Cocker spaniel fot. Adobe Stock

Cocker spaniel - charakterystyka rasy, usposobienie i wygląd

Rozważasz kupno cocker spaniela? Najpierw dobrze poznaj wymagania i charakter tej rasy! Zebrałyśmy najważniejsze informacje, dzięki którym rozwiejesz swoje wątpliwości.
/ 14.11.2019 11:23
Cocker spaniel fot. Adobe Stock

Spaniele to piękne i mądre psy, dlatego wielu ludzi decyduje się na przyjaciela właśnie tej rasy. Zanim piesek trafi do ciebie, poznaj dokładniej jego cechy i potrzeby.

Na skróty:

  1. Historia rasy
  2. Wygląd i pielęgnacja
  3. Charakter i usposobienie

Historia rasy - skąd się wziął cocker spaniel?

Uważa się, że bezpośrednimi przodkami angielskiego cocker spaniela są dawne psy hiszpańskie wykorzystywane do polowania na małe ptactwo i do aportowania. Nazwa spaniel wywodzi się od francuskiego słowa espaigneul, oznaczającego psa hiszpańskiego. Rasę cocker spaniel po raz pierwszy zarejestrowano w księdze British Kennel Club w 1892 r., natomiast pierwszy samodzielny klub tej rasy powstał w 1902. W tym też roku ustalono po raz pierwszy wzorzec rasy.

Na początku XX w. w Stanach Zjednoczonych zaczęto hodować amerykańską odmianę cocker spaniela – nieco mniejszą i o szczególnych walorach estetycznych. W 1946 r. American Kennel Club uznał oficjalnie angielskiego i amerykańskiego cocker spaniela za odrębne rasy psów.

Wygląd i pielęgnacja cocker spaniela

Angielski cocker spaniel to pies średniej wielkości. Przyjrzymy się bliżej jego cechom zewnętrznym.

Budowa, wzrost i waga

Spaniel mierzy średnio 38-43 cm, waży 11-16 kg. Ciało tych psów jest mocno zbudowane, krzepkie i silne, tułów opada lekko ku ogonowi. Spaniel ma kształtną mordkę i piękne, wielkie oczy. Uszy zwisające, osadzone po bokach głowy okryte są długim, jedwabistym włosem. To wszystko sprawia, że pies tej rasy przez całe życie wygląda jak wesoły szczeniaczek. 

Sierść i umaszczenie

Sierść spaniela jest długa, powłóczysta, prosta i gładka; najkrótsza na głowie, nieco dłuższa na grzbiecie i tułowiu, na łapach bardzo gęsta. Według wzorca rasy nie może być falowana, kręcona ani sztywna. Sierść trzeba regularnie pielęgnować: pies wymaga kąpieli, szczotkowania oraz okresowego trymowania.  

Umaszczenie jest najczęściej jednokolorowe - złote, czarne lub czarne z podpalaniem, czekoladowe lub czekoladowe z podpalaniem, sobolowe lub kolorowe - biało-złote, biało-czarne, biało-czekoladowe, tricolour, blue-raon, orange roan, lemon roan, wątrobowe.

Podatność na choroby

Uszy, jak u wszystkich długouchych psów, podatne są na różnego rodzaju infekcje, dlatego należy je oczyszczać co tydzień.

Zobacz więcej na temat pielęgnacji uszu spaniela!

Pies rasy cocker spanielfot. Adobe Stock

Jaki ma charakter i usposobienie?

Cocker spaniel jest niezwykle żywym, energicznym i przyjacielskim psem o usposobieniu wiecznie młodego psiaka. Spaniele cechuje bardzo silne przywiązanie do właściciela i rodziny. Piesek jest z natury łagodny i uległy, czasami nawet ciapowaty, a nawet nieco infantylny. Wiele osób, zwłaszcza posiadających dzieci, postrzega jednak te cechy jako główne zalety tej rasy.

Co ważne - należy dość wcześnie wdrożyć porządne szkolenie, w tym naukę dyscypliny i higieny. Ze względu na dużą wrażliwość psa, trzeba stosować łagodne metody nauczania. Rozpieszczony psiak staje się niezwykle uparty, niezdyscyplinowany i zaborczy.

Przyswajanie nowych umiejętności idzie spanielowi dość sprawnie, choć daleko mu do collie czy owczarka niemieckiego. Do innych psów cockery są nastawione niezwykle przyjaźnie.

Świetnie nadają się do miasta i mieszkania w bloku. Nie zajmują dużo miejsca, a do szczęścia wystarczy im codzienny, minimum godzinny spacer. 

Potencjalne problemy behawioralne

Jak większości psów myśliwskich, spaniela łatwo rozpraszają zapachy z otoczenia, dlatego pies może mieć problemy z koncentracja podczas szkolenia, a spuszczony ze smyczy, nierzadko ucieka w siną dal za powziętym tropem. Ważne jest więc, by pies miał doskonale opanowane komendy "Do nogi" i "Zostań".

Spaniele często oddają mocz, np. podczas głaskania lub witania - to znak uległości. 

Zobacz więcej na temat ras psów!
Wielka encyklopedia ras psów - poznaj najważniejsze cechy przeszło 70 ras!
Czy cocker spaniel jest inteligentnym psem? Przekonaj się!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/13.08.2019 13:40
nie ma( dla mnie) nic piękniejszego na świecie niż czarny nosek mojej suni ( spanielki) trykający mnie rano i te cudowne oczka mówiące ,, wstawaj już 6 , czas na spacer " i jak tu mieć zły dzień. Pozdrawiam wszystkich ,, psiarzy".
/09.02.2019 12:03
Miałam spaniela 13 lat najpiekniejsze psy na świecie Odszedł ale z mojego serca nie odejdzie nigdy . Moja miłość do niego żyje dopóki ja żyje to mu obiecałam..
/26.09.2017 18:19
W maju straciłam najlepszego przyjaciela. Trzy tygodnie walczyłam z rakiem. Jest wrzesień a ja nadal płaczę. Przeglądam Internet, zdjęcia i rozpaczam. Cocer spaniele zadają ból tylko jak odchodzą.
POKAŻ KOMENTARZE (2)