POLECAMY

Kłopoty z pęcherzem

Zdarza się, że po porodzie pęcherz odmawia posłuszeństwa i młoda mama ma problem z utrzymaniem moczu. Ginekolog wyjaśnia, jak sobie z tym radzić.
Kłopoty z pęcherzem

Kilka miesięcy temu urodziłam dziecko. Jednak od chwili porodu mam problemy z utrzymaniem moczu. Jakie są tego przyczyny? Czy to minie samo, czy potrzebne jest leczenie? Sylwia

Zwykle problem nietrzymania moczu mija sam po połogu
(czyli po sześciu tygodniach od porodu). Ale do tego czasu kaszel czy kichnięcie mogą spowodować, że mocz mimowolnie wycieknie.

Czasem jednak nietrzymanie moczu może utrzymywać się nawet po połogu, co bywa bardzo uciążliwe. Jeśli zabiegi i ćwiczenia rehabilitacyjne wzmacniające mięśnie i aparat więzadłowy krocza nie przyniosą poprawy, może potrzebna będzie operacja. Zanim jednak do niej dojdzie, trzeba sprawdzić, jakie są przyczyny nietrzymania moczu. Czasem może być winna infekcja układu moczowego – wykaże to badanie moczu. 

Skąd bierze się ta dolegliwość? Sprzyja jej długi poród, poród zabiegowy i duża masa noworodka. Może to doprowadzić do rozciągnięcia lub nawet uszkodzenia tkanek pochwy i krocza, a w konsekwencji osłabienia aparatu więzadłowego.

konsultacja dr n. med. Renata Jaczyńska ginekolog położnik

Masz problem? Coś cię zaniepokoiło? Porozmawiaj na forum!


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/6 lat temu
moja siostra ma teraz z tym problem, bo 3 tyg. temu została mamą. muszę jej powiedzieć o tych ćwiczeniach mięśni kegla i o tych kapsułkach typu prouro tez, może jej pomogą.
/6 lat temu
ja po ciąży miałam trochę problem z cewką moczową i nietrzymaniem moczu. pomogły mi ćwiczenia mięśni kegla i regularne łykanie kapsułek prouro, polecam!
/9 lat temu
Jak długo musi sie utrzymywać taki stan aby mysleć o operacji? Czy nie mozna zastosoawać jakiegos leku?
POKAŻ KOMENTARZE (2)