Okres po porodzie: często pojawia się szybko bez względu na laktację

Okres po porodzie fot. Adobe Stock
Pierwszy okres po porodzie z reguły pojawia się między 9. a 18. miesiącem życia dziecka kiedy karmisz piersią, a kiedy karmisz mlekiem sztucznym - nawet po kilku tygodniach od porodu. Miesiączka po porodzie może przebiegać zupełnie inaczej, niż przed nim.
Edyta Liebert / 10.06.2021 16:31
Okres po porodzie fot. Adobe Stock

Nie wierz w mity o lżejszych i skąpych miesiączkach po porodzie. Kiedy wróci okres po porodzie i w jakiej postaci, to prawdziwa loteria: można jedynie spekulować. Prędki powrót miesiączki jest częstym zaskoczeniem dla młodych mam.

Okres po porodzie - kiedy wraca?

Jeśli karmisz piersią z pewnością nastawiasz się, że miesiączka nie wróci zbyt prędko. Masz rację - organizm kobiety wymyślony został tak, by mógł produkować pokarm na podtrzymanie życia narodzonego i aby jego uwaga nie skupiała się na comiesięcznym przygotowywaniu się do ew. poczęcia następnego życia. 

Karmienie piersią a okres

Statystycznie pierwszy okres po porodzie podczas karmienia piersią na żądanie powraca między 9. a 18. miesiącem życia dziecka. Nie jest to absolutnie regułą, a widełki są szerokie - w rzeczywistości może wrócić niespełna 3 miesiące po porodzie, nawet jeśli karmisz 8-10 razy dziennie i poziom prolaktyny osiąga szczyty, a dziecko razu nie dotknęło butelki z mlekiem matki czy mlekiem modyfikowanym. To biologia.

Przy karmieniu mieszanym, czyli jeśli mama odciąga swój pokarm i karmi piersią i/lub butelką lub włącza do cyklu karmień mieszanki mleczne, może się spodziewać, że pierwsza miesiączka po porodzie pojawi się po ok. 2-3 miesiącach od przyjścia na świat dziecka.

Kobiety, które nie karmią piersią, nie odciągają pokarmu, tylko karmią dzieci mlekiem modyfikowanym, mogą dostać okresu po porodzie krótko po połogu, czyli średnio po 5-6 tygodniach.

Wiemy, co sobie myślisz: masz nadzieję, że nawet jeśli okres przyjdzie względnie za prędko dla ciebie, to chociaż będzie mniej bolesny, bardziej skąpy lub trwał krócej. Otóż nie. Nie ma reguły i badań na ten temat - miesiączka po porodzie może być taka sama lub subiektywnie łagodniejsza. Zdarzają się też przypadki, że okres po porodzie powraca w bardziej bolesnej odsłonie. 

Brak okresu po porodzie

Nie karmisz piersią, a okres się nie pojawia? Albo karmisz od ponad 2 lat, chciałabyś mieć drugie dziecko, a wciąż nie masz okresu po ciąży? To są realne podstawy do niepokoju, tak samo jeśli:

  • krwawienie pojawi się tuż przed zakończonym połogiem,
  • pierwsza miesiączka od porodu nie pojawia się po 8 tygodniach u kobiety, która nie karmi,
  • okres po porodzie nie pojawia się po 8 tygodniach od momentu pełnego odstawienia od piersi,
  • pojawiają się nieregularne, częste plamienia i krwawienia z dróg rodnych w trakcie laktacji.

Karmienie piersią podczas okresu a smak mleka

Musiałabyś sama próbować swojego mleka by ocenić z dozą pewności, że smak mleka zmienia się podczas okresu młodej mamy. Niekiedy rzeczywiście tak jest i dziecko odmawia piersi lub wypluwa pokarm. Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do karmienia.

Okres po porodzie może wpływać na zmniejszenie laktacji (wtedy można zaobserwować, że dziecko niemal wisi na piersi, bo wciąż mu mało). Z miesiączką po porodzie wiążą się kryzysy laktacyjne trwające ok. 3 dni - potem powinno wszystko wrócić do normy, by za miesiąc się powtórzyć. Albo i nie - nie przewidzisz. 

Karmienie piersią a płodność

Laktacja nie chroni przed ciążą, karmienie piersią na żądanie nie jest metodą antykoncepcji. Nawet jeśli nie masz miesiączki po porodzie nie znaczy, że nie owulujesz. Pamiętaj, że okres występuje po jajeczkowaniu, a więc jeśli współżyjesz nie zapominaj o antykoncepcji, jeśli nie chcesz mieć dzieci rok po roku. 

W teorii karmienie piersią jest dużą przeszkodą dla zajścia w ciążę i daje ochronę, jeśli spełnia się ekstremalnie sztywne warunki:

  • dziecko ma nie więcej niż 6 miesięcy,
  • matka nie dostała jeszcze okresu,
  • dziecko jest karmione tylko piersią na żądanie w dzień i w nocy za każdym razem, kiedy tego chce (żadnych smoczków, butelek, dodatkowych płynów ani pokarmów),
  • mama i dziecko są niemal nierozłączni - pierś jest pocieszycielem, źródłem pokarmu i spokoju za dnia i w nocy,
  • nieużywanie laktatora ani wszelkich stymulujących herbatek i napojów laktacyjnych.

Pamiętaj jednak, że te zasady mogłyby dotyczyć naszych babć, a nie nas, żyjących w wysoko rozwiniętym, zanieczyszczonym środowisku, w którym natura „nie gra pierwszych skrzypiec”. Nawet jeśli organizm chciałby „odpocząć” i skupić się na produkcji mleka, to coś zaburza ten ład - a jest to wiele czynników zewnętrznych, które mogą ingerować.

Dlatego nawet u kobiet które karmią piersią, okres po porodzie pojawia się zaskakująco wcześnie. Nie bez znaczenia jest też powszechność problemów kobiet z normami TSH w ciąży i po niej: zaburzenia hormonalne są coraz częściej diagnozowane, a wiele kobiet w ciąży leczy niedoczynność tarczycy

Czytaj także:Sposoby na laktację - jak pobudzić, poprawić i czuć się dobrzeIle schudniesz karmiąc piersią?Dieta matki karmiącej to nie eliminacja produktów - komentarz dietetyka

Redakcja poleca

REKLAMA