Sposób zakończenia ciąży po przebytym cięciu cesarskim

Jestem aktualnie w 29. tygodniu ciąży. Pierwsza ciąża (2 lata i 7 miesięcy temu) zakończyła się CC- z powodu braku akcji porodowej.
/ 04.05.2010 10:30
Sposób zakończenia ciąży po przebytym cięciu cesarskim

Jestem aktualnie w 29. tygodniu ciąży. Pierwsza ciąża (2 lata i 7 miesięcy temu) zakończyła się CC- z powodu braku akcji porodowej. Ponad półtora tygodnia po terminie nie miałam żadnych skurczów, nie było też można nawet wykonać amnioskopii bo wszystko było pozamykane. Jak ocenia Pani obecne szanse na poród naturalny? Wiem, że pewnie ciężko jest odpowiedzieć na takie pytanie, ale być może chociaż mniej-więcej określi Pani jak może się zakończyć ta ciąża?


Magdalena
Ma pani rację:) trudno teraz przewidzieć sposób zakończenia ciąży. Brak akcji porodowej w pierwszej ciąży nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego w kolejnej ciąży. Dlatego też nie można zakładać, że obecna ciąża na pewno zakończy się poprzez cięcie cesarskie. Jeśli jednak wystąpią jakieś trudności podczas porodu naturalnego (np. brak akcji porodowej po terminie porodu, brak postępu porodu, zaburzenia w tętnie płodu itd.) personel medyczny zapewne szybciej podejmie decyzję o wykonaniu zabiegu (ze względu na poród operacyjny w przeszłości).

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna