Do zrobienia małego słoiczka pesto z pokrzywy potrzebujesz ok. 2-3 garści świeżych liści. Pokrzywę można jeść na surowo, a także po obróbce cieplnej. W formie pesto świetnie sprawdza się do dań mięsnych, makaronowych oraz jako dressing do sałatek.
Spis treści:
Pesto z pokrzywy: przepis
Niezwykłe właściwości pokrzywy sprawiają, że jest ona pomocna w przypadku wielu dolegliwości: wspiera pracę układu moczowego, leczenie trądziku oraz pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Dodatkowo wzmaga apetyt, pomaga przy alergiach, a nawet zaburzeniach snu.
Oprócz właściwości leczniczych świetnie sprawdza się także w kuchni. Możesz ją wykorzystać do przygotowania orzeźwiającej zupy z pokrzywy, soku oraz pysznego pesto.
Składniki:
- ok. 3 garści liści pokrzywy,
- 80 ml oliwy z oliwek,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 łyżki prażonego słonecznika,
- sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
- Liście pokrzywy opłucz pod bieżącą wodą, a następnie zblanszuj na wrzątku przez ok. 2 minuty. Następnie odsącz i przełóż do miski lub kielicha blendera.
- Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, słonecznik oraz oliwę, a następnie całość zblenduj.
- Jeśli pesto wyjdzie za gęste, możesz dodać odrobinę oliwy i ponownie zmiksować.
- Na koniec całość dopraw solą i pieprzem do smaku.
- Przełóż do słoiczka lub od razu wykorzystaj do potraw. Pesto przechowuj w lodówce w zamkniętym pojemniku.
fot. Pesto z pokrzywy przepis/Adobe Stock, Melica
Pesto z pokrzywy: do czego?
Pesto z pokrzywy świetnie sprawdzi się do dań z makaronem. Przygotuj tagliatelle, pappardelle, spaghetti lub penne rigate, a następnie połącz z pesto oraz pokrojonymi pomidorkami koktajlowymi. Całość posyp twardym, startym serem (pecorino lub parmigiano).
Wykorzystasz pesto także do przygotowania szybkiej bruschetty. Posmaruj chrupiące, podpieczone pieczywo świeżym pesto i dodaj pokrojone pomidorki koktajlowe oraz świeże zioła i przyprawy.
Pesto z pokrzywy sprawdzi się też świetnie do dań mięsnych i rybnych. Wykorzystaj go jako sos i polej upieczone ryby (idealnie pasuje tu łosoś), a także udekoruj warzywne lub ziemniaczane placki. Pesto możesz też połączyć z niewielką ilością jogurtu naturalnego i stworzyć genialny dressing do przekąsek oraz dań obiadowych.
W połączeniu z niewielką ilością wody stworzysz także świetny dressing do sałatek. Możliwości jest naprawdę dużo!
fot. Pesto z pokrzywy do czego/Adobe Stock, Stepanek Photography
Kiedy zbierać pokrzywę na pesto?
Pokrzywa to roślina jednoroczna, którą dobrze jest zbierać wcześnie - gdy jest jeszcze młoda. Kiedy zaczyna kwitnąć, traci też część wartości odżywczych. Najlepiej więc zbierać ją na przełomie kwietnia i maja, najpóźniej w pierwszej połowie czerwca.
Po zebraniu liście opłucz pod bieżącą wodą, osusz, a dopiero później przygotuj z nich pyszne dania. Pamiętaj też, aby nie zbierać pokrzywy rosnącej tuż przy ruchliwych drogach - może być ona wówczas mocno zanieczyszczona.
Czytaj także:
Gnojówka z pokrzywy: idealny nawóz do roślin
Moczenie nóg w pokrzywie: co daje?
Jak często można pić herbatę z pokrzywy?