Naukowcy już wiedzą, kogo częściej gryzą komary. To dlatego nie możesz się od nich opędzić

komary a grupa krwi fot. Adobe Stock, Mohamed Haddad/Wirestock
Ugryzienia komarów potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Na tyle, że latem boimy się uchylać w nocy okna sypialni. Naukowcy znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego niektóre osoby kąsają one częściej. Okazuje się, że ma to ścisły związek z naszą grupą krwi. Sprawdź, czy właśnie ty jesteś ich celem.
/ 27.06.2024 15:10
komary a grupa krwi fot. Adobe Stock, Mohamed Haddad/Wirestock

Wystarczy znaleźć się latem w pobliżu zbiornika wodnego i łatwo można paść ich ofiarą. Komary upodobały sobie również wlatywanie do naszych sypialni nocą. Dlaczego jedni częściej cierpią z powodu swędzących bąbli od ich ukąszenia, a inni mniej? Jest odpowiedź na to nurtujące pytanie.

Spis treści:

  1. Kogo komary gryzą częściej?
  2. Grupa krwi a ugryzienie komara

Kogo komary gryzą częściej?

Nie da się ukryć, że komary upodobały sobie niektóre osoby bardziej i to one stają się ich celem w większej grupie. Na nic zdają się wtedy drogie repelenty i ciemne ubrania.

Można uznać to za zwykłą niesprawiedliwość albo pecha, jednak japońscy naukowcy udowadniają, że ma z tym związek określona grupa krwi, najbardziej powszechna w Afryce. To tam prawdopodobnie narodził się gatunek komara tygrysiego, który szybko się rozprzestrzenia i stanowi zagrożenie.

Grupa krwi a ugryzienie komara

Jak podaje portal WP, komary gryzą najczęściej osoby z grupą krwi 0. To właśnie ona jest dla nich najbardziej atrakcyjna. Z badań wynika, że dzieje się to nawet dwa razy częściej niż w przypadku osób z inną grupą. Na drugim miejscu znalazła się grupa B, później AB i dopiero na końcu A.

To jednak nie jedyne czynniki decydujące o wyborze swojej „ofiary” przez te owady. 

Co jeszcze przyciąga komary?

Na reklamach środków przeciw komarom można zobaczyć kolorową mapę ciała człowieka, którą owady widzą już z daleka. To właśnie nasza temperatura pozwala im osiągnąć swój cel. Im więcej dwutlenku węgla wydychamy, tym większa szansa na ukąszenie. Bardziej są zatem narażone osoby o większej wadze, a także kobiety w ciąży.

Ulubionymi ofiarami tych owadów bywają zdyszane po zabawie dzieci czy kobiety w ciąży, które wydzielają nawet o 21 procent więcej tego gazu

- podkreśla profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Piotr Tryjanowski.

Istotne znaczenie ma również zapach człowieka, a także kondycja jego skóry. Komary potrafią bowiem rozpoznawać zapachy z odległości nawet 60 metrów. Wszystko za sprawą neuronów znajdujących się w ich czułkach.

Dodatkowo wysoki poziom alkoholu we krwi może przyciągnąć nieproszonych gości. Nic dziwnego, że budzimy się z licznymi bąblami po zakrapianej imprezie plenerowej.

Czytaj także:
11 domowych sposobów na ukąszenie komara. Te metody zmniejszą swędzenie
Komary uwielbiają te domowe zakamarki. To stamtąd wylatują w środku nocy
Nie tylko komarzyca. Te rośliny skutecznie odstraszają komary, a do tego zdobią ogród

Redakcja poleca

REKLAMA