Suszenie śliwek jest czasochłonne, ale warte poświęconych godzin. Dlaczego warto to robić? Suszone śliwki są cenniejsze pod względem składników odżywczych od tych świeżych (bo są bardziej skondensowane). Zawierają pięciokrotnie więcej witaminy A oraz siedmiokrotnie więcej błonnika. Są wyjątkowo bogate w żelazo i fosfor.
Suszone śliwki słyną też z właściwości przeczyszczających, dlatego polecane są suszone śliwki na zaparcia. Regularne spożywanie 3 suszonych śliwek dziennie, wspomaga pracę przewodu pokarmowego. Ale uwaga - śliwki suszone są 3 razy bardziej kaloryczne niż świeże, w 100 g zawierają 360 kcal, dlatego osoby będące na diecie powinny spożywać je z umiarem. Suszone śliwki można dodawać do śniadaniowego muesli, ciast, sosów do mięs i świątecznej kapusty. Są też wspaniałą alternatywą słodyczy.
Zamiast kupować suszone śliwki w sklepie, warto zrobić je samodzielnie w domu. Będą pozbawione substancji słodzących oraz konserwantów i wyjdą znacznie taniej.
Suszenie śliwek w domu nie jest skomplikowanym procesem. Możemy suszyć je w piekarniku, w suszarce do grzybów lub na słońcu. Dobrze ususzone śliwki powinny być mięsiste i mieć lśniącą, niemal czarną skórkę.
Spis treści:
- Jakie śliwki nadają się do suszenia?
- Jak przygotować śliwki węgierki do suszenia?
- Jak suszyć śliwki w piekarniku?
- Jak suszyć śliwki w suszarce do grzybów?
- Jak suszyć śliwki na słońcu?
- Jak przechowywać suszone śliwki?
Jakie śliwki nadają się do suszenia?
Do suszenia wybieraj śliwki węgierki. Owoce powinny być dojrzałe, jędrne i zdrowe - bez uszkodzeń i przebarwień.
Jak przygotować śliwki węgierki do suszenia?
Przed suszeniem śliwki należy zblanszować - zanurzyć we wrzątku na ok 3-6 minut lub obficie nim przepłukać. W ten sposób usuniemy woskowy nalot, a skórka będzie delikatniejsza.
Jak suszyć śliwki w piekarniku?
Śliwki węgierki wydryluj lub przekrój na pół, wyjmij pestki i rozłóż na kratce w piekarniku. Susz w 55-60 stopniach przez 24 godziny. W takiej temperaturze nie przypalą się i nie puszczą soku. Wykorzystaj termoobieg, jeśli masz taką możliwość. Następnie przełóż owoce w suche miejsce i zostaw tak na kolejne 24 godziny.
fot. Jak suszyć śliwki?/Adobe Stock, Dionisvera
Jak suszyć śliwki w suszarce do grzybów?
Innym sposobem jest suszenie śliwek w suszarce do grzybów. Owoce należy przygotować dokładnie tak samo, jak do suszenia w piekarniku - zblanszować, usunąć pestki lub przekroić na pół.
Przygotowane śliwki ułóż równo na sitach suszarki. Jeśli suszysz połówki, połóż je miąższem do dołu. Ustaw suszarkę na 50 stopni i susz je ok. 8 godzin. Gdy po wyschnięciu nadal będą miały dużo soku, powtórz czynność.
Zupa z suszonych śliwek - przepis na Wigilię
Jak suszyć śliwki na słońcu?
Suszenie śliwek na słońcu to najbardziej ekologiczny sposób, ale ma jedną wadę - niebo musi być bezchmurne. Jak to zrobić? Rozłóż zblanszowane śliwki na ściereczce lub nawlecz je na nitkę, tak jak grzyby i pozostaw na świeżym powietrzu. Cały proces zajmie około 5-6 dni.
Jak przechowywać suszone śliwki?
Suszone śliwki zawsze przechowuj w chłodnym miejscu, najlepiej w szklanym, szczelnie zamykanym pojemniku lub plastikowej torebce, w temperaturze 10-15 stopni. Od momentu ususzenia, można je trzymać nawet do roku.
Jeśli suszysz też jabłka lub morele, pamiętaj, aby ich nie mieszać - każdy owoc ma inne właściwości i pakowane razem, mogą szybko się zepsuć.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 20.08.2020.
Czytaj także:
3 przepisy na keto ciasto ze śliwkami bez cukru. Zechcesz wypróbować każde z nich
Jak zrobić kompot ze śliwek? Gotuj węgierki lub renklody w wodzie