Badanie USG ciąży fot. Adobe Stock

Rozwarcie porodowe - wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Powinno się pojawić, gdy dziecko jest gotowe do narodzin. Czasem jednak daje o sobie znać wcześniej. Co powinnaś wiedzieć o rozwarciu porodowym?
Agata Bernaciak / 04.03.2019 14:08
Badanie USG ciąży fot. Adobe Stock

1. Dlaczego szyjka musi być zamknięta?

Nie tylko po to, by dziecko nie pojawiło się na świecie za wcześnie, ale także, by stworzyć mu idealne warunki do rozwoju, odciąć od świata zewnętrznego i ryzyka zakażeń. Szyjka powinna się otworzyć dopiero pod wpływem skurczów porodowych. Jeśli rodzisz pierwszy raz, może jej to zająć aż 18 godzin. Podczas kolejnego porodu do pełnego rozwarcia dochodzi nawet w ciągu dwóch godzin.

2. Skąd wiadomo, co się z nią dzieje?

O tym, jak wygląda szyjka, dowiesz się od lekarza lub położnej, którzy oglądają ją w trakcie badania ginekologicznego na wizytach kontrolnych. Oceniają jej długość – normalnie mierzy ona ok. 2,5–3 cm. Krótsza (ok. 1 cm) zapowiada rozwarcie, do którego dochodzi, gdy całkiem się skróci. Lekarze mówią wtedy, że została „zgładzona”.

3. Jak się mierzy szyjkę - co to znaczy rozwarcie na jeden i na dwa palce?

Rozwarcie szyjki mierzy się w centymetrach. Nikt jednak nie widział ani położnej, ani ginekologa, którzy biegaliby z linijką do rodzącej. Wystarczą im palce – rozwarcie na jeden palec oznacza, że szyjka otworzyła się na 2 cm, rozwarcie na dwa palce – 4 cm, na pięć palców – 10 cm.

4. Kryzys siódmego centymetra – co to takiego?

To najtrudniejszy moment porodu, gdy rozwarcie szyjki macicy osiąga 7 cm. Ból się nasila, skurcze trwają dłużej, można mieć wrażenie, że wcale nie mijają. Pojawia się coraz większe zmęczenie i frustracja. Zdarza się, że kobieta chce wyjść z sali porodowej, prosi o cięcie, jest przekonana, że nie urodzi. Lęk, który czuje, jest potrzebny, mobilizuje, dzięki temu dziecko w końcu pojawia się na świecie.

5. Czym jest pełne rozwarcie?

To moment w trakcie porodu, gdy szyjka otwiera się na 10 cm. Kiedyś uważano, że od tej chwili powinno się przeć. Można to robić, jeśli główka dziecka znajduje się odpowiednio nisko w kanale rodnym. Ciało zwykle samo o tym informuje. Kobieta czuje trudną do powstrzymania potrzebę parcia. Gdy dojdzie do pełnego rozwarcia, dziecko może już bardzo szybko się urodzić.

6. A jeśli szyjka skraca się za wcześnie?

Może do tego dojść nawet we wczesnej ciąży, gdy szyjka jest wiotka i słaba. Grozi to poronieniem, a na późniejszym etapie ciąży – przedwczesnym porodem. Taki stan nazywany jest niewydolnością szyjki. Jej przyczyną bywają też zaburzenia hormonalne, pęknięcie szyjki podczas poprzedniego porodu albo podczas zabiegów dokonywanych na macicy.

7. Czy można temu zapobiec?

Kobieta w ciąży zwykle nie czuje, że dochodzi do przedwczesnego skrócenia szyjki macicy. Ważne są więc regularne wizyty u ginekologa, który może skontrolować jej stan. O niewydolności szyjki może świadczyć także brunatne plamienie. Każde krwawienie w ciąży, nawet skąpe, trzeba skonsultować z lekarzem. Jednak nawet mimo niewydolności szyjki macicy ciążę można donosić.

W zależności od nasilenia problemu lekarz zaleci:

  • polegiwanie – przyszła mama większość czasu spędza leżąc, może wstać do toalety, wziąć prysznic, zrobić sobie coś do jedzenia (ale już nie ugotować obiad).
  • szew okrężny na szyjkę macicy – zakłada się go w szpitalu pod narkozą.
  • pessar – czyli gumowy krążek na szyjkę. Zabieg można wykonać w gabinecie.
  • leżenie – zwykle wiąże się ze skierowaniem do szpitala. Kobieta musi cały czas leżeć płasko, niekiedy do samego porodu, by dziecko przyszło na świat jak najpóźniej – gdy będzie do tego gotowe.

Napisane na podstawie artykułu zamieszczonego w magazynie "Twoje dziecko"

Zobacz także:Kiedy dziecko zwykle obraca się główką w dół?Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Sprawdź objawy!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)