Na tego psa nie stać żadnego Polaka. Jest wyznacznikiem statusu i otacza się go kultem

najdroższy pies świata fot. Adobe Stock, demanescale
Najdroższy pies na świecie jest otoczony szczególnym kultem i uznaje się go za wyznacznika majętności właściciela. Za pewien okaz tego wyjątkowego szczenięcia chiński bogacz zapłacił sumę, o jakiej nie śniło się nikomu w Polsce. Wszystko z powodu wiary w jego magiczne moce, a także dużą wytrzymałość fizyczną.
/ 02.07.2024 13:10
najdroższy pies świata fot. Adobe Stock, demanescale

Pies to dzisiaj jeden z najchętniej wybieranych pupili na towarzysza człowieka. Za niektóre osobniki trzeba jednak słono zapłacić, na co mają wpływ ich uwarunkowania genetyczne, a także mistyczne wierzenia.

Spis treści:

  1. Jaki jest najdroższy pies na świecie?
  2. Mastif tybetański sprzedany za 2 miliony

Jaki jest najdroższy pies na świecie?

Zdecydowanie najdroższym psem na całej kuli ziemskiej jest mastif tybetański. To stara, bardzo wymagająca oraz rzadka rasa. Mówi się, że pozostało jej już tylko 100 osobników czystej krwi. Ten okaz potrzebuje wyjątkowo dużo zainteresowania ze strony człowieka, a także specjalnej diety. Choć olbrzymie i terytorialne, są dosyć łagodne i towarzyskie. W niektórych krajach uchodzą za święte.

To właśnie kult wokół tego niezwykłego zwierzęcia ma wpływ na jego niewyobrażalną cenę. Chiny uznają mastify za symbol prestiżu i wysokiego statusu. Najdroższe psy są dzisiaj hodowane w Tybecie.

Pierwszym Europejczykiem, który opisał mastify tybetańskie, był Marco Polo. Określił je jako „psy wielkie jak osły”. Pierwsze egzemplarze tybetanów trafiły do Europy w 1830 roku jako prezent dla królowej Wiktorii

- czytamy na portalu National Geographic.

Mastif tybetański sprzedany za 8 milionów

W 2014 roku pewien chiński bogacz zapłacił za szczenię o złotej sierści aż 12 milionów juanów, czyli w przybliżeniu ponad 8 milionów złotych. Jest to kwota, o jakiej Polacy mogą jedynie pomarzyć przy obecnej średniej zarobków. No chyba, że odkładaliby swoje oszczędności przez ponad 150 lat. Mimo to da się kupić w Polsce szczeniaka mastifa za „jedyne” kilkanaście tysięcy, ale przy hodowlach spoza Tybetu nie ma się pewności, czy uda się zachować czystość rasy psa.

Wierzy się, że mastify tybetańskie zamieszkują duchy zmarłych mnichów, a w ich jasnej sierści ukryta jest druga para oczu. Oprócz tego te wyjątkowe psy chronią swoich właścicieli kosztem własnego życia i nawet podczas snu. Są w końcu psami pasterskimi, a zatem doskonałymi stróżami domu.

Czytaj także:
Jaki jest najdroższy pies świata? Oto zestawienie 10 ras psów, za które trzeba słono zapłacić
Polacy kochają te rasy psów, a one są z nami nieszczęśliwe
Angielski cocker spaniel to przyjaciel zarówno dla aktywnych, jak i domatorów. Poznaj jego charakter

Redakcja poleca

REKLAMA