grzyby kalorie fot. Adobe Stock

Wartości odżywcze grzybów - co zawierają i ile mają kalorii?

Grzyby zawierają sporo cennych wartości odżywczych, witaminy z grupy B oraz minerały, np. potas i magnez. Są lekkostrawne i niskokaloryczne. 100 g świeżych grzybów to 34 kcal.
Agata Bernaciak / 11.09.2020 08:44
grzyby kalorie fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Wartości odżywcze grzybów
  2. Ile kalorii mają grzyby?

Wartości odżywcze grzybów

Wielu z nas twierdzi, że tak naprawdę grzyby nie zawierają nic, co nam do zdrowia i szczęścia potrzebne. Jedynym, co przekonuje do ich jedzenia, jest smak. Jednak okazuje się, że grzyby zawierają ogrom witamin i składników mineralnych, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Wartość odżywcza grzybów jest zależna od gatunku grzybów. Jednak generalnie można powiedzieć, że do złudzenia przypomina... wartość odżywczą kefiru. Grzyby zwierają one sporo łatwo przyswajalnego białka ok. 2-5% (najwięcej pieczarki, prawdziwki i borowiki), węglowodany ok. 35-54%, tłuszcz ok. 2-8%, a także szereg witamin i minerałów.

Najwięcej mają potasu, wapnia, magnezu i fosforu, a także w mniejszej ilości: selen, żelazo, cynk, miedź, mangan i molibden. Spośród witamin obecnych w grzybach możemy wymienić witaminę A (najwięcej znajdziemy jej w kurkach), witaminę B1 i B2 oraz witaminę D, C i E.

Grzyby zawierają również naturalne antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki. Warto zaznaczyć, że grzyby to również źródło substancji antybakteryjnych (przypominających antybiotyki), a także wspierających odporność organizmu.

Uwaga! Choć grzyby są pysznym i zdrowym daniem, w żadnym wypadku nie powinny być podawane dzieciom.

Ile kalorii mają grzyby?

Grzyby w 90% składają się z wody, zatem są lekkostrawne, ich kaloryczność nie jest zbyt wysoka. Jednak może nieznacznie różnić się pomiędzy poszczególnymi gatunkami grzybów.

Rozdzielając grzyby na suszone i świeże otrzymujemy ogólne wartości:

  • grzyby suszone (100g) - 230 kcal
  • grzyby świeże (100g) - 34 kcal.

Treść artykułu pierwotnie opublikowana 01.09.2014.

Więcej o grzybach:
Jak przechowywać suszone grzyby? Kompletny przewodnik
Jak obierać grzyby? Zobacz, jak oczyścić grzyby krok po kroku
Jak długo gotować grzyby? Gotowanie grzybów krok po kroku
Jak mrozić grzyby? Mrożenie grzybów surowych, gotowanych, krojonych i w całości