Ciąża

Poród w wodzie. Jak przygotować się do porodu w wodzie?

Porody w wodzie są powszechnie stosowane za granicami naszego kraju. Jednak coraz częściej kobiety w Polsce decydują się na taki sposób urodzenia dziecka ze względu na dobroczynny wpływ wody na organizm i mamy i dziecka. Podpowiadamy jak przygotować się do porodu w wodzie.
/ 27.05.2012 20:17
Ciąża

Bywają kobiety, które chcą urodzić dziecko w warunkach jak najbardziej naturalnych, bez leków, poza  szpitalem. Jedną z alternatywnych metod, która cieszy się coraz większym powodzeniem wśród przyszłych mam jest  poród w ciepłej kąpieli wodnej. Dzięki niemu kobiety rodzące dysponują możliwością zmniejszenia bólu, czują się bardziej odprężone i mogą kontrolować poród.

Historia porodów w wodzie

Patrząc na historię medycyny, porody w wodzie są dość nowe. Po raz pierwszy zanotowano go w latach 60. XX wieku i do późnych lat 70.  XX wieku był praktykowany tylko w niektórych szpitalach. Same położne mają dziś coraz większą wiedzę i doświadczenie w odbieraniu porodów w wodzie.

Polecamy: Jak wygląda poród w wodzie?

Hydroterapia

Jeżeli nie ma przeciwwskazań, a ciąża przebiegała bezproblemowo, warto zastanowić się nad  porodem w wodzie. Woda wykazuje bowiem łagodne działanie przeciwbólowe. Różnorodne bóle i dolegliwości w trakcie ciąży – zwłaszcza w okolicy krzyżowej i pośladków,  a także ucisk wewnątrz jamy brzusznej – zdecydowanie zmniejszają się po zanurzeniu w ciepłej wodzie. Dzieje się tak dlatego, że woda dzięki działaniu wypierającemu zmniejsza dodatkową masę ciała i łagodzi uczucie ucisku.

Ciepła woda działa rozluźniająco także na samą rodzącą kobietę. Podnosząc temperaturę, spowalnia czynność serca, a także zwiększa ciśnienie w układzie żylnym. Niewątpliwie jest to bezcenne działanie, ponieważ bóle porodowe zazwyczaj spowodowane są napięciem mięśni, co w efekcie może przyczynić się do wydłużenia czasu samego porodu.

Basen w którym znajduje się rodząca kobieta, daje jej także możliwość przyjmowania różnych pozycji ciała podczas samego porodu i dodatkowo umożliwia łagodne ćwiczenia fizyczne. Dzięki temu rozwiązaniu przyszła mama może sama zdecydować , która pozycja jest dla niej najwygodniejsza: siedzenie w kucki, klęczenie, siedzenie lub leżenie przy brzegu basenu. W ten sposób możesz także wykonywać ćwiczenia zmniejszające ból pleców, które przyszła mama poznała podczas zajęć w szkole rodzenia.

Polecamy: Personel na porodówce. Kto jest kim na oddziale położniczym?

Najważniejsze zalecenia odnośnie  porodu w wodzie

Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, że chcesz rodzić w  wodzie, powinnaś być świadoma wszystkich wynikających z tego korzyści i zagrożeń. Z pewnością będziesz mogła omówić wątpliwości z doświadczoną, przeszkoloną położną.

Korzyści z porodu w wodzie

Z związku z tym, że porody w wodzie są nową metodą, niewiele jest badań, które mówiłyby o korzystnym lub niekorzystnym działaniu. Jeżeli zdecydowałaś się na poród w wodzie twój wybór będzie musiał być wcześniej skonsultowany z położną i lekarzem. Pamiętaj jednak, że występują  stany, w których taki poród jest przeciwwskazaniem.

Najważniejsze  przy porodzie w wodzie jest jednak zmniejszenie bólu, dzięki czemu nie będziesz musiała stosować żadnych środków przeciwbólowych (stąd też nazwa znieczulenie wodne). Jedynym znieczuleniem, które możesz otrzymać w wodzie jest podtlenek azotu z tlenem.

Jedynie 10% matek rodzących przerywa poród w wodzie, aby przyjąć środki przeciwbólowe.

Dobroczynne rozluźnienie

Inną korzyścią płynącą z porodu w wodzie jest działanie rozluźniające na pochwę i krocze. Dzięki wodzie zmniejsza się napięcie w tych okolicach ciała. Pod wpływem przyjemnie ciepłej wody rozszerza się szyjka macicy i rozluźniają się mięśnie dna miednicy, jednocześnie ułatwiając przyjście dziecku na świat.

Noworodek urodzony w wodzie nie odczuwa nagłej zmiany środowiska. Po trudach związanych z  porodem, maluszek jeszcze przez chwilę może cieszyć się  znajomym otoczeniem wody. Dopiero następny etap to poznanie suchej przestrzeni i oddychanie powietrzem.

Kryteria, które musisz spełnić przed porodem w wodzie

Zanim zdecydujesz się na poród w wodzie musisz spełnić kilka warunków, by twój lekarz wyraził na niego zgodę. Najważniejsze z nich to:

 • twoja ciąża musi być pojedyncza – ciąża bliźniacza i ciąża wielopłodowa musi odbyć się poza wodą, na „suchym lądzie”;
 • ciąża musi wynosić 37 – 42 tygodnie; porody przedwczesne i ciąże przenoszone mogą spowodować komplikacje;
 • porody pośladkowe również nie są wskazane w wodzie ze względu na powikłania, które mogą zagrozić życiu maluszka;
 • twoje wcześniejsze porody powinny się odbyć drogami natury. Przebyte wcześniej cesarskie cięcia są przeciwwskazaniem do porodu w wodzie;
 • maluszek musi rozwijać się w twoim brzuchu prawidłowo, a jego czynność serca w ostatnich tygodniach ciąży musi być prawidłowa;
 • nadwaga (zazwyczaj powyżej 150kg) jest absolutnym przeciwwskazaniem do porodu w wodzie;
 • nie cierpisz na anemię i cukrzycę;
 • twoje wyniki badań w kierunku zapalenia wirusowego wątroby typu B i C, a także zakażenia wirusem HIV powinny być ujemne. Istnieje bowiem ryzyko przeniesienia zakażenia na inne osoby, które uczestniczą w twoim porodzie.

Polecamy: Jak się przygotować do porodu rodzinnego?

Jak przygotować się do porodu w wodzie?

Podejmując decyzję urodzenia dziecka w wodzie,  musisz być świadoma korzyści i przeciwwskazań swojej decyzji, a także spełniać kryteria przedstawione przez położną lub twojego lekarza. Jeżeli omówisz już wszystkie kwestie i swoje wątpliwości dotyczące takiego rozwiązania, możesz wspólnie z partnerem rozpocząć przygotowania do porodu w wodzie. Najważniejsze z nich to:

 • przygotowanie wanny lub nadmuchiwanego basenu. Ważne jest, by były one dostatecznie duże, abyś mogła bez problemu wyciągnąć się podczas porodu, przekręcać i zmieniać pozycję. Coraz więcej szpitali położniczych dysponuje salami do porodów w wodzie;
 • woda powinna mieć temperaturę 36,5 – 37,5 stopni C.  i sięgać  do wysokości  twoich piersi, gdy się w niej zanurzysz;
 • w pomieszczeniu powinny znaleźć się maty i wykładziny antypoślizgowe;
 • łóżko lub materac, gdyby porodu nie można było dokończyć w wodzie;
 • przygotuj odpowiednią ilość ręczników , aby osuszyć nowonarodzone maleństwo, gdyż mogłoby się szybko wyziębić;
 • postaraj się także o częste zmienianie zabrudzonej wody. Jeżeli nie masz takiej możliwości przygotuj duże sito kuchenne w celu wybrania z basenu lub wanny zanieczyszczeń w postaci kału, który możesz wydalić podczas trwania porodu;
 • dbając o swoją wygodę podczas porodu warto zaopatrzyć się w  wodoodporną poduszkę w celu podparcia szyi;
 • nie zapomnij również o przygotowaniu dla siebie  wody do picia!

Niestety poród w wodzie nadal jest niedostępny w podstawowej opiece medycznej i w większości placówek należy za niego zapłacić. Koszt takiego porodu waha się od 200 – 600zł.

Zobacz także: Pierwsze oznaki zbliżającego się porodu

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)