Najstarsze zwierzę na świecie żyje w Bałtyku. Fascynujące stworzenie jest na planecie od 700 milionów lat

żebropław fot. Adobe Stock, Goran
Najstarsze zwierzę na świecie ma swojego przodka w głębinach Bałtyku. Chociaż stworzenie jest niewielkie, to fascynuje badaczy zjawiskiem bioluminescencji. Dzięki zaawansowanej technologii udało się uchwycić jego kształt oraz specyficzne ruchy. Prawdopodobnie żyło jeszcze zanim pojawił się człowiek.
/ 04.07.2024 15:14
żebropław fot. Adobe Stock, Goran

Badacze Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery oficjalnie potwierdzili obecność tego pięknego i unikalnego gatunku pod wodą. Wyniki ich badań zmieniają postrzeganie historii życia na tej planecie.

Spis treści:

  1. Najstarsze zwierzę na świecie żyje w Bałtyku
  2. Żebropław był na planecie 700 milionów lat temu
  3. Czym jest żebropław?

Najstarsze zwierzę na świecie żyje w Bałtyku

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley próbowali ustalić, jakie zwierzę było najstarsze na całej kuli ziemskiej. Okazało się, że gatunek żyjący jeszcze przed nami miał najwięcej wspólnego z ciekawym osobnikiem zamieszkującym dno Bałtyku, mianowicie żebropławem.

Jak podaje Onet, w Morzu Bałtyckim żyją dwa gatunki żebropławów: świecący żebropław groszkówka i przybyły z Atlantyku mnemiopsis leidyi. Ich budowa jest milimetrowa, jednak udało się zrealizować szczegółowe badania dzięki podwodnej misji z zaawansowaną technologią na głębokości 4 tysięcy metrów pod powierzchnią wody. To właśnie w głębinach morskich żeruje ten pradawny gatunek.

Żebropław był na planecie 700 milionów lat temu

Żebropławy mają odmienny układ nerwowy od wszystkich pozostałych zwierząt, co wywraca wiedzę o historii ewolucji do góry nogami.

Najnowszy wspólny przodek wszystkich zwierząt prawdopodobnie żył 600-700 mln lat temu. Trudno dokładnie stwierdzić, jaki on był, ponieważ stworzenia te nie pozostawiły po sobie skamieniałości. Możemy jednak użyć porównań do wciąż żyjących zwierząt i wiemy, że najwięcej wspólnego mają z żebropławami

- tłumaczy profesor Daniel Rokhsar, jak cytuje Focus.pl.

Badacze relacjonują, że stworzenie przypominało balon na gorące powietrze, przytwierdzony linami do dna morskiego. Póki co nie da się dokładnie określić jego roli w ekosystemie.

Czym jest żebropław?

Żebropławy to tajemnicze zwierzęta o długich mackach, którymi wykonują specyficzne ruchy. Choć z wyglądu przypominają znane turystom meduzy, to nie są z nimi blisko spokrewnione. Nie posiadają też charakterystycznych dla nich parzydełek. Ich niezwykła powłoka potrafi świecić pod wodą.

Większość żebropławów porusza się dzięki rytmicznym uderzeniom rzęsek znajdujących się na ich powierzchni, które rozpraszają światło dając efekt iryzacji (tęczowania). Do dziś zidentyfikowano i opisano od 100 do 150 gatunków. To myśliwi żywiący się stawonogami i larwami różnych morskich stworzeń

- czytamy na łamach magazynu „National Geographic”.

Czytaj także:
Niesamowity spektakl nad polskim niebem. Naukowcy wyjaśniają, czym jest błyszcząca kula
Na tego psa nie stać żadnego Polaka. Jest wyznacznikiem statusu i otacza się go kultem
Naukowcy już wiedzą, kogo częściej gryzą komary. To dlatego nie możesz się od nich opędzić

Redakcja poleca

REKLAMA