„Gdzie śpiewają raki” – światowy bestseller już w Polsce

Delia Owens gdzie śpiewają raki fot. Adobe Stock
Poruszająca, ujmująca, wręcz magiczna. Delia Owens swoją debiutancką powieścią podbiła serca mieszkańców USA. Pozycja „Gdzie śpiewają raki” dostępna jest już w polskich księgarniach.
29.10.2019 15:22
Delia Owens gdzie śpiewają raki fot. Adobe Stock

„Gdzie śpiewają raki” – międzynarodowy bestseller

Nowość na polskim rynku, to książka, która szybko stała się hitem nie tylko w Stanach. „Gdzie śpiewają raki” opublikowano w 41 krajach, a w wielu z nich stała się bestsellerem. Ujmujący przekaz sprawił, że powieścią zachwycili się recenzenci najbardziej prestiżowych gazet i serwisów. „New York Times Book Review” określił ją jako „dojmująco piękną powieść”, a dla „People Magazine” to „olśniewający debiut”. Faktycznie Delia Owens po raz pierwszy zdecydowała się na ten gatunek. Nie oznacza  to jednak, że jest nowicjuszką. To współautorka trzech międzynarodowych bestsellerów literatury faktu. Amerykanka opisywała w nich swoje doświadczenia z czasów, gdy była badaczką afrykańskiej fauny i flory. O tym jak temat natury jest dla niej znaczący możemy się przekonać także czytając „Gdzie śpiewają raki”. W powieści świat przyrody jest niezwykle ważny, a sama autorka poświęciła mu wiele miejsca i wskazuje na naturę jako jedną z sił, która ma bardzo istotny wpływ na nasze życie.

„Gdzie śpiewają raki” – zarys fabuły

Akcja  „Gdzie śpiewają raki” toczy się w Barkley Cove, sennym miasteczku u wybrzeży Karoliny Północnej. Pod koniec lat 60. zostaje znalezione tam ciało przystojnego Chase’a Andrewsa. Mieszkańcy niemal od razu swoje oskarżenia kierują w stronę Kyi Clark, określanej jako Dziewczyna z Bagien. Bohaterka ta nie ma jednak nic wspólnego z wyobrażeniami miejscowych. Jest niezwykle wrażliwa i inteligenta. Po tym jak została porzucona w dzieciństwie, to właśnie natura pozwoliła jej przetrwać, a następnie stała się najlepszą „nauczycielką życia”. Zbrodnia sprawia, że zainteresowanie jej osobą wzrasta – nie wszyscy okazują się jednak wrogo nastawieni. Dzikie piękno Kyi intryguje dwóch lokalnych mężczyzn. „Gdzie śpiewają raki” to nie tylko relacja z procesu i studium zbrodni, ale przede wszystkim piękna opowieść o dojrzewaniu i roli dzieciństwa w życiu człowieka. Przypomina także, że wszyscy bez wyjątku podlegamy nieokiełznanym, ale też zjawiskowym siłom przyrody.

„Gdzie śpiewają raki” – fragment powieści

Najnowsze dzieło Owens zachwyciło nie tylko recenzentów. Jej fanką jest także aktorka Reese Witherspoon: „Nie potrafię wyrazić, jak bardzo mnie ujęła ta książka! Chciałam, aby opowieść trwała bez końca”. Pozycja ta powinna się również spodobać osobom, które wcześniej zaczytywały się w książkach Barbary Kingsolver i Karen Russell. Dla nieprzekonanych poniżej prezentujemy jej fragment:

(...)

Później, przed zachodem słońca, Jodie odnalazł Kyę na plaży. Wpatrywała się w ocean. Kiedy podszedł, nie odwróciła wzroku, wciąż obserwując drżące fale. Wyczuła jednak po tym, jak do niej przemówił, że tata walnął go w twarz.


– Muszę się wynieść, Kyu. Dłużej nie mogę tu mieszkać.

Prawie się do niego odwróciła. Chciała go błagać, żeby nie zostawiał jej samej z tatą, ale słowa uwięzły jej w gardle.

– Kiedy dorośniesz, zrozumiesz – dorzucił.

Chciała krzyknąć, że może i jest mała, ale nie jest głupia. Wiedziała, że odchodzili z powodu taty, zastanawiało ją tylko, dlaczego żadne nie zabrało jej ze sobą. Ona też chciała odejść, ale nie miała dokąd, nie miała nawet pieniędzy na autobus.

– Uważaj na siebie, Kyu. Jeśli ktoś przyjdzie, nie wchodź do domu, bo cię dopadną. Biegnij na moczary, ukryj się w za­roślach. Zawsze zacieraj ślady, tak jak cię uczyłem. Przed tatą też się tam ukryjesz. – Nie odezwała się, a on się pożegnał i ruszył przez plażę do lasu. Nim dotarł do linii drzew, wreszcie odwróciła się w jego stronę. Patrzyła, jak odchodzi.

 Materiał powstał z udziałem wydawnictwa Świat Książki.

Tagi: książka

Redakcja poleca

REKLAMA