Te wiosenne grzyby możesz spotkać od marca do maja. Są wśród nich zarówno grzyby jadalne, jak i trujące. Jak je rozpoznać?

wiosenny grzyb krzyżówka fot. Adobe Stock, William
Wiosenne grzyby, które najczęściej możesz spotkać w lasach, to smardze. Mogą pojawić się już na początku pozimowej odwilży. Wiosną rosną także pieczarki, czernidłaki oraz niektóre gatunki borowików. Ich występowanie i ilość zależy od warunków pogodowych. Uważaj, bo wiosną rosną także grzyby trujące.
/ 01.03.2024 05:16
wiosenny grzyb krzyżówka fot. Adobe Stock, William

Wiosenne grzyby już się pokazują. Choć grzybobranie kojarzy się przede wszystkim z jesienią, możesz zbierać grzyby przez prawie cały rok. Istnieją nawet zimowe grzyby, które dobrze sobie radzą pomimo przymrozków. Część z tych, które możesz spotkać wiosną, są jadalne, ale możesz trafić także na grzyby trujące. Zobacz, po jakie gatunki warto sięgać.

Spis treści:

  1. Smardz
  2. Pieczarka łąkowa
  3. Borowik ceglastopory
  4. Czernidłak pospolity
  5. Wiosenne grzyby trujące

Wiosenne grzyby: smardz

Smardze (Morchella esculenta) to ciekawe grzyby, które mogą pojawić się już w kwietniu. Uważane są za jedne ze smaczniejszych grzybów jadalnych. Są też bogatym źródłem wielu witamin i minerałów. Najczęściej można je znaleźć na terenach podmokłych i między trawami. Lubią towarzystwo topoli i drzew owocowych.

Niektórzy uważają, że smardze jadalne łatwo jest pomylić z trującą piestrzenicą kasztanowatą, jednak różnice między nimi są raczej widoczne na pierwszy rzut oka. Najpopularniejsze przepisy na smardze to dodanie ich do sosów, zup oraz jajecznicy.

grzyby wiosenne smardz

fot. Wiosenne grzyby: smardze/Adobe Stock, Tetiana

Wiosenne grzyby: pieczarka łąkowa

Pieczarka polna (Agaricus campestris), inaczej łąkowa, różni się wyglądem od tej, którą widzisz w sklepach i marketach i która jest uprawiana głównie w szklarniach. Dość powszechnie zaczyna pojawiać się na przełomie kwietnia i maja, ale niedoświadczeni grzybiarze mogą ją pomylić z pieczarką trującą (karbolową).

Ze względu na swoje podobieństwo do odmiany karbolowej, ale także muchomora jadowitego, niewielu grzybiarzy decyduje się na zbieranie pieczarki łąkowej.

pierwsze grzyby wiosenne pieczarka łąkowa

fot. Wiosenne grzyby: pieczarka polna (łąkowa)/Adobe Stock, LFRabanedo

Wiosenne grzyby: borowik ceglastopory

Borowik ceglastopory (Neoboletus luridiformis) rzadko jest zaliczany do wiosennych grzybów, bo pojawia się najczęściej dopiero w połowie maja lub na początku czerwca. Charakterystyczna czerwona nóżka wyróżnia go od swoich kuzynów z tej samej rodziny borowików. Niestety dość łatwo pomylić go z borowikiem szatańskim, który może być bardzo trujący.

Borowiki ceglastopore możesz wykorzystać na wiele sposobów - świetnie sprawdzą się do suszenia, gotowania czy smażenia.

wiosenny grzyb jadalny borowik ceglastopory

fot. Wiosenne grzyby: borowik ceglastopory/Adobe Stock, Timo Wiemers/Wirestock Creators

Wiosenny grzyb: czernidłak pospolity

Czernidlak pospolity (Coprinopsis atramentaria) to grzyb, którego nie wolno łączyć z alkoholem, ale w innych przypadkach jest całkowicie bezpieczny i jadalny. Jest też dość powszechnym gatunkiem, spotkasz go w lasach oraz przestrzeniach miejskich.

Ważne jest, aby zbierać tylko młode osobniki. Czernidłak jest bardzo bogatym źródłem witamin i minerałów, a dodatkowo wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, m.in. wspiera leczenie cukrzycy, pomaga w przypadku bezsenności i nadciśnienia.

wiosenny grzyb czernidłak pospolity

fot. Wiosenne grzyby: czernidłak pospolity/Adobe Stock, Iwona

Trujące wiosenne grzyby

Wiosną zaczynają pojawiać się nie tylko grzyby jadalne, ale także te trujące. Podczas grzybobrania zachowaj ostrożność i jeśli nie masz pewności, skorzystaj z aplikacji do rozpoznawania grzybów albo zanieś zebrane okazy do sanepidu.

Najczęściej wiosną możesz natknąć się na te gatunki trujących grzybów:

  • muchomor jadowity,
  • borowik żółtopory,
  • piestrzenica kasztanowata,
  • muchomor wiosenny.

Niektóre z nich mogą być nawet śmiertelnie trujące, dlatego zawsze zbieraj tylko te grzyby, co do których masz stuprocentową pewność.

trujące grzyby wiosenne piestrzenica kasztanowata

fot. Trujące grzyby wiosenne (tu: piestrzenica kasztanowata)/Adobe Stock, Lars Johansson

Czytaj także:
Jak szybko rosną grzyby?
Mało znane grzyby jadalne
Fioletowe grzyby

Redakcja poleca

REKLAMA