Przejmujący portret polskiej odsiadki. Książkowy hit na jesienne wieczory

książka pudło fot. Materiały prasowe
Jeśli szukasz idealnej lektury na jesienny wieczór, mamy dla ciebie świetną propozycję - tę książkę przeczytasz jednym tchem.
książka pudło fot. Materiały prasowe

W Polsce jest sto dwadzieścia jednostek penitencjarnych – zakładów karnych i aresztów śledczych. Zwieńczone drutem kolczastym mury pną się do nieba w centrach miast, wyrastają na przedmieściach, górują nad miasteczkami.

Statystyczny osadzony w polskim więzieniu jest mężczyzną

Odbywa karę za przestępstwo przeciwko mieniu, najczęściej za kradzież z włamaniem. Wyrok – od trzech do pięciu lat. Najpierw przechodzi się przez bramę, która strasznie trzeszczy. To trzeszczenie zapamiętuje się do końca życia – mówi Robert. Edward ubolewa, że prawdziwych gitów już nie ma. Tomasz w tym samym roku został ojcem i zabił człowieka. Wszyscy musieli nauczyć się żyć w pudle. A to inne życie niż tamto na zewnątrz.

Nina Olszewska rozmawia z ludźmi, dla których świat zatrzymał się na krócej lub dłużej

Ich dzieci rosną, zaczynają i kończą szkoły, bliscy rodzą się i umierają – lub zapominają. Statystyki mówią, że mniej więcej połowa tu wróci. Trudno uwierzyć, że tak im nie po drodze z wolnością, że dobrze im za tym murem. A jeśli nie dobrze, to jak? "Pudło" to naprawdę przejmująca opowieść.

Info o autorce

Nina Olszewska to doktor nauk humanistycznych, zawodowo związana z komunikacją i PR. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Publikowała na łamach m.in. Dużego Formatu, magazynu Non/fiction, Kontaktu i Krytyki Politycznej.

nina olszewska pudło

Więcej o książce Niny Olszewskiej: https://wydajenamsie.pl/produkt/pudlo-opowiesci-z-polskich-wiezien/

Tagi: książka

Redakcja poleca

REKLAMA