To niezwykle rzadkie zjawisko, podobno zwiastuje nieszczęście. Od lat jest przyrodniczą zagadką i budzi niepokój

pleń co to fot. Adobe Stock, Andrzej Gabiński
Pleń to niezwykle dziwne zjawisko, które widywane jest bardzo rzadko. Przypomina pełzającą, szybko przemieszczającą się masę, jednak w rzeczywistości jest to duże skupisko larw muchówki. W niektórych regionach pojawienie się pleni zwiastowało nieszczęście, w innych - wręcz przeciwnie. O co chodzi z plenią?
/ 09.06.2024 05:12
pleń co to fot. Adobe Stock, Andrzej Gabiński

Pleń wciąż pozostaje przyrodniczą zagadką. Naukowcy od lat zastanawiają się nad tym, dlaczego się pojawia i dokąd pełznie. Na pierwszy (ale i kolejny) rzut oka wygląda przerażająco, ale jest niegroźna.

Spis treści:

  1. Co to jest pleń?
  2. Jak wygląda pleń?
  3. Pleń: zwiastun pecha czy szczęścia?

Co to jest pleń?

Pleń (robak hufcowy) wygląda jak wielka pełznąca masa, z daleka może przypominać rozgrzany, płynny metal. Kiedy się mu przyjrzymy, okaże się, że to ogromne skupisko małych larw, ciasno do siebie przylegających. Pleń tworzą larwy muchówki z rodziny ziemiórki pleniówki. W jednej "masie" może ich być nawet kilka tysięcy.

Pleń jest zagadką przyrodniczą od lat. Pierwsze wzmianki o jego pojawieniu się datuje się na XVI wiek, kiedy to zjawisko opisał zoolog Caspar Schwenckfeld. Pleń można dostrzec przede wszystkim na terenach górskich, w pobliżu potoków oraz strumieni.

pleń

fot. Co to jest pleń/Adobe Stock, Andrzej Gabiński

Jak wygląda pleń?

Obok plenia trudno przejść obojętnie, choć nieuważne oko może pomylić go z płynącą wodą. Charakterystyczne dla tego zjawiska jest sposób poruszania się larw. Nie wędrują one własnym torem, ale pełzną wspólnie, ocierając się o siebie nawzajem, wymijając po bokach, od góry i dołu. Pełznąca masa porusza się szybko i wygląda naprawdę ciekawie.

Nikt jeszcze nie ustalił, dlaczego larwy muchówki poruszają się właśnie w ten sposób, z jakiego powodu zaczynają migrację oraz dokąd tak naprawdę zmierzają. Istnieje teoria, według której larwy poszukują w ten sposób jedzenia i nowych miejsc na żer, a poruszają się w grupie, aby ochronić się przed drapieżnikami. Niemniej jednak wciąż jest to dużą zagadką Matki Natury.

Źródło: YouTube

Pleń: pech czy szczęście?

Dawniej uważano, że obecność plenia to pewien rodzaj przepowiedni. Ponieważ zjawisko to jest bardzo rzadkie, jego pojawienie się zawsze budziło sensację, niekiedy także niepokój. W niektórych regionach świata pleń był koszmarnym omenem, zwiastującym klęski, śmierć lub inne nieszczęścia.

W innych kulturach, np. wśród górali, panowało przekonanie, iż skoro pleń pojawia się tak rzadko, musi być czymś w rodzaju szczęśliwego amuletu. Niektórzy nawet zbierali pełzające larwy, suszyli je, a następnie święcili i rozsypywali dookoła domu. Miało im to zapewnić szczęście, urodzaj i zdrowie. Niekiedy rozrzucano je także przy oborze.

Czytaj także:
Najczęściej spotykane robaki w domu
Niebezpieczne pajęczaki w polskich lasach
Jak rozpoznać latające kleszcze?
 

Redakcja poleca

REKLAMA