Chińskie "Trainspotting"

Chińskie "Trainspotting"

Zakazana powieść o pokoleniu, które nie chce dorosnąć. Książka Mian Mian nie może być rozpowszechniana na terenie Państwa Środka.
/ 27.07.2007 10:26
Chińskie "Trainspotting"

17-letnia Hong porzuca szkołę i rozpoczyna karierę piosenkarki w roznarkotyzowanych nocnych klubach. Nie jest to jednak akt odwagi dziewczyny, która pragnie za wszelką cenę zrealizować swoje marzenia, ale ucieczka przed sposobem na życie opatentowanym przez dorosłych. Hong nie chce dojrzewać, chce pozostać dziewczynką.

Książka Mian Mian była objęta zakazem dystrybucji na terenie Państwa Środka. To też żywy dowód na to, że przemyt wartości intelektualnych i "drugi obieg" wydawniczy w państwie komunistycznym mają się jak najlepiej. Powieść sprzedaje się na bazarach, najczęściej w angielskim lub japońskim tłumaczeniu. Prowokacyjne trzymanie "Cukiereczków" na kolanach w pekińskim metrze to nowy snobizm młodych Chińczyków. I znak rozpoznawczy tych, którzy w drodze do wolności odrzucają zarówno nauki Mao, jak i Konfucjusza. W powieści Mian Mian ich postawy odbijają się jak w szatańskim lustrze. Ta książka to nie tylko egzotyczna podróż w przestrzeni, ale i wędrówka wstecz. To kronika przemian państwa stojącego w rozkroku pomiędzy komunizmem a kapitalizmem. To proza z antybaśniowym (antypartyjnym) przesłaniem: wszystkie dzieci, nawet te niepokorne, zasługują na słodkiego cukierka, który spoczywa na dłoni życia.

Izabela Szolc/ Przekrój

Mian Mian "Cukiereczki", przeł. Katarzyna Kulpa, W.A.B., Warszawa 2007, 328 s., 34,90 zł