Stary przepis z zeszytu babuni. Ta zupa z brukwi na gęsinie to jesienno-zimowy klasyk
fot. Adobe Stock, M.studio
Zupa z brukwi na gęsinie to nie tylko smaczne danie, ale również sposób na zachowanie odporności. Brukiew jest bogata w witaminę C i beta-karoten, które wspierają zdrowie. Z kolei gęsina dostarcza wysokiej jakości białka oraz zdrowych tłuszczów, pomagających zachować energię. Sprawdź ten pyszny przepis.
Wywodząca się z polskiej kuchni zupa z brukwi przygotowana na tłustym mięsie z gęsi to aromatyczna potrawa, która idealnie sprawdza się w chłodniejsze dni. Nie tylko pysznie smakuje, ale do tego dostarcza solidnej dawki witamin i minerałów, wspierając dobre samopoczucie jesienią i zimą. Jeśli szukasz pomysłu na pożywną, tradycyjną zupę, koniecznie wypróbuj ten pyszny przepis z zeszytu babci.
Gęsina to doskonałe mięsiwo do jesienno-zimowych potraw - ma ciemne, soczyste mięso o intensywnym smaku i jest naturalnym źródłem zdrowych tłuszczy oraz białka. Dzięki zawartości kwasu oleinowego pomaga obniżać (oczywiście w połączeniu z leczeniem farmakologicznym) poziom tzw. złego cholesterolu. Nie bez powodu gęsina uznawana jest za jedno z najzdrowszych mięs.
Z kolei brukiew, często zapominana, stanowi świetne źródło witaminy C i przeciwutleniaczy. Dzięki swojej naturalnej słodyczy oraz lekkiej goryczce doskonale współgra z głębokim smakiem gęsiny, tworząc wyjątkową kompozycję smakową. To pyszne warzywo korzeniowe kiedyś było niezwykle popularne w polskiej kuchni, a dziś warto dać mu "drugie życie".
Przygotowanie zupy z brukwi na gęsinie nie jest skomplikowane, ale wymaga długiego, powolnego gotowania, co warunkuje wydobycie pełni smaku i aromatu z każdego składnika z osobna. Podobnie, jak w przypadki rosołu, zupa na gęsinie powinna długo "pyrkać" na niewielkim ogniu. Jeśli chcesz, możesz po ugotowaniu zmiksować całość i stworzyć zupę-krem.
Składniki:
ok. 500 g gęsiny (np. skrzydła lub nogi),
2 średnie brukwie,
2 marchewki,
pietruszka,
niewielki kawałek selera,
średnia cebula,
2-3 liście laurowe,
kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego,
sól i pieprz do smaku,
natka pietruszki do dekoracji.
Sposób przygotowania:
Umytą gęsinę umieść w garnku z wodą, dodaj liście laurowe, pieprz i ziele angielskie. Gotuj na wolnym ogniu przez około 1,5-2 godziny, aż mięso będzie miękkie i odda swój smak do bulionu.
Brukiew, marchewkę, pietruszkę i seler obierz, a następnie pokrój wszystkie warzywa w kostkę. Cebulę pokrój zaś na ćwiartki.
Dodaj warzywa do bulionu i gotuj na małym ogniu przez kolejne 30-40 minut, aż wszystkie składniki zmiękną.
Pod koniec gotowania dopraw zupę do smaku solą i pieprzem. Wyjmij mięso, oddziel je od kości posiekaj na mniejsze kawałki, po czym wrzuć z powrotem do garnka
Przed podaniem udekoruj natką pietruszki.
Wariant: zupę możesz przygotować także na pieczonych warzywach korzeniowych. Wówczas nie krój ich w kostkę przed pieczeniem, a po dodaniu do zupy zblenduj całość na gładki krem.
fot. Zupa z brukwi na gęsinie/Adobe Stock, marysckin
Zupa keto musi być niskowęglowodanowa i dostarczać sporą ilość tłuszczu. Nie można do niej dodać tradycyjnych „wypełniaczy”, czyli makaronu, ryżu czy ziemniaków. Mimo to, keto zupy są sycące, gdyż treści nadaje im mięso, jaja lub kiełbasa czy boczek. Zabielanie zupy odbywa się za pomocą śmietany, a nie zasmażki. To sprawia, że porcja takiej zupy zawiera mało węglowodanów i nie wytrąca ze stanu ketozy.
Zupa z pokrzywy to nieoczywisty pomysł na wykorzystanie tego pysznego zioła. W smaku przypomina nieco zupę szczawiową. Możesz zabielić ją śmietana albo zblendować na gładki krem. Świetnie smakuje z ugotowanymi jajkami, przygotowana na wędzonce i warzywnym bulionie. Zobacz, jak zrobić pyszną zupę z pokrzywy.
Zupa lekkostrawna nie powinna zawierać cebuli ani czosnku, nie można też jej zabielić śmietaną ani użyć zasmażki. Ważne jest, aby znajdujące się w niej produkty spożywcze były mocno rozdrobnione, dlatego często podaje się zupy kremy lub z tartymi warzywami. Lekkostrawna zupa nie może też być gorąca ani bardzo zimna.
Zabielana zupa grzybowa wigilijna najczęściej podawana jest z ziemniakami i śmietaną. To alternatywa dla tradycyjnego czerwonego barszczu. Możesz podać ją zamiast niego lub obok, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Jej przygotowanie zajmie ci tylko 60 minut. Poznaj tradycyjny przepis na świąteczną zupę grzybową.
Krem z cukinii w wersji fit jest lekki, dietetyczny, a bardzo smaczny. Nie ma w nim wielu kalorii. Bazą fit kremu z cukinii jest podsmażona cukinia i roślinny bulion. Dodatki smakowe ulepszające fit krem z cukinii to: zeszklona cebula, jogurt naturalny, maślanka, czosnek, papryka chili, przecier pomidorowy, płatki drożdżowe, natka pietruszki, mięta.
Zupa z rzodkiewki to nietypowy pomysł na zupę krem - bazą przepisu oprócz samych rzodkiewek, są również ziemniaki, które łagodzą posmak rzodkiewki i idealnie go balansują. Zupa z rzodkiewki jest banalnie prosta w przygotowaniu, a jej smak warto wzbogacić dodatkiem śmietany oraz ziół. Serwuj na ciepło, np. z grzankami lub groszkiem ptysiowym.
Zupa miso, a właściwie miso shiru, to jedna z najbardziej znanych zup kuchni japońskiej. Robi się ją z bulionu dashi oraz ze specjalnej pasty ze sfermentowanej soi.
Zupa migdałowa to kresowe danie wigilijne, które obok barszczu i zupy grzybowej pojawiało się dawniej na wielu stołach. Bazą zupy migdałowej jest mleko.
Opieńki nie cieszą się popularnością, ale dobrze doprawiona zupa z opieniek smakuje lepiej, niż klasyczna grzybowa z podgrzybków czy borowików. Zblenduj ją na gładki krem, dopraw tymiankiem i serwuj z grzankami.
Zupa grzybowa z suszonych grzybów to idealne danie na Wigilię dla tych, którzy chcą odpocząć od barszczu. Robi się ją znacznie szybciej, a jej zapach i smak zachwycą każdego.