Dieta 1000 kcal - efekty i skutki uboczne. Czy warto stosować dietę 1000 kcal?

dieta 1000 kcal efekty fot. Adobe Stock, ArtSys
Efekty diety 1000 kcal są widoczne szybko, a dieta 1000 kcal działa już po kilku dniach. Mimo to stosowanie diety 1000 kcal przynosi wiele niepożądanych efektów ubocznych, a jej stosowanie jest odradzane przez dietetyków i lekarzy. Poznaj wady i zalety diety 1000 kcal i zdecyduj, czy chcesz się jej podjąć.
/ 09.08.2021 10:00
dieta 1000 kcal efekty fot. Adobe Stock, ArtSys

Dieta 1000 kcal daje spektakularne efekty, które zachęcają do jej spróbowania. To, czego nie widać, to efekty uboczne, które pojawiają się dopiero po miesiącu, a czasem nawet po zakończeniu diety 100 kcal.

Spis treści:

  1. Efekty diety 1000 kcal
  2. Niepożądane efekty diety 1000 kcal

Efekty diety 1000 kcal 

Podstawowym powodem stosowania diety 1000 kcal jest chęć osiągnięcia szybkich efektów odchudzających. Kiedy widać efekty diety 1000 kcal? Spodnie mogą ci się zrobić luźniejsze już po kilku dniach. Dieta 1000 kcal faktycznie skutecznie odchudza, ale nie robi tego trwale.

Być może słyszałaś od koleżanek lub czytałaś o sławnych osobach, które schudły na diecie 1000 kcal i przeszły metamorfozę. Faktycznie, to możliwe z uwagi na to, że dieta 1000 kcal dostarcza mniej kalorii, niż jest codziennie wydawane. Organizm musi czerpać energię z rezerw w postaci tkanki tłuszczowej, a to daje efekt odchudzający.

Ile można schudnąć na diecie 1000 kcal?

Dieta 1000 kcal to niemal gwarancja odchudzania. To, ile schudniesz, zależy od twojego indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego.

Jeśli twoje zapotrzebowanie wynosi ok. 2500 kcal, stosując dietę 1000 kcal, schudniesz nawet 3 kg w 2 tygodnie

Efekty diety 1000 kcal po miesiącu to już utrata 6 kg. To bardzo szybkie tempo chudnięcia.

To, jak szybko schudniesz na diecie 1000 kcal, zależy właśnie od zapotrzebowania kalorycznego, ale także od aktywności fizycznej. Jeśli będziesz często i regularnie ćwiczyć, efekty przyjdą szybciej. Stosuj trening interwałowy, kilka razy w tygodniu rób ćwiczenia cardio, a jeśli jesteś bardziej zaawansowana, dodaj do tego zestawu ćwiczenia tabata.

Niepożądane efekty diety 1000 kcal

Dieta 1000 kcal daje efekty skuteczne, ale niestety nietrwałe. To właśnie główna, bardzo znacząca wada diety 1000 kcal. Niepożądanych efektów i wad diety 1000 kcal jest znacznie więcej, niż zalet. Weź to pod uwagę, decydując się na dietę 1000 kcal.

Główny efekt diety 1000 kcal? Efekt jojo

Podstawowym niepożądanym efektem jest więc przyrost masy ciała po zakończeniu diety, często większy niż wyjściowa masa ciała. To tak zwany efekt jojo. Będąc na diecie 1000 kcal bardzo ciężko mu zapobiegać. 

Niedobory minerałów, witamin i innych składników

Skomponowanie diety 1000 kcal w ten sposób, żeby dostarczała wszystkich niezbędnych składników, jest niemal niemożliwe. Na diecie 1000 kcal trzeba jeść dużo warzyw i owoców, ale to nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania.

Jeśli będziesz stosować dietę 1000 kcal przez tydzień lub dwa, zapewne nie doprowadzisz do poważnych niedoborów. Dieta 1000 kcal stosowana na dłuższą metę to jednak prosty sposób na niedobory żywieniowe.

Powstawanie kamieni żółciowych

Kamienie żółciowe to problem nawet młodych osób. Przy szybkiej utracie masy ciała wątroba produkuje zbyt dużo cholesterolu, a to częsty powód powstawania kamieni w woreczku żółciowym.

Objawy to:

  • mdłości;
  • ból w okolicach brzucha;
  • wymioty;
  • refluks;
  • wzdęcia.

Zmęczenie 

1000 kcal to za mało energii, by umożliwić ci działanie na pełnych obrotach przez cały dzień. Możesz spodziewać się zmęczenia, zawrotów głowy i objawów podobnych do efektów ubocznych diety Dąbrowskiej

Przede wszystkim twój mózg potrzebuje kalorii, by dobrze funkcjonować. Brak energii, szybkie zmęczenie, niemożliwość skupienia się na obowiązkach to objawy, których musisz spodziewać się na diecie 1000 kcal. 

dieta 1000 kcal negatywne efektyfot. Adobe Stock, Pormezz

Bóle głowy

Bóle głowy są jednym z częstszych efektów i objawów zbyt niskokalorycznej diety. To sposób na zasygnalizowanie, że organizm nie otrzymuje tego, co powinien.

Jeśli będąc na diecie, dokuczają ci bóle głowy, rozważ podwyższenie kaloryczności i zastosowanie diety 1200 kcal, lub diety 1500 kcal

Pamiętaj też o piciu wody, odwodnienie to także częsta przyczyna bóli głowy.

Utrata tkanki mięśniowej

Czy na diecie 1000 kcal schudniesz? Z pewnością. Nie stracisz jednak tylko tkanki tłuszczowej, a o to przecież chodzi w odchudzaniu i diecie odchudzającej

Niestety duża część utraconych kilogramów to woda i tkanka mięśniowa. Budowanie mięśni jest żmudnym i powolnym procesem. Ich utrata na skutek niskokalorycznej diety jest więc bardzo niepożądana. 

Utrzymywanie tkanki mięśniowej na wysokim poziomie to jeden ze skutecznych sposobów na przyspieszenie metabolizmu

Jeśli stosujesz dietę i chcesz ochronić mięśnie przed rozpadem:

  • ćwicz siłowo;
  • stosuj dietę o odpowiedniej ilości białka;
  • nie stosuj bardzo niskokalorycznych diet, które powodują spalanie mięśni w celu pozyskania energii.

Zaburzenia miesiączkowania
Utrata miesiączki to jeden z ostatecznych skutków przedłużającego się stosowania niskokalorycznej diety. Choć z pozoru może wydawać się to wygodne, utrata miesiączki jest podstawą do zdecydowanego przerwania diety odchudzającej.

Organizm pozbawiony pożywienia „zamyka” procesy, które nie są potrzebne do przerwania, więc rezygnuje z płodności i cyklu menstruacyjnego. Przywracanie hormonów do normalnego stanu po zaburzeniach przez niedojadanie może trwać bardzo długo. Zaburzenia miesiączkowania związane z dietą i odchudzaniem to bardzo powszechny problem.

Znając wady i zalety diety 1000 kcal, sama zdecyduj, czy interesuje cię ten sposób na odchudzanie. Zdaniem doświadczonych dietetyków znacznie skuteczniejsza długofalowo jest po prostu zdrowa dieta.

Czytaj także:
Jak przestać jeść słodycze? Sprawdzone porady i jadłospis na cukrowy odwyk
Fleksitarianizm, czyli elastyczna dieta wegetariańska. Zasady, zalety i wpływ na zdrowie
Dietetyczne śniadania - proste przepisy i pomysły na szybkie fit śniadanie

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA