panierkę do ryby. Wykorzystaj proporcje 1:4 - na 4 części bułki tartej dodaj jedną część tartego parmezanu.

panierowana ryba
fot. Panierowana smażona ryba/ Adobe Stock, exclusive-design

Jak usmażyć rybę w panierce?

By ryba była chrupiąca, a panierka ładnie do niej przylegała, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jeśli używasz mrożonej ryby, przed usmażeniem musisz bardzo dokładnie rozmrozić rybę, a potem osączyć ją z wody. Inaczej nie tylko będzie „pryskała" położona na gorący tłuszcz, ale nie będzie się jej trzymała żadna panierka.

Obtoczone w panierce kawałki ryby kładź na dobrze rozgrzany tłuszcz - najlepiej na olej rzepakowy albo masło klarowane. Porcje ryby powinny być w nim zanurzone do połowy. Uwaga! Te z panierką z nasionkami czy płatkami, smaż na średnio rozgrzanym tłuszczu, bo bardzo łatwo się przypalają.

Kawałek ryby przewróć na drugą stronę dopiero wtedy, gdy z jednej strony będzie złocisty - nie przewracaj ryby kilkukrotnie, bo nie będzie chrupiąca i wchłonie za dużo tłuszczu.

Usmażoną rybę w panierce zdejmij z patelni i osącz na papierowym ręczniku z nadmiaru tłuszczu.

Panierka do ryby jak w smażalni - triki

Marzysz o panierce do ryby jak z najlepszej smażalni? Oto sprytne triki, które stosuje się, by panierka była bardzo chrupiąca i doskonała:

  • Podwójne lub potrójne panierowanie. Kilkukrotne panierowanie pozwala uzyskać grubą i bardzo chrupiącą panierkę.
  • Bardzo dobre osuszenie ryby przed smażeniem. Dzięki temu ryba smaży się, a nie gotuje.
  • Odpowiednia temperatura oleju do smażenia ryby w panierce. Rybę najlepiej smażyć w oleju o temperaturze ok. 170-190 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura będzie zbyt niska, panierka wchłonie zbyt dużo oleju. Jeśli będzie zbyt wysoka, panierka szybko się spali.
  • Chłodzenie przed smażeniem, a po panierowaniu. Po panierowaniu ryby pozostaw ją w lodówce na kilka minut.
  • Smażenie na głębokim oleju. Smażalnie praktykują smażenie ryb na głębokim oleju we fryturze. To inny rodzaj smażenia, niż smażenie domowe. Łatwiej tak osiągnąć efekt idealnie chrupiącej panierki.
  • Odsączanie ryby po usmażeniu. Po usmażeniu odłóż rybę na kratkę tak, by umożliwić odsączenie zbędnego oleju. Nie kładź ryby na talerz, bo zaparzysz panierkę od spodu i utracisz chrupkość ryby.
  • Doprawianie panierki. Możesz doprawić panierkę solą i pieprzem lub innymi przyprawami do ryby, by zyskała dodatkowy smak.

Treść artykułu opublikowana pierwotnie 18.12.2020.

Oto inne triki na pyszne i aromatyczne ryby:

Jak przyprawić karpia? Tradycyjne babcine i mniej typowe warianty
Jak przyprawić karpia? Tradycyjne babcine i mniej typowe warianty
Jak przyprawić karpia na wigilię? Do klasycznych przypraw należą: sól, pieprz i sok z cytryny. Bardziej nietypowe sposoby przyprawiania wigilijnego karpia to zamarynowanie go w cebuli, liściach laurowych i zielu angielskim. Karpia można doprawić także majerankiem, tymiankiem, lubczykiem i innymi ziołami.
Co to za ryba: miruna? Sprawdzamy, czy miruna jest zdrowa, czy pochodzi z hodowli i podpowiadamy, jak ją przygotować
Co to za ryba: miruna? Sprawdzamy, czy miruna jest zdrowa, czy pochodzi z hodowli i podpowiadamy, jak ją przygotować
Ryba miruna to morski drapieżnik z Pacyfiku. Łowiona jest u wybrzeży Chile i Argentyny oraz w okolicach Nowej Zelandii. Miruny nie hoduje się w przemysłowych hodowlach. Mięso tej ryby jest chude, bardzo smaczne, kruche i dostarcza pełnowartościowego białka oraz cennych witamin i mikroelementów, w tym zdrowych kwasów omega-3. Jednak ich ilość w filetach z miruny nie jest zbyt wielka.
Co to za ryba: zębacz? Tłumaczymy, czy zębacz jest zdrową rybą, choć urodą nie grzeszy
Co to za ryba: zębacz? Tłumaczymy, czy zębacz jest zdrową rybą, choć urodą nie grzeszy
Ryba zębacz do ryba atlantycka, dziko żyjąca, bytująca u wybrzeży Europy, Grenlandii, Ameryki Północnej i Południowej. Charakteryzuje się białym, smacznym mięsem, które można przygotowywać na wiele sposobów. Żywa ryba ma kształt zbliżony do okonia, ale jest większa i ma potężne zęby do rozłupywania skorupiaków.
Czy ryba to mięso? Oczywista odpowiedź na podchwytliwe pytanie. Dlaczego w piątek można jeść ryby?
Czy ryba to mięso? Oczywista odpowiedź na podchwytliwe pytanie. Dlaczego w piątek można jeść ryby?
Ryba to mięso, a w piątek można jeść ryby, bo tradycja chrześcijańska wyklucza w ten dzień tylko mięso ssaków i ptaków, które w przeszłości było „luksusowym” pokarmem w przeciwieństwie do wszechobecnych ryb. Zgodnie z definicję mięsem jest tkanka mięśniowa zwierząt wykorzystywana jako pokarm, a ryby zdecydowanie zaliczają się do mięsa.
Mintaj z piekarnika - szybki przepis na rybę z piekarnika
Mintaj z piekarnika - szybki przepis na rybę z piekarnika
Mintaj z piekarnika to świetna alternatywa dla ryb w panierce. W naszym przepisie doprawiony jest papryczką chili, kolorowym pieprzem i cytryną.
Jak smażyć krewetki? Sprawdzone porady
Jak smażyć krewetki? Sprawdzone porady
Jak smażyć krewetki? Na patelni rozgrzej oliwę z łyżką masła, dodaj czosnek i wrzuć krewetki. Po usmażeniu podawaj je z ryżem lub makaronem, doprawione pieprzem i natką pietruszki.
Mintaj w panierce, czyli klasyczny przepis na pyszną rybę
Mintaj w panierce, czyli klasyczny przepis na pyszną rybę
Mintaj w chrupiącej panierce, podawany z ziemniakami i surówką to świetny pomysł na szybki, rodzinny obiad.

Redakcja poleca

REKLAMA