Skrzydłokwiat fot. Adobe Stock, perfectlab

Skrzydłokwiat - pielęgnacja, najpiękniejsze odmiany, wymagania

Skrzydłokwiat wymagania ma niewielkie - dobrze rośnie w półcieniu, nie wymaga szczególnych zabiegów, a przy tym oczyszcza powietrze. Skrzydłokwiat kwitnie zazwyczaj od marca do września, podlewaj go 2 razy w tygodniu.
/ 10.09.2021 12:24
Skrzydłokwiat fot. Adobe Stock, perfectlab

Skrzydłokwiat nie jest odporny na mróz, szkodzi mu wychłodzenie zimą przy otwartym oknie. Poza tym nie ma zbyt wielu wymagań. Toleruje ziemię uniwersalną i nie trzeba też zbyt obficie go nawozić.

Gdy bujnie rośnie, wyłapuje z powietrza toksyczne substancje. Jest to też idealny kwiat na prezent, bo dekoracyjne są zarówno liście, jak i kwiaty.

Spis treści:

 1. Skrzydłokwiat - pielęgnacja
 2. Skrzydłokwiat - przesadzanie
 3. Odmiany skrzydłokwiatów
 4. Skrzydłokwiat - choroby
 5. Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
 6. Czy skrzydłokwiat oczyszcza powietrze?
 7. Skrzydłokwiat - cena

Skrzydłokwiat - pielęgnacja

Skrzydłokwiat - stanowisko

Optymalnym stanowiskiem dla skrzydłokwiatu jest półcień, lubi światło rozproszone, jeśli doniczka stoi na słonecznym parapecie, warto opuścić roletę.

Skrzydłokwiat można jednak uprawiać także w mieszkaniach, w których jest ciemno - doskonale sobie radzi, ale... nie kwitnie. 

Idealna temperatura? Roślina świetnie czuje się w ciepłych miejscach, zdecydowanie gorzej tam, gdzie jest zimno. Temperatura nie powinna spaść poniżej 16 °C. 

Skrzydłokwiat - podlewanie

Skrzydłokwiat podlewaj 2 - 3 razy w tygodniu, zimą rzadziej. Dbaj o to, by ziemia w doniczce była stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Skrzydłokwiat lubi spryskiwanie liści wodą - zraszaj je wodą przegotowaną lub filtrowaną, unikniesz w ten sposób białych plam.

Najczęściej popełnianym błędem w pielęgnacji skrzydłokwiatu jest jego przelanie (korzenie zaczynają gnić), rzadziej, aczkolwiek zdarza się przesuszenie rośliny. Stare i zniszczone liście warto regularnie przycinać.

Skrzydłokwiat należy polewać powoli, aby woda dotarła do wszystkich korzeni. Przed podlewaniem dobrze jest ziemię nieco zmierzwić, aby była rozpulchniona, nie zbita. 

Skrzydłokwiat - nawożenie

Skrzydłokwiat nawozimy wyłącznie w okresie kwitnienia (z reguły od marca do września) co 7 dni, ale koniecznie sprawdź co zaleca producent nawozu.

Możesz zastosować gotowy nawóz do roślin zielonych, jeśli natomiast roślina ma problem z wytworzeniem kwiatów, zastosuj nawóz do roślin doniczkowych kwitnących.

Skrzydłokwiat lubi też domowy nawóz w postaci fusów z kawy

Jak sadzić skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat przesadzaj dopiero wtedy, gdy ma za ciasną doniczkę. Warto stosować ziemię próchniczą z dodatkiem torfu odpowiednią dla roślin kwitnących. Przy okazji przesadzania skrzydłokwiatu warto rozdzielić bryłę korzeniową - w ten sposób najłatwiej rozmnożyć roślinę.

Przesadzanie kwiatów doniczkowych najlepiej zaplanować na wiosnę.

skrzydłokwiat chorobyfot. Skrzydłokwiat/Adobe Stock, georgina198

Skrzydłokwiat - najpiękniejsze odmiany

Skrzydłokwiat występuje w 49 gatunkach, zazwyczaj kwitnie na biało, są też takie, których kwiaty wybarwiają się na zielono.

Wszystkie gatunki są podobne, ale różnią się wielkością. Maluchy dorastają do kilkunastu centymetrów. To np. Cissy, Yess. Ale nie brakuje średnich (ok. 40 cm wysokości), a nawet olbrzymów (70 – 150 cm).

Kwiaty są białe, niekiedy lekko zielenieją. Są trwałe, utrzymują się na roślinie 2 -3 miesiące. Jedna z odmian (Mauna Loa) ma kwiaty pachnące o poranku.

Do najbardziej znanych należy skrzydłokwiat Wallisa, który jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych.

Skrzydłokwiat - choroby

Najczęstszą zmorą hodowców skrzydłokwiatów są żółknące liście lub czerniejące kwiaty. Jak radzić sobie z popularnymi chorobami tych pięknych roślin?

Żółte liście

Najczęściej pojawiają się na skutek nadmiernego wysuszenia lub zbyt obfitego podlewania. Mogą także być wynikiem wystawiania rośliny na bezpośrednie nasłonecznienie.

Innym powodem żółknięcia liści może być pojawienie się przędziorka - na liściach widoczne są również zmiany w postaci nieregularnych wzorów. Warto wtedy sięgnąć po odpowiedni preparat i przemywać liście. 

Plamy na liściach

Plamy na liściach najprawdopodobniej są objawem choroby grzybowej. Wtedy ratunek jest jeden - zainwestuj w preparat grzybobójczy. 

Brązowe liście

Jeśli liście skrzydłokwiatu stają się brązowe, z pewnością jest za rzadko podlewany lub stoi w zbyt suchym pomieszczeniu. Może to być również oznaka zbyt częstego nawożenia rośliny.  

Czerniejące kwiaty

Ciemniejące kwiaty mogą być następstwem zbyt dużej ekspozycji na słońce lub niedostatecznej wilgotności gleby.

Warto też zadbać o prawidłowe nawożenie skrzydłokwiatu (wcześniej upewnij się, że dobrałaś odpowiednie podłoże).

skrzydłokwiat podlewanie
fot. Skrzydłokwiat/Adobe Stock, georgina198

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Wszystkim kupującym skrzydłokwiat najbardziej zależy na tym, aby miał piękne i bujne kwiaty - gdy będziemy o niego odpowiednio dbać, może kwitnąć niemal przez okrągły rok.

Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie oznacza to, że jest źle pielęgnowany. Może to być wina niewystarczającego nasłonecznienia, użycie nieodpowiedniego podłoża albo podlewanie zbyt twardą wodą.

Skrzydłokwiat jako roślina oczyszczająca powietrze

Skrzydłokwiat to kwiat o niezwykle cennych właściwościach, mianowicie oczyszcza powietrze. Usuwa szkodliwe cząsteczki:

 • formaldehydu,
 • benzenu,
 • trichloroetylenu,
 • acetonu.

Skrzydłokwiat działa jak naturalny oczyszczacz powietrza, ale... go nie zastępuje. Ilość środków czyszczących, których używamy w domu jest zbyt duża, by rośliny mogły wyłapać wszystkie szkodliwe związki chemiczne.

Warto wiedzieć, że skrzydłokwiat jest rośliną trującą - nie stawiaj go w miejscu, do którego łatwy dostęp mają dzieci lub zwierzęta domowe.

Skrzydłokwiat - cena

Cena skrzydłokwiatu zależy od jego wielkości - sadzonki o wysokości mniej więcej 75 cm kosztują około 35 zł, te mniejsze kupisz nawet za 8 - 10 zł.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 23.02.2019.

Czytaj także:
Kwiaty doniczkowe zielone - liliputy i olbrzymy
Kwiaty doniczkowe cieniolubne wiszące do ogrodu i na balkon
9 efektownych kwiatów doniczkowych o małych wymaganiach
7 najdłużej kwitnących roślin doniczkowych