Picie wody po zjedzeniu jabłek nie jest dla większości osób przeciwwskazane. Są jednak wyjątki i niektóre osoby nie zareagują na to połączenie dobrze. Jeśli popijesz jabłko wodą, a jednocześnie masz jelita wrażliwe na pewne cukry, może dotknąć cię szybka potrzeba skorzystania z toalety.
Spis treści:
- Picie wody po jabłku: dozwolone czy przeciwwskazane?
- Co może się stać, gdy popijesz jabłko wodą?
- Jak sprawdzić, czy możesz pić wodę po zjedzeniu jabłek?
Picie wody po jabłku: dozwolone czy przeciwwskazane?
Picie wody po zjedzeniu jabłek nie jest ogółem przeciwwskazane. Gdyby tak faktycznie było, wszystkie koktajle z jabłkami, smoothie i domowy jabłkowy kompot musiałyby zostać wykreślone z jadłospisu. Nie ma konkretnych powodów, by zakazywać picia wody po zjedzeniu jabłek. Wbrew niektórym mitom, popicie jabłek wodą nie powoduje:
- gnicia owoców w żołądku,
- gorszego przyswajania się składników z jabłek,
- rozcieńczania soków trawiennych i gorszego trawienia jabłek.
To wszystko mity bez uzasadnienia w faktach. Mimo wszystko zalecenie unikania popijania jabłek wodą może mieć czasem uzasadnienie. Niektóre wrażliwe na cukry organiczne osoby, będą musiały unikać popijania jabłek. Dotyczy to np. osób z IBS (zespołem jelita drażliwego), ale też osób cierpiących na nietolerancję fruktozy.
Co może się stać, gdy popijesz jabłko wodą?
Jeśli należysz do grupy osób, którym szkodzi woda po jabłkach, objawem może być szybki efekt przeczyszczający takiej mieszanki. W podobny sposób działa picie wody po czereśniach, a także popijanie wodą owoców o wysokiej zawartości cukrów. Niektóre osoby reagują tak też na popijanie grzybów wodą.
Powodem przeczyszczającego działania jabłek popitych wodą jest obecność cukrów organicznych w jabłkach. 100 g tych owoców zawiera:
- 2,07 g sacharozy,
- 2,43 g glukozy,
- 5,9 g fruktozy,
- śladowe ilości sorbitolu i innych polioli.
Różne gatunki jabłek mogą mieć oczywiście różną zawartość i skład cukrów.
Popicie jabłek wodą wzmacnia i przyspiesza efekt przeczyszczający, jaki mają niektóre cukry na niektóre osoby. To jednak indywidualna podatność, nie coś, co przydarza się każdemu. Cukry w jelicie powodują, że treść jelitowa zachowuje się jak roztwór hipertoniczny. By „rozcieńczyć” ten roztwór, do jelit napływa woda, a to powoduje konieczność szybkiego wypróżnienia.
fot. Połączenie jabłek z wodą nie jest przeciwwskazane/Adobe Stock, shersor
Jak sprawdzić, czy możesz pić wodę po zjedzeniu jabłek?
Czy dotyczy cię przeciwwskazanie do picia wody po jabłkach? Musisz przeprowadzić indywidualny test. Gdy znajdziesz się w komfortowej sytuacji (z łatwym dostępem do toalety), zjedz jabłko i popij je wodą. Jeśli wystąpi efekt przeczyszczający, wiesz, że musisz unikać tego w przyszłości. Być może w tym wypadku ogólnie popijanie owoców wodą może być dla ciebie niewskazane.
Jeśli nic się nie stanie i zaobserwujesz żadnej reakcji układu pokarmowego, też masz już wniosek. Możesz bezpiecznie popijać jabłka wodą, a nawet herbatą lub mlekiem. Zdecydowana większość osób zaliczy się do drugiej grupy i popicie jabłek wodą, nie wywoła żadnej niepożądanej reakcji.
Czytaj także:
Ile kalorii ma małe jabłko? Czy jabłka są dobre na odchudzanie?
Czy jabłka podnoszą cukier? Jakie jabłka są dobre dla diabetyków? Wszystko o jabłkach w diecie cukrzyka
Banany obniżają stężenie cholesterolu, czy wręcz przeciwnie? Sprawdzamy, jak banany wpływają na cholesterol