Kot egzotyczny - charakterystyka rasy

Kot egzotyczny to idealna rasa dla miłośników persów i krótkiej sierści. Rasa wyhodowana w USA z połączenia persa i kota amerykańskiego, szybko zyskała popularność na całym świecie. Poznajcie ją bliżej.
/ 27.04.2015 14:41

kot egzotyczny

fot. Fotolia

Pomysł wyhodowania kota o wyglądzie persa, lecz krótkowłosego pojawił się w USA. W tym celu skrzyżowano krótkowłose koty amerykańskie i persy. Do hodowli wykorzystano jeszcze kilka innych ras, by ostatecznie uzyskać kota o anatomii i psychice persa, lecz charakteryzującego się lekko nastroszoną krótką sierścią.

Kot egzotyczny - wygląd

Jest masywnym, grubokościstym kotem o stosunkowo dużej głowie, wielkich okrągłych oczach i płaskim pyszczku. Krótkie, gęste, pluszowe futro pokrywa równomiernie całe ciało.

Wielkość: średnia do dużej.

Umaszczenie: prawie wszystkie kolory – tak jak u kotów perskich.

Długość włosa: krótkowłosy.

Kolor oczu: niebieski, pomarańczowy, mieszany. Odpowiada odmianie barwnej.

kot egzotyczny

fot. Fotolia

Charakter rasy

Jego łagodne usposobienie, spokój i nieco „filozoficzne” podejście do życia, a jednocześnie duża łatwość pielęgnacji spowodowały, że szybko znalazł liczną rzeszę wielbicieli na całym świecie.

Podobny w sposobie bycia do persa, tak samo jak on przywiązuje się do swojego właściciela. Bardzo lubi trochę poleniuchować.

Zobacz całą: Encyklopedię ras kotów

Tagi: kot