Karp nie tylko w Wigilię. Zobacz nasze sprawdzone przepisy
fot. Adobe Stock
Karp to dosyć zapomniana, ale bardzo smaczna ryba. Zwykle jada się ją tylko jeden raz w roku – w Wigilię, a szkoda! Warto wprowadzić ją do jadłospisu też w innych miesiącach.
Jedni kochają karpia, a inny nienawidzą go z całego serca. Karp kojarzy się nam zwykle wyłącznie z wigilijną potrawą, ale nie zawsze tak było: okazuje się, że to wcale nie jest wielowiekowa tradycja! Sięga ona najdalej... czasów głębokiego komunizmu.
Warto pamiętać, że chociaż kaloryczność karpia może nie zachęcać do częstego jego spożywania, ma on mnóstwo wartości odżywczych i jest bardzo zdrową rybą. Jest bardzo dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Chociaż kojarzy się z biednymi czasami, kiedy w sklepach nic nie było (a niektórym też z niezbyt przyjemnym smakiem), karp może być smaczny i zdecydowanie warto go jeść – nie tylko od święta. W naszej książce kucharskiej znajdziesz inspiracje, jak podawać karpia w Boże Narodzenie i nie tylko. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.
Jak przyrządzić karpia?
Zanim jednak weźmiesz się za odczarowywanie karpia, trzeba go odpowiednio sprawić i wyfiletować. Nie musisz się martwić – zajmie to co najwyżej pięć minut. Na szczęście karp nie ma wielu łusek, więc bardzo łatwo się go skrobie. Nie wyrzucaj ich jednak! Zgodnie z bożonarodzeniową tradycją należy je wysuszyć, a następnie włożyć do portfela – ma to zapewnić dostatek w nadchodzącym roku.
Karpia musisz pozbawić wnętrzności i dokładnie wypłukać zimną wodą. Następnie odetnij płetwy, grzbiet i pokrój rybę w dzwonka. Tradycyjny karp wigilijny jest obtoczony mąką i smażony na gorącej patelni – z pewnością jest to najprostsze rozwiązanie.
Jeśli jednak wolisz inną wersję, możesz opanierować karpia w płatkach migdałów, zrobić z niego rybę po grecku lub po żydowsku. Z tej ryby możesz także przyrządzić wyśmienitą zupę rybną, a jeśli masz trochę więcej czasu, przygotuj karpia w galarecie lub faszerowanego warzywami.
Aby przygotować pysznego karpia w zalewie octowej, nie potrzebujesz wielu składników. Wystarczy dobrej jakości ryba oraz odpowiednio przygotowana zalewa octowa. Jak dobrze zamarynować karpia, aby był pyszny i sprawdził się nie tylko na święta, ale także na inne okazje? Zobacz te 3 przepisy.
Nie musisz smażyć ryby na Wigilię. Na świąteczny stół poleca się także chrupiący karp pieczony w piekarniku. Tak przygotowana świąteczna ryba będzie idealny uzupełnieniem kolacji, a także ciekawą przekąską lub daniem obiadowym w kolejne dni. Zobacz, jak przygotować pieczonego karpia na 3 sposoby.
Najsmaczniejszy karp nie może być zbyt mały ani zbyt duży. Idealna waga karpia to ok. 1,5-2 kg. Taki karp nie ma zbyt dużo ości, ale nie jest też nadzwyczaj tłusty. Najlepszy karp to karp królewski i karp pełnołuskowy. Duże znaczenie dla smaku karpia ma też sposób hodowli: najlepsze karpie muszą dojrzewać przynajmniej 3 sezony i muszą być karmione wartościową karmą.
Karp w galarecie to obowiązkowa pozycja na wigilijnym stole: w końcu chyba nikt nie wyobraża sobie bez tej potrawy świąt. Jej przygotowanie jest banalnie proste.
To twoja ulubiona ryba? Jeżeli nie masz pomysłu albo chcesz zachwycić domowników nowym pomysłem, sprawdź nasze przepisy! Nie tylko smażony lub w galarecie - zobacz!
Zastanawiasz się, jak przyrządzić rybę w tym roku, aby smakowała wyjątkowo? Przyprawy korzenne, piernik i bakalie brzmią świetnie? Sprawdź nasz przepis na karpia po staropolsku!