Rozwarcie porodowe fot. Adobe Stock

Rozwarcie do porodu. Co oznacza rozwarcie na 1 lub na 2 palce

W trakcie porodu szyjka musi się rozewrzeć do 10 cm. Trwa to do ok. 8-14 godzin, ale decydujący jest 1. okres porodu i rozwarcie do porodu na 1 lub na 2 palce. Często mowa też o kryzysie 7 centymetra.
Agata Bernaciak / 26.08.2020 13:08
Rozwarcie porodowe fot. Adobe Stock

Rozwarcie porodowe mierzy się w centymetrach. Nikt jednak nie widział ani położnej, ani ginekologa, którzy mierzyliby je linijką. Wystarczają palce – rozwarcie na jeden palec oznacza, że szyjka otworzyła się na 2 cm, rozwarcie na 2 palce to 4 cm, na 5 palców – 10 cm. Kiedy szyjka rozewrze się do tego momentu, poród wkracza w 2. etap. Wtedy rodzącej towarzyszą bardzo silne skurcze co 1-3 minuty, które trwają dłużej niż minutę.

Rozwarcie na 1 palec lub na 2 palce

Dziecko powoli przesuwa się w kanale rodnym ruchem śrubowym, a rozwarcie szyjki macicy pozwala ocenić, jak blisko jest do porodu i kiedy można zacząć przeć. Rozwarcie do porodu może nie współistnieć z częstymi skurczami lub odwrotnie - mogą nie pojawiać się skurcze, podczas gdy szyjka się rozwiera i odeszły wody płodowe. 

Dla wielu kobiet enigmatyczne wydają się pojęcia „rozwarcie na 1 palec” lub „rozwarcie na 2 palce” - w pierwszym okresie porodu są one jednak kluczowe. O tym, jak wygląda szyjka, dowiesz się od lekarza lub położnej, którzy oglądają ją w trakcie badania ginekologicznego na wizytach kontrolnych. Oceniają jej długość – normalnie mierzy ona ok. 2,5-3 cm. Krótsza (ok. 1 cm) zapowiada rozwarcie, do którego dochodzi, gdy całkiem się skróci. Lekarze mówią wtedy, że została „zgładzona”.

Kryzys 7. centymetra – co to takiego?

To najtrudniejszy moment porodu, gdy rozwarcie porodowe osiąga 7 cm. Ból się nasila, skurcze trwają dłużej, można mieć wrażenie, że wcale nie mijają. Pojawia się coraz większe zmęczenie i frustracja. Często kobieta jest przekonana, że nie urodzi. Lęk, który czuje, jest potrzebny, mobilizuje, dzięki temu dziecko w końcu pojawia się na świecie. To zasługa hormonu - adrenaliny - który pomaga w parciu.

Czym jest pełne rozwarcie porodowe

Rozwarcie do porodu jest kluczowe w ocenie postępu porodu. Szyjka powinna się otworzyć dopiero pod wpływem skurczów porodowych. Jeśli rodzisz pierwszy raz, może jej to zająć aż 18 godzin. Podczas kolejnego porodu do pełnego rozwarcia dochodzi nawet w ciągu 2 godzin. 

To moment w trakcie porodu, gdy szyjka otwiera się na 10 cm. Kiedyś uważano, że od tej chwili powinno się przeć. Można to robić, jeśli główka dziecka znajduje się odpowiednio nisko w kanale rodnym.

Ciało zwykle samo o tym informuje. Kobieta czuje trudną do powstrzymania potrzebę parcia. Gdy dojdzie do pełnego rozwarcia, dziecko może już bardzo szybko się urodzić. Należy słuchać też położnej, która jeśli widzi ryzyko pęknięcia krocza - poprosi o to, by się wstrzymać.

Szyjka skraca się za wcześnie

Może do tego dojść nawet we wczesnej ciąży, gdy szyjka jest wiotka i słaba. Grozi to poronieniem, a na późniejszym etapie ciąży – przedwczesnym porodem. Taki stan nazywany jest niewydolnością szyjki. Jej przyczyną bywają też zaburzenia hormonalne, pęknięcie szyjki podczas poprzedniego porodu albo podczas zabiegów dokonywanych na macicy.

O niewydolności szyjki może świadczyć także brunatne plamienie. Każde krwawienie w ciąży, nawet skąpe, trzeba skonsultować z lekarzem. Jednak nawet mimo niewydolności szyjki macicy, ciążę można donosić.

W zależności od nasilenia problemu lekarz zaleci:

  • Leżenie i odpoczywanie. Przyszła mama większość czasu spędza leżąc, może wstać do toalety, wziąć prysznic, zrobić sobie coś do jedzenia (ale już nie ugotować obiad).
  • Szew okrężny na szyjkę macicy. Zakłada się go w szpitalu pod narkozą.
  • Pessar. To gumowy krążek na szyjkę. Zabieg można wykonać w gabinecie ginekologicznym.

Napisane na podstawie artykułu zamieszczonego w magazynie „Twoje dziecko”. Treść artykułu pierwotnie opublikowana 11.04.2013.

Przeczytaj przed porodem: Jak złagodzić ból porodowyCzy za znieczulenie do porodu trzeba płacić?Wyprawka dla noworodka - czego potrzebuje maluch