Lewatywa przed porodem - na czym polega i czy boli

Lewatywa przed porodem fot. Adobe Stock
Lewatywa przed porodem polegana oczyszczeniu odbytnicy przez wprowadzenie do niej płynu, co prowadzi do wypróżnienia. Lewatywa nie jest bolesna, ale doznania są nieprzyjemne, a sytuacja krępująca. Można spróbować wykonać lewatywę przed porodem w domu.
Edyta Liebert / 29.10.2020 13:08
Lewatywa przed porodem fot. Adobe Stock

Często lewatywę wykonuje się u pacjentek, u których ma być wykonany planowany zabieg cięcia cesarskiego, a także w przypadku planowanej indukcji porodu. Natomiast nie ma bezwzględnego wskazania do wykonania lewatywy w przypadku porodu naturalnego. 

Co to jest lewatywa

Lewatywa przed porodem to zabieg, który stresuje wiele kobiet - niegdyś wykonywany rutynowo do wielu porodów, teraz jest wykonywany za zgodą lub na prośbę pacjentki. Lewatywa w ciąży jest krępującym zabiegiem, mającym na celu mechaniczne wspomaganie wydalenia kału. Choć dla wielu lekarzy, pielęgniarek i położnych, lewatywa przed porodem nie stanowi wstydliwej czynności, to często jest to dodatkowe, krępujące zmartwienie u ciężarnych. Czy lewatywa przed porodem jest konieczna i warto ją wykonać czy raczej nie?

Większość kobiet, które zdecydowały się na lewatywę przed porodem, cieszą się z tego zabiegu, bo podczas porodu naturalnego nie odczuły dyskomfortu spowodowanego wydaleniem kału w trakcie parcia. Jest to też dość często spotykane i nikt na sali porodowej nie informuje na głos o takim zajściu, a po prostu szybko usuwa ekskrementy.

Jeśli taka sytuacja spędza ci sen z powiek, zdecyduj się na lewatywę w ciąży lub postaraj się wypróżnić w domu. Możesz też wykonać domową lewatywę przed porodem. Pamiętaj, że twój organizm funkcjonuje w „trybie poród”, dlatego dostosowuje cały organizm do tego, by przebiegł on jak najlepiej. 

U wielu ciężarnych w dzień przed lub już w dniu porodu, występują silne skurcze jelit. Stolce stają się luźne i częste. W ten sposób organizm kobiety samoistnie oczyszcza się przed porodem. Dzięki temu, pełne jelita nie będą stanowiły przeszkody dla napierającej główki płodu - Celina Fręczko, położna.

Na czym polega lewatywa przed porodem

Lewatywa przed porodem polega na wprowadzeniu do odbytu kilku cm końcówki rurki, połączonej z workiem wypełnionym płynem. Celem jest wprowadzenie go do jelit, by pobudził masy kałowe do wydalenia.

Czy lewatywa boli

Jest to uczucie fizycznie niebolesne, ale psychicznie męczące i krępujące. Choć lewatywa nie boli, to jednak jest niełatwa do zniesienia przez osoby wstydliwe, nieśmiałe, introwertyczne. 

Lewatywa przed porodem w domu - jak to zrobić

W aptece kupisz jednorazowy zestaw do przeprowadzenia lewatywy w domu. Do lewatywy domowej przygotuj 0,5 l wody o temperaturze nie wyższej, niż temperatura ciała. Celsjusza. Zdaniem lekarzy najodpowiedniejsza temperatura to 36-38 stopni.

Do irygatora wlej wodę z dodatkiem np. soku z cytryny. Połóż się na podłodze przykrytej folią lub tekturą.  Końcówkę rurki posmaruj olejem lub wazeliną i dopiero wtedy wprowadź do odbytu: będzie to ok. 8-10 cm rurki.

Po wprowadzeniu końcówki rurki odkręć kranik i wlej wodę do jelita. Po wprowadzeniu całej jej ilości wyjmij rurkę, połóż się na plecach i odczekaj ok. 10 minut. Postaraj się nie stresować, gładź delikatnie brzuch, potem możesz wstać i spacerować. Lewatywa najlepiej zadziała po kilku delikatnych podskokach.

Tekst na podstawie porady położnej Celiny Fręczko. Pierwotnie opublikowany 08.09.2009. 

Przeczytaj: Czy golenie krocza jest zdroweOksytocyna do porodu - skutki uboczneJak uniknąć nacięcia lub pęknięcia krocza

Redakcja poleca

REKLAMA