Składniki:
- 100 g suszonych grzybów,
- 2 litry bulionu warzywnego,
- 1 duża cebula,
- 3 łyżki masła,
- 1 łyżka oleju,
- 1 łyżka mąki,
- liście laurowe i ziele angielskie,
- sól i pieprz do smaku,
- opcjonalnie: 3 łyżki kwaśnej śmietany.
Przygotowanie:
Zupa grzybowa to esencjonalna i bardzo sycąca potrawa, która sprawdzi się nie tylko podczas Wigilii. Jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego barszczu czerwonego, ale ma względem niego jedną bardzo ważną zaletę – ciężej nią ubrudzić obrus i ubrania gości!
Gdy zdecydujesz się ją przyrządzić z suszonych grzybów, będzie jeszcze szybsza i prostsza w przygotowaniu. W końcu nie tak łatwo znaleźć świeże grzyby w grudniu, a suszone są o wiele tańsze od mrożonych,
Zupa grzybowa z suszonych grzybów będzie smakowała zarówno w klasycznej wersji z łazankami, jak i z ziemniakami (koniecznie gotowanymi w zupie), a poza świątecznym okresem – nawet z grubym makaronem. Jak ją przygotować?
- Dzień wcześniej namocz grzyby w 1,5 szklanki gorącej wody.
- Na patelni z grubym dnem rozgrzej olej z dwiema łyżkami masła. Posiekaj drobno cebulę i podsmaż ją na złoty kolor.
- Grzyby odcedź. Koniecznie zachowaj wodę na później – jest w niej mnóstwo smaku, który nie może się zmarnować!
- Posiekaj grzyby na mniejsze kawałki i dodaj do cebuli. Podsmażaj przez około 20 minut.
- Dopraw solą i pieprzem. Dodaj liście laurowe oraz ziele angielskie.
- Podgrzej bulion. Zamiast warzywnego wywaru możesz użyć drobiowego lub wołowego rosołu.
- Wrzuć zawartość patelni do garnka z bulionem. Dolej również wodę z moczenia grzybów i gotuj przez 15 minut na bardzo małym ogniem pod przykryciem.
- Przygotuj zasmażkę – na patelni podgrzej dwie łyżki rzadkiej części zupy, łyżkę mąki oraz łyżkę masła. Dokładnie wymieszaj i dodaj do garnka.
- Jeśli chcesz, możesz zabielić zupę grzybową. Wlej jedną łyżkę wazową zupy do szklanki, dodaj do niej trzy łyżki śmietany i dokładnie wymieszaj. Wlej zawartość szklanki do garnka i jeszcze raz wymieszaj. Dzięki temu śmietanka się nie zważy.
Zupę grzybową z suszonych grzybów podawaj z łazankami lub ziemniakami. Jeśli zdecydujesz się na ziemniaki, dodaj obrane i pokrojone w drobną kostkę do bulionu i ugotuj jeszcze przed dodaniem grzybów. Łazanki ugotuj osobno i zalewaj gorącą zupą.
Przeczytaj więcej pomysłów na pyszne świąteczne dania:
Sprawdzone pomysły na rybę w galarecie
Tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami