jak przechowywać suszone grzyby fot. Adobe Stock

Jak przechowywać suszone grzyby? Kompletny przewodnik

Nie wiesz, jak prawidłowo przechowywać suszone grzyby? Wysuszone w piekarniku lub na sznurku przełóż do szklanego słoika lub płóciennego woreczka. Pozwól wilgoci odparować.
Barbara Lasota / 08.09.2020 12:14
jak przechowywać suszone grzyby fot. Adobe Stock

Upewnij się, czy twoje grzyby są dobrze wysuszone. Oto sprawdzony test: spróbuj złamać kilka z nich, by ocenić jaki opór stawiają. Powinny pęknąć dopiero po mocnym wygięciu. Niedosuszone będą niełamliwe, zaś przesuszone - bardzo kruche.

Zobacz jak przechowywać suszone grzyby a przede wszystkim: w czym!

Jak przechowywać suszone grzyby?

Suszone borowiki, ale też te mniej szlachetne gatunki, mają niepowtarzalny aromat i smak. Nie są tanie, więc tym bardziej trzeba o nie dbać, aby się nie zepsuły.

Dobrze wysuszone możesz przechowywać w szklanych słoikach lub płóciennych albo papierowych woreczkach. Foliowe torebki nie nadają się, bo grzyby mogą w nich zapleśnieć. Także pudełka plastikowe nie są odpowiednie na grzyby, ponieważ takie opakowania przejdą tym intensywnym aromatem już na zawsze.

Pojemniki lub woreczki z suszonymi grzybami ustaw w miejscu suchym i przewiewnym.

Z przesuszonych grzybów możesz zrobić (w moździerzu lub młynku) proszek grzybowy i przechowywać w zakręcanym słoiku. Świetnie nadaje się jako przyprawa, np. do sosów.

Niedosuszone grzyby koniecznie wstaw do piekarnika nagrzanego do ok. 50 st. C na kilka godzin, ponieważ zbyt wilgotne mogą w trakcie przechowywania zapleśnieć lub nawet zrobaczywieć.

Jak długo przechowywać suszone grzyby?

Z reguły do 2-3 lat grzyby zachowują swoje walory smakowe oraz odpowiednią konsystencję. Do tego czasu możesz dodawać je do bulionu, zupy grzybowej lub innych dań.

Bez względu na rodzaj suszenia oraz metodę przechowywania, należy sprawdzić czy grzyby są bez skazy i nie mają śladu użytkowania przez szkodniki. W takim przypadku usuń pojedyncze okazy.

Spleśniałe grzyby pojawiają się najczęściej na skutek złego przechowywania. Jeżeli wilgoć przedostała się do całego słoika, należy wyrzucić cały zbiór.

Pierwotna treść artykułu została opublikowana 16.11.2015.

Wykorzystaj przepisy z dodatkiem suszonych grzybów:Kaszotto z suszonymi grzybamiZupa grzybowa z suszonych grzybówSos z suszonych grzybów