POLECAMY

Wszystko o skurczach porodowych

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Czy te, które pojawiają się po porodzie, są bolesne? No i po co właściwie matka natura nam je zafundowała?
Wszystko o skurczach porodowych fot. Fotolia

Skurcze porodowe - w czasie ciąży

Pierwsze skurcze pojawią się już około 20. tygodnia ciąży. Te słabsze i częste to fale Alvareza. Te dłuższe i silniejsze (ale także niebolesne i w przeciwieństwie do skurczów porodowych nieregularne) to skurcze Braxtona-Hicksa (przyszłe mamy opisują je jako twardnienie, napinanie się, "stawianie się" brzucha). Ani jedne, ani drugie nie są jeszcze oznaką rozpoczynającego się porodu. To tylko sygnał, że twoja macica zabrała się do roboty.

Skurcze porodowe - gdy poród jest blisko

Trzy, cztery tygodnie przed porodem zaczyna się obniżać dno macicy. Skurcze, które temu towarzyszą, są nieregularne i możesz je odczuwać jako ciągnięcie albo pobolewanie w podbrzuszu. Tak powinno być i nie musisz się niczym martwić. Pod koniec tego okresu (zazwyczaj dwa tygodnie przed porodem) twój brzuch wyraźnie się obniży i będzie ci łatwiej oddychać. Podczas ostatnich tygodni ciąży coraz częściej będziesz też odczuwać skurcze przepowiadające. Dzięki nim włókna mięśniowe macicy przegrupowują się tak, by dziecko mogło zostać "wypchnięte" na świat.

Skurcze porodowe - akcja trwa!

Pojawienie się regularnych skurczy porodowych oznacza, że rozpoczął się pierwszy okres porodu, który zakończy się pełnym rozwarciem szyjki macicy. Kobiety odczuwają te skurcze bardzo różnie: jako silne bóle podbrzusza przypominające ból podczas miesiączki albo silny rozlewający się ból, który zaczyna się w okolicach kości krzyżowej. Zawsze jednak w ich trakcie macica robi się twarda jak kamień. Początkowo skurcze występują rzadko, np. co 20 minut, potem coraz częściej (pod koniec pierwszego okresu co 3–5 minut). Gdy pojawiają się co 10 minut, musisz jechać do szpitala! W drugim okresie porodu będziesz je czuć dużo częściej: już co 2–3 minuty.

Skurcze porodowe - czy to boli?

No cóż, nie ma się co czarować: skurcze porodowe są bolesne, ale dzięki nim dzieją się ważne rzeczy. Na tym etapie najsilniejszy i najdłuższy skurcz obejmuje dno macicy, a jego siła skierowana jest w stronę szyjki, która dzięki temu skraca się i rozwiera (rozwarcie powiększa się średnio centymetr na godzinę, a u kobiet, które już wcześniej rodziły, znacznie szybciej).

Z kolei w drugim okresie porodu dziecko wypychane jest na zewnątrz, w czym pomagają także skurcze wszystkich mięśni jamy brzusznej i przepony. Kiedy czubek główki dziecka będzie już widoczny, położna każe przeć. Gdy malec jest już na świecie, pojawiają się skurcze powodujące odklejenie się i urodzenie łożyska. Zapewne będziesz wtedy tak zmęczona i przejęta tym, co się wydarzyło, że w ogóle ich nie odczujesz.

Skurcze porodowe - po narodzinach

Skurcze przypomną o sobie także po porodzie. W pierwszych dniach będą dość częste i mocne, zwłaszcza podczas karmienia (wówczas wytwarza się oksytocyna, która je powoduje). Może trochę boleć, ale dzięki nim twoja macica "zwinie się" (wróci do rozmiarów sprzed ciąży). Po dwóch, trzech tygodniach od porodu przestaniesz je w ogóle odczuwać.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)