Plamienie przed porodem - kiedy to objaw porodu, a kiedy powód do niepokoju

Plamienie przed porodem fot. Adobe Stock
Pod koniec ciąży ciało coraz bardziej intensywnie przygotowuje się do porodu i występuje tzw. plamienie przed porodem wskutek czynności macicy. Coraz częściej zaczynają pojawiać się skurcze - coraz silniejsze i dłuższe. Może pojawić się brązowe plamienie przed porodem, ale krwawienie świadczy o zagrożeniu i koniecznie udaj się do szpitala.
/ 29.10.2020 18:27
Plamienie przed porodem fot. Adobe Stock

Wiele mam zna na pamięć pierwsze objawy porodu, ale gdy nadchodzi końcówka ciąży, można spanikować na widok plamienia przed porodem: brązowa wydzielina może być niepokojąca, ale w rzeczywistości najczęściej wiąże się z przygotowaniami macicy do wydania dziecka na świat.

Brązowe plamienie to jeden z wczesnych objawów porodu

Skąpe plamienie przed porodem, częstsze skurcze - wydłużające się i bolesne - mogą być ściśle związane ze zbliżającym się porodem. Występują kolejno po sobie lub niekiedy równocześnie - u niektórych kobiet na bieliźnie pojawia się plamienie przed porodem w kolorze jasnoróżowym lub brązowym. 

Ten pierwszy to prawdopodobnie płyn owodniowy zabarwiony krwią (dowiesz się tego po pasowym teście w szpitalu położniczym), a brązowe upławy związane są również z obecnością krwi, która pojawia się głównie przy silnych skurczach macicy i skracania się szyjki do porodu. Często występuje już po wypadnięciu czopa śluzowego

Warto, abyś wiedziała jak rozróżnić skurcze przepowiadające od porodowych - oszczędzisz sobie stresu, ale teoria daleka jest od praktyki: kiedy będzie nadchodzić poród, zorientujesz się dość szybko: skurcze porodowe nie mijają, a nasilają się. Pamiętaj, by obserwować czy nie odeszły ci wody płodowe. 

Poród u pierwiastki zaczyna się, gdy wystąpią regularne skurcze co 10-15 minut i stan taki trwa dwie godziny. Skurcz odczuwany jest jako twardnienie całego brzucha na jakiś czas i następuje przerwa międzyskurczowa (macica rozluźnia się – brzuch robi się miękki) i kolejny skurcz. Informacja, że szyjka macicy się skraca oznacza, że przygotowuje się ona do bliskiego porodu Celina Fręczko, położna.

Plamienie a krwawienie przed porodem

O ile brązowa wydzielina przed porodem jest diagnozowana jako fizjologiczne zjawisko współistniejące z innymi objawami porodu, o tyle już krwawienie w ciąży czy krwawienie przed porodem to sygnał, że powinnaś zgłosić się do szpitala i skontaktować niezwłocznie z lekarzem prowadzącym. 

Jeśli wydzielina jest koloru żywo czerwonego, prawdopodobnie czujesz się osłabiona i obolała, mogło dojść do przedwczesnego porodu, odklejenia się łożyska. Jeśli krwawienie występuje we wczesnej ciąży, powodem może być ciąża ektopowa, niewyleczona nadżerka czy poronienie

Pierwotna treść artykułu została opublikowana 13.11.2019

Przed porodem: Wyprawka dla noworodka - co musi mieć maluchWyprawka do szpitala dla mamy i dzieckaZalecenia przed porodem - wiedziałaś o nich?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA