Skrzydłokwiat – elegancka roślina doniczkowa, która oczyszcza powietrze

Skrzydłokwiat często kwitnie nawet zimą. NASA twierdzi, że wyłapuje benzen, formaldehyd, ksylen i amoniak, które są wydzielane przez meble, farby i niektóre tkaniny. Może rosnąć z każdym domu, bo uprawa nie jest skomplikowana.
Barbara Lasota / 24.02.2019 10:29
Skrzydłokwiat fot. Adobe Stock

Skrzydłokwiat, który hodujemy w doniczkach, rośnie w naturze w wilgotnych lasach, w Ameryce Południowej i Środkowej. Spotyka się go także w Oceanii i w Azji Południowo - Wschodniej. Dobrze czuje się w mieszkaniu, jeśli stworzymy mu warunki choć częściowo podobne do tych w naturze.
Marnieje tylko wtedy, gdy przesuszymy podłoże lub na odwrót, zalejemy mocno korzenie i zaczną gnić. Roślinie szkodzi także wychłodzenie zimą przy otwartym oknie Poza tym nie ma zbyt wielu wymagań. Toleruje ziemię uniwersalną i nie trzeba też zbyt obficie go nawozić. Gdy bujnie rośnie, wyłapuje z powietrza toksyczne substancje. Jest to też idealny kwiat na prezent, bo kwitnący prezentuje się bardzo elegancko.

Skrzydłokwiat lub światło rozproszone

Nie można go ustawić w półmroku, ale można nim dekorować lekko ocienione zakątki naszych mieszkań. Nawet będzie się tam czuł lepiej, niż na nasłonecznionym parapecie południowego lub zachodniego okna. Jednak zimą, gdy dni są szare, lepiej ustawić go na parapecie. I tylko gdy słońce przygrzewa bardzo mocno, wtedy trzeba ocieniać go roletą lub żaluzją.

Próchnica mile widziana

Jeśli chcesz posadzić skrzydłokwiat w tzw. ziemi uniwersalnej lub kwiatowej, sprzedawanej w torebkach, warto dosypać do doniczki garść kompostu. Można także wypełnić doniczkę mieszanką ziemi liściowej, kompostowej i piasku Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny (pH 5 - 6). Najważniejsze jednak, aby ziemia nie była zbita lecz luźna, spulchniona.

Wilgoć tak, ale pod kontrolą

Ponieważ środowiskiem naturalnym skrzydłokwiatów są wilgotne lasy, więc trzeba dbać, aby ziemia była stale lekko wilgotna. Woda nie może jednak stać w podstawce, ani w doniczce. Warto także zraszać liście skrzydłokwiatu dobrym spryskiwaczem. Służy mu również ustawienie doniczki z otworem w dnie na szerokiej podstawce z drobnymi, stale mokrymi kamykami, np. z keramzytem.

Woli pokój niż kuchnię

Szczególnie, gdy korzystamy z kuchenki gazowej, nie stawiajmy tej rośliny w kuchni. Wyziewy spalanego gazu powodują, że skrzydłokwiat żółknie i marnieje. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić18 -22 st.C.Gdy jest za ciepło, wtedy jest też problem ze zbyt suchym powietrzem.

Kiedy przesadzać skrzydłokwiat?

Młode skrzydłokwiaty warto przesadzać co roku wiosną, do doniczki o numer większej, zapewniając dobry drenaż podłoża. Rozrośniętą kępę można podzielić na dwie mniejsze i posadzić do osobnych pojemników. Starsze rośliny wystarczy przesadzać co2 - 3 lata

Nawożenie

Skrzydłokwiat nawozimy od wiosny do jesieni, co dwa tygodnie, płynną odżywką do roślin kwitnących. Jednak zbyt obfite nawożenie szkodzi roślinie. Zimą nie nawozimy rośliny.

Odmiany do wyboru

Wszystkie odmiany są podobne, ale różnią się wielkością. Maluchy dorastają do kilkunastu centymetrów. To np. odmiany Cissy, Yess. Ale nie brakuje średnich (ok. 40 cm wysokości) a nawet olbrzymów (70 – 150 cm).  Okazałymi odmianami skrzydłokwiatu są: Chopin, Sweet Chico, Sensation, Jumbo. Kwiaty  są białe, niekiedy lekko zielenieją. Są trwałe, utrzymują się na roślinie 2 -3 miesiące. Jedna z odmian (Sweet Paco)  ma kwiaty pachnące o poranku. 

Polecamy także:
Kwiaty doniczkowe zielone - liliputy i olbrzymy
Kwiaty doniczkowe cieniolubne wiszące do ogrodu i na balkon
9 efektownych kwiatów doniczkowych o małych wymaganiach
7 najdłużej kwitnących roślin doniczkowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)