Jak piec ciasto francuskie? Sporo zależy od rodzaju przygotowywanej potrawy i nadzienia - im skromniejszy farsz, tym mniej czasu powinno spędzić w piekarniku. Pamiętaj również, że im mniej produktów położysz na wierzch francuskiego ciasta, tym będzie wyższe i lepiej się rozwarstwi podczas pieczenia.
Jeśli używasz mrożonego ciasta francuskiego, należy je przed użyciem rozmrozić - najlepiej wyjąć je z opakowania i poczekać, aż zrobi się miękkie. Trwa to zazwyczaj 10-15 minut. Tak samo piecze się ciasto własnoręcznie robione, jak i kupione.
Spis treści:
- Ile piec ciasto francuskie?
- W jakiej temperaturze piec ciasto francuskie?
- Dlaczego ciasto francuskie nie wyrasta?
Ile piec ciasto francuskie?
Im bardziej mokry czy wilgotny produkt na cieście lub w cieście, tym mniej i dłużej ciasto francuskie będzie wyrastać. Jeśli nadziewasz je mięsem, pamiętaj, aby nie było ono zbyt tłuste lub nie uwalniało zbyt wielu soków - inaczej na obszarze zetknięcia ciasta i sosu powstanie tzw. francuska klucha. Ten fragment będzie po prostu surowy. Ciasto francuskie z faszerowane mięsem powinno spędzić w piekarniku nawet 30-40 minut.
Jeśli z ciasta francuskiego przygotowujesz niewielkie, warzywne lub nadziewane owocami pierożki czy paszteciki (przygotuj się, że podczas pieczenia zmienią one kształt) piecz je około 12-15 minut (cały czas kontrolując, czy ciasto zbyt mocno nie ciemnieje na wierzchu).
Jeśli robisz przekąski z ciasta francuskiego, np. cienkie paluchy bez nadzienia (np. jako słoną przekąskę do piwa) albo rogaliki z kostkami czekolady, wystarczy dużo mniej czasu - takie rzeczy piecz tylko 8-10 minut.
fot. Jak piec ciasto francuskie/Adobe Stock, Natallia
Jak piec ciasto francuskie: w ilu stopniach?
Ciasto francuskie powinno się piec stosunkowo krótko, za to w dość wysokiej temperaturze. Najniższa temperatura dla ciasta francuskiego to 190-200 stopni - będzie ona idealna dla większych potraw. Maksymalna temperatura to zaś 220 stopni - sprawdzi się przy niewielkich pasztecikach i pierożkach.
Informacje na temat temperatury zawsze powinny być podane w przepisie. Jeśli zaś przygotowujesz coś samodzielnie i tworzysz przepis od podstaw, musisz na bieżąco kontrolować, czy potrawa jest już odpowiednio zarumieniona i czy po przekrojeniu fragmenty ciasta nie są surowe.
Dlaczego ciasto francuskie nie wyrasta?
Powody, dla których ciasto francuskie nie wyrasta, mogą być różne. Najczęściej jest to jednak zbyt niska temperatura pieczenia (np. kiedy z automatu ustawisz najpopularniejsze 180) albo za duża ilość farszu użyta do jednego pierożka, rogalika etc.
Jeśli robisz ciasto francuskie samodzielnie, być może na etapie przygotowywania coś poszło nie tak. Ciasto francuskie jest bardzo wymagające, dlatego większość decyduje się na zakup gotowych wersji z marketów.
fot. Jak piec ciasto francuskie/Adobe Stock, Ideenkoch
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.01.2021.
Zobacz, co możesz zrobić z ciasta francuskiego: