POLECAMY

Nietrzymanie moczu po porodzie

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu po porodzie? Czy ta dolegliwość wymaga leczenia? Na pytania odpowiada ginekolog.
Nietrzymanie moczu po porodzie fot. Fotolia
Dwa tygodnie temu urodziłam synka. Od chwili porodu mam problemy z utrzymaniem moczu. Czy to minie samo, a może potrzebne jest leczenie? Dlaczego nie trzymam moczu po porodzie?

Ginekolog radzi: Czasem nietrzymanie moczu po porodzie może dokuczać nawet po skończonym połogu, co bywa bardzo uciążliwe. Dolegliwości tej sprzyja długi poród, poród zabiegowy i duża masa noworodka – może doprowadzić to do nadmiernego rozciągnięcia lub nawet uszkodzenia tkanek pochwy i krocza.

Jeśli ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza - tzw. mięśnie Kegla (kilka razy w ciągu dnia napnij je tak, jakbyś chciała powstrzymać się przed siusianiem, i rozluźnij) nie przyniosą poprawy, może konieczna będzie operacja.

Czasem przyczyną nietrzymania moczu może być infekcja układu moczowego. Wystarczy wykonać wtedy badanie moczu i oczywiście zastosować odpowiednie leczenie zlecone przez urologa.


dr n. med. Renata Jaczyńska, specjalista ginekolog-położnik


napisane na podstawie artykułu zamieszczonego w magazynie Mamo to ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
nietrzymanie moczu po porodzie to bardzo wstydliwy problem..
/5 lat temu
Celinkajavascript:void(0); Widzę że każda coś poleca więc ja też podzielę się swoim doświadczeniem. Urodziłam rok temu i od tego okresu miałam problem z nietrzymaniem moczy podczas wysiłku ( tzn. np podczas śmiania czy kichania) . Podstawa w leczeniu to ćwiczenie mięśni kegla musi być systematyczne i prawidłowe. Ja jestem leniem i niestety zawsze zapominałam albo miałam wiele innych rzeczy. W końcu lekarka zleciła elektrostymulację. Można normalnie na na to chodzić chyba do jakiejś kliniki ale dużo bardziej komfortowo jest mieć urządzenie do ćwiczenia w domu. Kupiłam BioBravo jedyny elektrostymulator z rekomendacją lekarską i problem praktycznie przestał istnieć. Więc z doświadczenia polecam.
/9 lat temu
Moja mama miała problem z nietrzymaniem moczu. Oczywiście można ćwiczyć mięsnie kegla, ale mama zaczęła stosować FEMURIN. Stosuje go około 3miesiące i jest zadowolona, ponieważ problem zdecydowanie się zmniejszył. Polecam