Pierwsze oznaki zbliżającego się  porodu

Pierwsze oznaki zbliżającego się porodu

Najwyższa pora przekonać się, jakie objawy zapowiadają rychły poród. Nie panikuj - zachowuj się racjonalnie i spokojnie, a z pewnością wszystko się ułoży.
/ 22.10.2010 12:25
Pierwsze oznaki zbliżającego się  porodu

Czy ja już rodzę?

Objawem porodu jest odpłynięcie płynu owodniowego, co trudno przeoczyć, a można łatwo poczuć. Tak samo jak silne skurcze macicy, które są boleśnie odczuwalne przez ciężarną. Skurcze takie, jeśli chcemy mówić o rozpoczętej akcji porodowej, muszą być regularne, tj. muszą występować co minimum 10 minut w ciągu ostatnich 30 minut.

W praktyce skurcze te są niekiedy mylone z tzw. skurczami przepowiadającymi (Braxtona-Hixa), które są nieregularne, ale dość dobrze odczuwalne przez pacjentkę, a ich ilość wzrasta w końcowym etapie ciąży. Skurcze porodowe początkowo występują co kilkanaście minut, z czasem są coraz częstsze, silniejsze i trwają dłużej. Pojawiają się w dole pleców i promieniują ku przodowi, w stronę pachwin.

Polecamy: Jak wygląda poród w wodzie?

Także odejście krwistego czopu lub po prostu duża ilość śluzowej wydzieliny podbarwiona na różowo, również daje początek porodowi.

Jest to znak, że szyja macicy ulega rozluźnieniu i się rozwiera.

Wydaje Ci się, że rodzisz? Jeśli tak to...

Zobacz także:  Oznaki porodu