Termin porodu - dowiedz się jak obliczyć fot. Panthermedia

Termin porodu - dowiedz się jak obliczyć

Lekarz mówi, że to 12. tydzień ciąży, a z twoich obliczeń wynika, że 10. Zastanawiasz się, kto ma rację? Obliczmy to razem!
Agata Bernaciak / 27.09.2017 15:19
Termin porodu - dowiedz się jak obliczyć fot. Panthermedia

Ile czasu trwa ciąża?

Zwykle mówi się o 9 miesiącach ciąży, które w przybliżeniu odpowiadają 40 tygodniom. Dokładnie jednak rzecz ujmując – ciąża trwa średnio 267 dni, co daje 38 tygodni. Skąd rozbieżności? Nie zawsze da się precyzyjnie określić moment poczęcia. Do obliczania wieku ciąży przyjęto więc 1. dzień ostatniej miesiączki, która przypada kilka lub kilkanaście dni wcześniej niż poczęcie. Oto powód, dla którego długość ciąży ustalono na 280 dni, co daje 40 tygodni.

Co ma wpływ na obliczenie terminu porodu?

Obliczając termin porodu nie zapominaj, że o rozpoczęciu porodu decyduje nie tylko termin. Nie bez znaczenia jest dojrzałość dziecka, działanie hormonów, a także twój stan psychiczny – stres może być czynnikiem, który przyspiesza narodziny lub je blokuje. Tylko 10% dzieci rodzi się idealnie o czasie. Jeśli twoje maleństwo pojawi się na świecie w ciągu 14 dni po wyznaczonej dacie lub przed nią i tak będzie uznane za urodzone w terminie.

Jak wyznaczyć termin porodu za pomocą USG?

Nie zawsze przyszła mama dokładnie pamięta datę ostatniej miesiączki. Czasem bywa ona mylona z niewielkim krwawieniem, które może pojawić się po zapłodnieniu (powoduje je zagnieżdżanie się zarodka). Najbardziej wiarygodny termin porodu możesz poznać podczas USG. Pomoże mu w tym ocena wielkości dziecka. Aby precyzyjnie określić wiek ciąży, badanie USG powinno być wykonane przed 12. tygodniem ciąży.

Termin porodu a wysokość dna macicy

Podczas każdej wizyty lekarz bada wysokość dna macicy. Tam gdzie się znajduje, brzuch jest nieco twardszy. Gdy dziecko rośnie, macica powiększa się i przesuwa ku górze. Na tej podstawie można ocenić, czy dziecko rośnie prawidłowo oraz – w przybliżeniu – określić wiek ciąży.

12. tydz. – dno macicy na wysokości spojenia łonowego
16. tydz. – 1–2 palce nad spojeniem łonowym
20. tydz. – 2–3 palce poniżej pępka
24. tydz. – na wysokości pępka
28. tydz. – 2–3 palce powyżej pępka
32. tydz. – w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym (najniżej położona kość mostka)
36. tydz. – pod łukami żebrowymi
40. tydz. – 1–2 palce poniżej żeber (brzuch zaczyna się obniżać)

Co mówią ruchy dziecka o terminie porodu?

Pierwsze ruchy dziecka są nie tylko wzruszającym sygnałem z brzucha poświadczającym istnienie dziecka. Można je traktować jako punkt orientacyjny, który pomaga (niezbyt precyzyjnie) określić datę porodu.

  • Jeśli jesteś 1. raz w ciąży, ruchy dziecka możesz poczuć około 18–20. tygodnia ciąży: dzień, w którym poczułaś pierwsze ruchy + 22/20 tyg. = termin porodu
  • Jeśli jesteś w ciąży kolejny raz, pierwsze ruchy poczujesz już około 16–18. tygodnia: dzień, w którym poczułaś pierwsze ruchy + 24/22 tyg. = termin porodu
  • Na odczuwanie ruchów dziecka może mieć wpływ np. twoja waga – szczupłe kobiety są w stanie szybciej je poczuć. Czasem także pomaga w tym doświadczenie. Zdarza się, że ruchy pierwszego dziecka bywają mylone z pracą jelit.

Jak obliczyć termin porodu innym sposobem?

Dość prostą metodą obliczenia terminu porodu jest reguła wymyślona przez niemieckiego położnika Franza Naegelego. Sprawdza się wtedy, gdy miesiączkujesz regularnie. Opiera się na założeniu, że masz okres co 28 dni, a do poczęcia doszło w 14. dniu cyklu. Uśrednianie powoduje, że według tej reguły wszystkie miesiące trwają ponad 30 dni (dokładnie 30,4), a to może powodować pewne odchylenia w obliczeniach.

Pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące = termin porodu

Na przykład: jeśli ostatnia miesiączka rozpoczęła się 20 lipca, to: 20.07 (+ 7 dni) 27.07 (- 3 miesiące) 27.04 = 27 kwietnia to przybliżony termin porodu. Jeśli twój cykl miesięczny trwa 26 dni, termin porodu przypadnie dwa dni wcześniej, przy cyklu 32-dniowym o cztery dni później niż w 28-dniowym.

na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Wódz/Twoje dziecko
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)