Nauczyciele drżą o życie. Ma być im podana szczepionka, która nie przeszła wszystkich testów

Rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi fot. Adobe Stock
Rosyjscy pedagodzy apelują do władz, by ci nie podawali im eksperymentalnej szczepionki. Wg najnowszych testów „Sputnik V” jest skuteczna, ale specjaliści alarmują, że nie przeszła wymaganych badań.
Edyta Liebert / 05.09.2020 13:01
Rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi fot. Adobe Stock

Rosja z impetem zaczęła zachwalać szczepionkę przeciwko koronawirusowi swojej produkcji. „Sputnik V” nie przeszedł jednak III fazy badań, dlatego specjaliści WHO ostrzegają przed jej stosowaniem. Czy to powstrzyma władze Rosji przed jej aplikowaniem?

Rosyjska szczepionka jest skuteczna, ale niebezpieczna

Jak czytamy w Polska Times, w Rosji szczepionka ta została dopuszczona do użytku pomimo niepełnej dokumentacji. Zachodni eksperci ostrzegają przed jej stosowaniem, dopóki nie przejdzie przewidzianych standardami testów.

Rosyjski minister zdrowia Michaił Muraszko zapowiedział, że mają zamiar wprowadzić stopniowe wprowadzanie szczepionki do obiegu, a jako pierwsi - być może już w sierpniu i wrześniu - zostaną zaszczepieni lekarze i nauczyciele

Według szefa resortu obrony Rosji Siergieja Szojgu szczepionka będzie obowiązkowa tylko dla wojska, nauczycielom i lekarzom będzie podawana na zasadzie dobrowolności, ale rosyjscy nauczyciele wątpią w ten optymistyczny scenariusz i obawiają się, że będą zmuszeni do przyjęcia niepewnej w skutkach szczepionki. Prawdopodobnie dyrektorzy placówek będą pod presją konieczności zaaplikowania szczepionki podwładnym.

 Boję się zaryzykować i przyjąć nietestowaną szczepionkę - powiedział Dmitrij Kazakow, nauczyciel historii, który podpisał petycję Uchitel i zachowuje ostrożność, mimo że szefowie jeszcze nie prosili go o zaszczepienie się - czytamy w Polska Times.

Rosja ma duży apetyt na międzynarodowy sukces w związku ze szczepionką. Specyfik produkowany jest w centrum im. Nikołaja Gamelei, a sam Putin zachwalał produkt mówiąc, że szczepionka „działa dość skutecznie, wyrabia trwałą odporność i przeszła wszelkie niezbędne kontrole”.

Rosyjska szczepionka nie przeszła jednak testów

Zapewnienia o bezpiecznym stosowaniu specyfiku podaje w wątpliwość dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.

Bulwersujące jest to, że planuje się szczepić ludzi, gdy nie ma jeszcze żadnych publicznych danych, jak ta szczepionka działa. Poza tym wiadomo tylko, że decyzję o wprowadzeniu szczepionki podjęto na podstawie pierwszej, najbardziej wstępnej i bardzo ograniczonej, fazy klinicznej. To absolutny i niebezpieczny precedens. Badania szczepionki powinny przebiegać trójfazowo, obejmować duże grupy wolontariuszy- skomentował proceder.

W środowisku naukowym decyzja Rosjan o tak prędkim wdrożeniu szczepionki jest pochopna i nieodpowiedzialna, bo może to skutkować działaniami niepożądanymi. Kraje prześcigają się w wynalezieniu skutecznego specyfiku, ale nie jest znana ostateczna data powstania bezpiecznego produktu.

Zobacz więcej przepowiedni Krzysztofa Jackowskiego: Krzysztof Jackowski ostro o życiu po epidemii: "Zostaniemy zakneblowani"
Jasnowidz Jackowski zapowiada coś gorszego od koronawirusa. Czeka nas katastrofa w te wakacje
Kto wygra wybory i co czeka Polskę za 2 lata? Nowe przepowiednie Jackowskiego wiele wyjaśniają

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA