Hula hop na odchudzanie (z wypustkami, obciążeniem i bez) - przykładowe ćwiczenia i efekty

Hula hop na odchudzanie fot. Adobe Stock, Ljupco Smokovski
Hula hop na odchudzanie to może być dobry pomysł. Choć taki trening spala mniej kalorii niż np. trucht, to potrafi wspierać organizm w spalaniu kalorii. Najwięcej energii pochłania szybkie i długie kręcenie kółkiem lub trening interwałowy z hula hop. Ćwiczenia z obręczą można też włączyć do urozmaiconego treningu odchudzającego. Kluczowa jest jednak regularność ćwiczeń i zastosowanie odpowiedniego sposobu żywienia.
/ 12.01.2024 15:35
Hula hop na odchudzanie fot. Adobe Stock, Ljupco Smokovski

Hula hop na odchudzanie to ćwiczenia, które wykonuje się szczególnie przyjemnie. Jeśli wiesz już jak kręcić hula hop, będziesz mieć z ćwiczeń dużo frajdy. Poznaj przykładowe sposoby ćwiczeń z kołem i dowiedz się, czym się różni hula hop klasyczne od tego z wypustkami i obciążeniem.

Spis treści:

  1. Jakie hula hop wybrać na odchudzanie?
  2. Jak ćwiczyć z hula hop na odchudzanie?
  3. Czy hula hop pomaga schudnąć z brzucha?
  4. Przykładowe ćwiczenia z hula hop na odchudzanie
  5. Efekty ćwiczeń z hula hop na odchudzanie
  6. Hula hop - co to jest i skąd się wzięło?

Jakie hula hop wybrać na odchudzanie?

Wbrew pozorom najważniejsza jest optymalna wielkość koła. To idealne, po postawieniu na ziemi, powinno sięgać ci do wysokości żeber.

Hula hop z obciążeniem – czy skuteczniej odchudza?

Trening hula hop z obciążeniem spala nieco więcej kalorii (bo trzeba trochę mocniej angażować mięśnie), ale zdecydowanie trudniej jest wprowadzić ciężkie koło w ruch. Wybieraj je dopiero wtedy, gdy umiesz już wprawnie kręcić prostym, plastikowym kołem.

Decydując się na zwykłą plastikową obręcz, można wypełnić ją ryżem, grochem lub piaskiem, aby była cięższa. Wówczas trening będzie trochę bardziej efektywny. Możesz też zdecydować się na gotowe cięższe hula hop, które polecane jest dla bardziej zaawansowanych osób – może ważyć nawet 2 kg!

Czy hula hop z wypustkami odchudza?

W sprzedaży dostępne są również hula hop ze specjalnymi wypustkami masującymi, które dodatkowo mają wspomagać skuteczność ćwiczeń.

Niestety, wypustki masujące wcale nie przyspieszają spalania tłuszczu, ale zwiększają ukrwienie skóry talii. Jeśli lubisz uczucie ćwiczeń na hula hop z wypustkami, rób to śmiało. Nie licz jednak na spektakularne efekty z powodu ich obecności. Ważniejsze jest to, żebyś się regularnie ruszała.

Hula hop z wypustkami często powoduje siniaki u osób ćwiczących. Jeśli zauważysz taki efekt treningów, zrób przerwę. Być może powinnaś użyć lżejszego koła lub zrezygnować z wypustek. U niektórych osób jednak po pewnym czasie wypustki przestają wywoływać siniaki. Jeśli jest i tak w twoim przypadku, możesz bez obaw ćwiczyć z takim kołem.

Jak ćwiczyć z hula hop na odchudzanie?

Jeśli twoim głównym celem ćwiczeń hula hop jest odchudzanie, musisz wiedzieć, że najważniejsze jest w tym wypadku spalanie kalorii i regularne podejmowanie aktywności fizycznej.

Hula hop nie ma magicznych możliwości odchudzających, a trening będzie skuteczny tylko wtedy, jeśli uda ci się spalać znaczące ilości energii w trakcie jego wykonywania, a całodzienny sposób żywienia nie będzie pokrywać twojego zapotrzebowania na energię. I warunki te będziesz spełniać przez dłuższy czas. Jeśli zależy ci na odchudzających efektach treningu z hula hop, stosuj też dietę redukcyjną zgodną z twoim zapotrzebowaniem kalorycznym.

Przeplataj treningi hula hop z:

Wzmocnisz całe ciało, a efekty będą bardziej zadowalające. Podczas ćwiczeń włącz ulubioną muzykę, ubierz się w wygodny strój sportowy i wywietrz pomieszczenie, w którym wykonasz trening.

 

hula hop na odchudzanie z obciążeniemfot. Adobe Stock, twinsterphoto

Ile czasu trzeba kręcić hula hop, żeby schudnąć?

Średnio, podczas 30 minut treningu z hula hop, spalasz ok. 165 kcal. Wszystko zależy jednak od twojego stopnia wytrenowania, od tego jak dynamicznie się ruszasz i czy robisz przerwy.

Spalanie kalorii podczas ćwiczeń z hula hop jest tym większe im:

  • szybciej się ruszasz,
  • dłużej ćwiczysz,
  • im cięższe jest hula hop,
  • im więcej sama ważysz.

Weź jednak pod uwagę, że obliczanie liczby spalonych podczas treningu kalorii nie ma wielkiego znaczenia. I tak najważniejsza jest dieta i to, aby się regularnie ruszać. Bo chodzi nie tylko o spalanie kalorii w czasie ćwiczeń, ale też o to, aby ruch poprawiał ci samopoczucie, uwrażliwiał ciało na insulinę (ćwiczenia to robią!) i dbał o zdrowie.

Aby tak było, staraj się ćwiczyć nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu, a najlepiej, żeby schudnąć, postaraj się kręcić hula hop 3-5 razy w tygodniu. Możesz kręcić krócej i szybciej (10-15 minut) lub dłużej i w spokojniejszym tempie (20 i więcej minut).

Wszystko zależy jednak od twojego stopnia wytrenowania, od tego jak dynamicznie się ruszasz i czy robisz przerwy. Zadbaj o to, by ćwiczenia przynosiły ci radość i nie były przykrym obowiązkiem.

Czy hula hop pomaga schudnąć z brzucha?

Wiele osób tak właśnie uważa, ale tak nie jest. Niestety nie ma ćwiczeń, które spalają tłuszcz wybiórczo. Nie da się ułożyć ćwiczeń tak, żeby odchudzić tylko brzuch, czy inną część ciała. Organizm  sam decyduje skąd pobiera tłuszcz. Trzeba się z tym pogodzić i ćwiczyć.

Najczęściej jest tak, że kolejność wyszczuplania partii ciała jest odwrotna do tej, jaka ma miejsce podczas tycia. Jeśli więc najpierw utył brzuch, potem biodra z udami, a na końcu ramiona, to najprawdopodobniej w widoczny sposób najpierw schudną ramiona, potem uda z biodrami, a na końcu brzuch.

Na koniec dobra wiadomość: bardzo intensywny trening interwałowy potrafi zmniejszać ilość tłuszczu brzusznego. Jest w tym skuteczniejszy od innych form treningu. Kłopot w tym, że to naprawdę bardzo intensywny wysiłek, do którego nie każdy może i powinien się zmuszać. Natomiast sam trening interwałowy jest fajnym pomysłem na urozmaicenie ćwiczeń.

Jak zrobić interwały z hula hop? Spróbuj na zmianę ćwiczyć np. 0,5-1 minutę z maksymalną prędkością i 1-3 minuty w spokojnym lub średnim tempie. Całość powtarzaj np. przez 15 czy 20 minut. To też dobry pomysł na zwiększenie spalania kalorii.

Przykładowe ćwiczenia z hula hop na odchudzanie

Jak ćwiczyć z wykorzystaniem hula hop? Oto kilka propozycji. Zaletą treningu z hula hop jest to, że można trenować praktycznie wszędzie, także podczas oglądania telewizji lub serialu.

Ćwiczenie hula hop na talię osy

  • Stań prosto w rozkroku nieco szerszym niż szerokość twoich bioder.
  • Delikatnie ugnij kolana, ręce wyprostuj i unieś do góry lub ułóż skrzyżnie dłonie na ramionach.
  • Kręć hula hop na wysokości talii, początkowo kilka minut, stopniowo wydłużając czas.
  • Czynność powtórz, kręcąc obręczą w drugą stronę.

