Jak zapobiec anemii w ciąży

Anemia, czyli niedokrwistość, jest częstą przypadłością kobiet w ciąży. Jak jej zapobiegać - radzi ginekolog.

Jak zapobiec anemii w ciąży

Jestem w piątym miesiącu ciąży i lekarz stwierdził u mnie lekką niedokrwistość. To skutek niedoboru żelaza. Jak powinna wyglądać moja dieta? Elżbieta

Najlepszym źródłem tego pierwiastka są: zielone warzywa liściaste, chude czerwone mięso, wątróbka (można ją jeść jedynie od czasu do czasu), drób, ryby, suszone morele, kaszki dla dzieci wzbogacane w żelazo.

Czerwone mięso nie tylko najlepiej uzupełnia niedobory tego pierwiastka, lecz także zwiększa zdolność jego wchłaniania z innych pokarmów.

Aby poprawić przyswajanie żelaza, trzeba jeść kwaśne owoce bogate w witaminę C, czarne i czerwone porzeczki, agrest, truskawki oraz pomidory.

Lepiej unikać mocnej herbaty ze względu na obecność w niej taniny zmniejszającej zdolność wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Niewskazane są również napoje gazowane, bowiem zawierają fosforany, które blokują wchłanianie tego ważnego mikroelementu.

Odpowiednia dieta w połączeniu z preparatami witaminowymi, które kobiety zazwyczaj otrzymują w czasie ciąży, mogłaby ją całkowicie zabezpieczyć przed niedokrwistością.


prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog położnik
Czujesz się ciągle zmęczona? To może być anemia! Dowiedz się, jak rozpoznać jej pierwsze objawy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
Biofer Folic - tak nazywa się ten suplemencik . Żelazo hemowe, witaminka C i kwas foliowy to idealny zestaw dla przyszłej mamy zamknięty w tableteczce . Oczywiście nic na własną rękę, zawsze trzeba to skonsultować ze swoim lekarzem
/2 lata temu
Mi się niestety nie udało uniknąć anemii. Brałam właśnie suplement z żelazem hemowym, kw. foliowym i witaminką C. Fajna mieszanka dla kobiety w ciąży. Preparat nazywał się biofer (...) - nie pamiętam pełnej nazwy :(. Bardzo dobrze się po nim czułam.
/2 lata temu
A jeśli już lekarz przepisze Wam suplementy żelaza, bo jednak zwykle w ciąży tak się zdarza, to spytajcie o takie , które mają w swoim składzie żelazo hemowe.