POLECAMY

Angielski cocker spaniel: charakterystyka rasy

Angielski cocker spaniel to rasa odznaczająca się niekwestionowaną urodą i nieprzemijającym wdziękiem szczeniaka. Oto, co warto wiedzieć o rasie angielski cocker spaniel!
/ 11 miesięcy temu
Angielski cocker spaniel: charakterystyka rasy fot. Fotolia/Polki.pl

Angielski cocker spaniel waży zazwyczaj 11-16 kg. Cechuje go bardzo duże przywiązanie do właściciela i rodziny. Co ważne, w jego przypadku należy dość wcześnie wdrożyć porządne szkolenie dyscypliny i naukę higieny, i ze względu na dużą wrażliwość psa, stosować łagodne metody nauczania. Rozpieszczony psiak staje się niezwykle uparty, niezdyscplinowany i zaborczy. Uszy angielskiego cocker spaniela podatne są na różnego rodzaju infekcje, dlatego należy je oczyszczać co tydzień.

Historia rasy cocker spaniel

Uważa się, że bezpośrednimi przodkami angielskiego cocker spaniela są dawne psy hiszpańskie wykorzystywane do polowania na małe ptactwo i aportowania. Nazwa spaniel wywodzi się od francuskiego słowa espaigneul, oznaczającego psa hiszpańskiego. Rasę cocker spaniel zarejestrowano po raz pierwszy w księdze British Kennel Club w 1892 r., natomiast pierwszy samodzielny klub tej rasy powstał w 1902. W tym też roku ustalono po raz pierwszy wzorzec rasy.

Na początku XX w. w Stanach Zjednoczonych zaczęto hodować amerykańską odmianę cocker spaniela – nieco mniejszą i o szczególnych walorach estetycznych. W 1946 r. American Kennel Club uznał oficjalnie angielskiego i amerykańskiego cocker spaniela za odrębne rasy psów.

Nasz ranking: 10 najładniejszych ras psów

Wygląd i pielęgnacja cocker spaniela

Angielski cocker spaniel to pies średniej wielkości, mierzący średnio 38-43 cm i ważący 11-16 kg. Ciało spaniela jest mocno zbudowane, krzepkie i silne, tułów opada lekko ku ogonowi. Głowa kształtna z kształtną mordką i pięknymi, wielkimi oczami. Uszy zwisające, osadzone po bokach głowy okryte są długim, jedwabistym włosem. Sierść długa, powłóczysta, prosta i gładka; najkrótsza na głowie, nieco dłuższa na grzbiecie i tułowiu, na łapach bardzo gęsta.

cocker spaniel

fot. Fotolia

Według wzorca rasy nie może być falowana, kręcona ani sztywna. Wymaga regularnej kąpieli i szczotkowania oraz okresowego trymowania. Uszy, jak u wszystkich długouchych psów, podatne są na różnego rodzaju infekcje, dlatego należy je oczyszczać co tydzień.

Umaszczenie jest najczęściej jednokolorowe - złote, czarne lub czarne z podpalaniem, czekoladowe lub czekoladowe z podpalaniem, sobolowe lub kolorowe - biało-złote, biało-czarne, biało-czekoladowe, tricolour, blue-raon, orange roan, lemon roan, wątrobowe.

West highland white terrier – charakterystyka rasy

Charakter i usposobienie cockera spaniela

Angielski cocker spaniel jest niezwykle żywym, energicznym i przyjacielskim psem o usposobieniu młodego psiaka. Jest z natury łagodny i uległy, czasami nawet ciapowaty i infantylny, lecz wiele osób, zwłaszcza posiadających dzieci, postrzega te cechy jako główne zalety tej rasy. Często u psów tej rasy spotyka się oddawanie moczu na znak uległości, np. podczas głaskania lub witania.

Wykazuje duże przywiązanie do właściciela i rodziny. Dość wcześnie należy wdrożyć porządne szkolenie dyscypliny i naukę higieny, i ze względu na dużą wrażliwość psa, stosować łagodne metody nauczania. Przyswajanie nowych umiejętności idzie spanielowi dość sprawnie, choć daleko mu do collie czy owczarka niemieckiego.

cocker spaniel

fot. Fotolia

Do innych psów cockery są nastawione niezwykle przyjaźnie.

Jak większości psów myśliwskich, spaniela łatwo rozpraszają zapachy z otoczenia, dlatego pies może mieć problemy z koncentracja podczas szkolenia, a spuszczony ze smyczy, nierzadko ucieka w siną dal za powziętym tropem. Ważne jest więc, by pies miał doskonale opanowane komendy "Do nogi" i "Zostań". Rozpieszczony cocker spaniel staje się niezwykle uparty, nieusłuchany i zaborczy.

Świetnie nadają się do trzymania w mieście. Nie będą zajmowały dużo miejsca w małym mieszkaniu w bloku, lecz potrzebują minimum godzinnego aktywnego spaceru. 

Encyklopedia ras psów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/9 miesięcy temu
W maju straciłam najlepszego przyjaciela. Trzy tygodnie walczyłam z rakiem. Jest wrzesień a ja nadal płaczę. Przeglądam Internet, zdjęcia i rozpaczam. Cocer spaniele zadają ból tylko jak odchodzą.
/11 miesięcy temu
angielski cocker spaniel to najpiekniejszy psiak
/3 lata temu
ye wffgd dxdxsdcx yy g