POLECAMY

Lewatywa oraz golenie krocza przed porodem

Czy do porodu jest wymagana lewatywa i czy trzeba całkowicie wygolić krocze?
Lewatywa oraz golenie krocza przed porodem
Czy do porodu jest wymagana lewatywa i czy trzeba całkowicie wygolić krocze?

Grażyna
Generalnie lewatywę wykonuje się u pacjentek, u których ma być wykonany planowany zabieg cięcia cesarskiego. A także w przypadku planowanej indukcji porodu. Natomiast nie ma bezwzględnego wskazania do wykonania lewatywy w przypadku porodu naturalnego. U wielu ciężarnych w dzień przed lub już w dniu porodu występują silne skurcze jelit. Stolce stają się luźne i częste. W ten sposób organizm kobiety samoistnie oczyszcza się przed porodem. Dzięki temu, puste jelita nie będą stanowiły przeszkody dla napierającej główki płodu.

Jeśli istnieje potrzeba nacięcia krocza – należy je dokładnie ogolić w miejscu nacięcia i w okolicy tego miejsca. Wówczas nie ma potrzeby ogolenia np. wzgórka łonowego. W zależności od tego, po której stronie stoi osoba obsługująca poród, krocze nacina się po lewej lub po prawej stronie. Jeśli osoba obsługująca stoi po prawej stronie rodzącej to nacięcie wykonuje po lewej stronie; jeśli osoba, która obsługuje poród stoi po lewej stronie rodzącej – nacięcie wykonuje po prawej stronie. Nacięcie boczne zaczyna się dokładnie od środka spoidła w kierunku guza kulszowego. Jeśli u kobiety ciężarnej ma być wykonany zabieg cięcia cesarskiego należy również ogolić wzgórek łonowy. Jest wiele rożnych opinii na temat potrzeby golenia krocza oraz wykonywania lewatywy przed porodem – stąd też różne „metody” w różnych szpitalach. Ale raczej są one zbliżone do tego co opisałam.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Boszzzz aż się boję zapytać o Pani staż w zawodzie.... znów przedmiotowe podejście do ważnych kwestii... betonowe, stereotypowe, sztywne do przesady... Rodziłam bez golenia i lewatywy i żadna położna nie widziała problemu.... Gdyby to było takie istotne, to matka natura tak by tego nie zaplanowała....