Koniecznie wypróbuj też inne ćwiczenia na talię osy.

Ćwiczenia z hula hop na jędrne pośladki i płaski brzuch

  • Połóż się plecach i unieś nogi do kąta prostego.
  • Hula hop umieść między rozszerzonymi stopami, a następnie wolno opuszczaj nogi i zatrzymuj je tuż nad podłogą. Po czym ponownie unieś je do góry. Powtarzaj w trzech seriach po 12-15 powtórzeń.

Jeśli chcesz mieć jędrne pośladki i płaski brzuch, nie wystarczą jedynie ćwiczenia z hula hop na odchudzanie, musisz wykonywać też inne ćwiczenia na pośladki lub ćwiczenia na brzuch, np. zestaw ćwiczeń na brzuch na stojąco.

Ćwiczenia na ramiona z hula hop

  • Wyprostuj rękę i umieść obręcz na nadgarstku.
  • Starają się kręcić hula hop tak, aby przemieszczało się ono od nadgarstka do ramienia i z powrotem. Początkowo będzie to wymagało sporo skupienia, lecz po kilku dniach, ćwiczenie powinno wychodzić ci już znacznie lepiej.

Dodatkowo wykonuj zestaw ćwiczeń na ramiona, a efekty zobaczysz szybciej.

Ćwiczenia na nogi z hula hop

  • Połóż się na plecach na macie do ćwiczeń.
  • Unieś jedną nogę pod kątem 90 stopni, a następnie umieść hula hop w okolicy kostki.
  • Kręć podobnie jak w przypadku ramion.
  • Czynność powtórz również na drugą nogę.

Efekty ćwiczeń z hula hop na odchudzanie

Przy odrobinie systematyczności szybko zobaczysz efekty w postaci szczuplejszej talii, smuklejszych bioder, jędrniejszych pośladków, a także zgrabniejszych nóg i ramion.

Ćwiczenia z hula hop na talię i biodra to też niestety potencjalne efekty uboczne. Podczas ćwiczeń z hula hop mięśnie brzucha pozostają cały czas napięte, a w konsekwencji może dojść do przeciążenia mięśni dna miednicy.

Na efekty uboczne najbardziej narażone są kobiety:

  • krótko po porodzie,
  • z rozejściem mięśnia prostego brzucha,
  • cierpiące na bolesne miesiączki,
  • niewprawne w ćwiczeniu mięśni dna miednicy.

Dlatego, na wszelki wypadek, traktuj ćwiczenia z hula hop raczej jako dodatek do treningu wzmacniającego ciało.

Hula hop - co to jest i skąd się wzięło?

Pamiętacie z dzieciństwa kolorową obręcz, która była wykorzystywana do „dziewczyńskich” zabaw na podwórku? Najwyższy czas sobie o niej przypomnieć, ponieważ dziś efektywny i przyjemny trening z wykorzystaniem hula hop jest bardzo modny. Z hula hop ćwiczą takie sławy jak Beyonce, Pink czy Michelle Obama.

Krótka historia hula hop

Rodowód hula hop sięga lat 50. XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych firma Wham-O wypuściła na rynek kolorowe obręcze wykonane z plastikowych rurek. Nowość szybko zawojowała USA, a następnie cały świat.

Zręcznościowa zabawa, polegająca na nieustannym kręceniu kołem wokół talii, bioder, ramion, nóg, klatki piersiowej, a nawet szyi, stała się jedną z ulubionych aktywności dzieci i artystów cyrkowych. Przez pewien czas nieco zapomniana, dziś znów wraca do łask jako skuteczna forma treningu.

Na podstawie artykułu Marty Kosakowskiej opublikowanego 14.05.2013.

Czytaj także:
Jak schudnąć bez diety i czy to jest możliwe?
Co spala tłuszcz najszybciej? Treningi mistrzowsko spalające tłuszcz
10 tysięcy kroków – ile to kalorii?

Redakcja poleca

REKLAMA