Ni to ptak, ni motyl. Polski koliber to urocze stworzonko wielkości orzecha włoskiego. Ma swoje ulubione kwiaty i pory aktywności

koliber w polsce fot. Adobe Stock, Vera Kuttelvaserova
Polski koliber to ciekawe stworzonko o uroczej nazwie - fruczak gołąbek. Nie jest ptakiem, ale gatunkiem motyla, a mimo to określa się go jako podobnego do kolibra. Jest niewielki nawet przy pełnej rozpiętości skrzydeł. Można go spotkać na terenie całej Europy, ale wcale nie tak łatwo go dostrzec.
/ 22.05.2024 05:40
koliber w polsce fot. Adobe Stock, Vera Kuttelvaserova

Polski koliber to tak naprawdę motyl - furczak gołąbek (Macroglossum stellatarum). Może się pochwalić dość liczną populacją, dzięki czemu nie jest objęty ochroną i nie grozi mu wyginięcie. Możesz go spotkać niemal w całej Europie - szczególnie ukochał sobie mocno kolorowe, kwitnące rośliny o intensywnym zapachu.

Spis treści:

 1. Polski koliber to nie ptak
 2. Polski koliber: jakie lubi kwiaty?
 3. Najmniejszy ptak w Polsce podobny do kolibra

Polski koliber to nie ptak

Choć nazywany jest kolibrem, fruczak gołąbek to motyl, który z kolei swoim wyglądem bardziej przypomina ćmę. Przy pełnej rozpiętości skrzydeł może mieć szerokość ok. 3-4 cm, więc jest owadem niewielkim. Posiada długie czułki i charakterystyczną dla motyli trąbkę, przez którą wysysają nektar.

Podobno obecność fruczaka w ogrodzie oznacza, że miejsce to jest wyjątkowe. Jeśli więc masz takiego gościa między kwiatami, możesz być dumna!

Fruczak zaliczany jest do grupy nomadów, co oznacza, że nie ma stałego miejsca, ale dużo podróżuje i przemieszcza się między poszczególnymi lokacjami. Porusza się bardzo szybko (macha skrzydełkami ok. 1000 razy na minutę), imitując z ten sposób ruchy kolibra. Podczas ruchu jego skrzydełka są niemal niewidoczne dla ludzkiego oka. Jest też dużo lżejszy od kolibra - dorosły fruczak waży ok. 2 gramów, podczas gdy koliber może ważyć ok. 20 gramów.

Jego gąsienice również są bardzo ciekawe: zielone lub brązowe, zawsze z charakterystyczną niebieską plamą na rogu.

polski koliber

fot. Polski koliber, czyli fruczak gołąbek/Adobe Stock, Feng Yu

Gdzie występuje fruczak gołąbek?

Fruczak to ciekawy owad, który lubi podróżować i występuje niemal na terenie całej Europy. Nie ma szczególnych wymagań co do temperatur (w przeciwieństwie do kolibra, który lubi ciepło), najczęściej można spotkać go w ogrodach i na łąkach, a niekiedy także w przestrzeniach miejskich, np. parkach.

Fruczaka można także spotkać na terenie Afryki, Azji oraz Ameryki Północnej. Potrafi lecieć z prędkością nawet 50 km/h i pokonywać jednorazowo duże odległości.

Jakie kwiaty lubi fruczak gołąbek, czyli polski koliber?

Polski koliber szczególnie ceni sobie kwiaty o intensywnym kolorze i zapachu. Przede wszystkim jest wielkim fanem budlei - to znana roślina przyciągająca motyle. Kusi go jej barwa, a także przyjemny zapach. Dodatkowo fruczak lubi towarzystwo takich roślin, jak:

 • fuksja,
 • lawenda,
 • petunia,
 • szałwia,
 • dalia,
 • floks,
 • jaśmin,
 • heliotrop,
 • goździk,
 • lobelia,
 • żurawka,
 • pelargonia,
 • werbena.

Fruczaki spijają nektar z kielichów kwiatów bez osiadania na roślinie. Podobnie jak kolibry robią to w powietrzu, stale machając skrzydełkami. Dla ogrodników-hobbystów to zawsze piękny widok.

najmniejszy ptak w polsce podobny do kolibra

fot. Polski koliber/Adobe Stock, Eckhard

Najmniejszy ptak w Polsce podobny do kolibra

Najmniejszym ptakiem w Polsce jest mysikrólik (Regulus regulus), ale wyglądem nie przypomina on kolibra. Jedynie wielkością może z nim konkurować - może mieć maksymalnie 9 cm długości i ważyć ok. 7 g.

Samym wyglądem bardziej przypominają mini-wróbla lub mini-sikorkę. Mają niemal idealnie okrągłe brzuszki, przez co stale wyglądają jak napuszone albo najedzone. Są to ptaki całkiem towarzyskie i mało płochliwe, ale na swoje gniazda najczęściej wybierają wysokie korony drzew. Mysikrólik ma dość liczną populację w Polsce.

Czytaj także:
Te ptaki zimują w Polsce
Jakie ptaki przylatują do karmnika?
Niepokojące zachowanie ptaków

Tagi: ptaki, motyl

Redakcja poleca

REKLAMA