POLECAMY

Jak mieć płaski brzuch?

Jak odchudzić i wymodelować brzuch? Metod jest kilka, a jedną z nich jest "Dieta płaskiego brzucha" opracowana przez redaktorki zdrowotnego amerykańskiego magazynu "Prevention". O tym i innych sposobach na płaski brzuch w poradniku "Gazety Wyborczej" "Jak mieć płaski brzuch?".
Jak mieć płaski brzuch?

Oponka na brzuchu jest nie tylko nieestetyczna, ale też niewygodna. Rzadko który dorosły nie ma problemów ze wzdęciami i nie musi rozpinać guzika spodni podczas siedzenia przy stole czy biurku (zwłaszcza po jedzeniu). Czy, oprócz operacji, są jeszcze jakieś skuteczne sposoby na to, by pozbyć się niechcianego balastu z brzucha?

Wzdęcia to problem związany z gromadzeniem się gazów w żołądku i jelitach. Na ich powstanie mają wpływ:

 • napoje gazowane,
 • gumy do żucia,
 • słodycze,
 • niektóre warzywa (np. groch, fasola, brukselka, kalafior, kapusta),
 • połykanie powietrza podczas posiłku (np. wtedy, gdy rozmawiamy przy jedzeniu).

Na wzdęcia pomaga kminek – warto posypywać nim wyżej wymienione warzywa – a także picie herbat miętowych z rumianku, dziurawca lub kopru włoskiego.

Pamiętajmy, że jeśli dieta nie pomaga, należy udać się do lekarza, ponieważ wzdęcia mogą wskazywać na choroby takie jak: nietolerancja pokarmowa, uchyłkowość jelita grubego, zespół jelita nadwrażliwego, zaburzenia trawienia i wchłaniania, zaburzenia wydzielania trzustkowego i żołądkowego, a nawet nowotwory przewodu pokarmowego.

Redaktorki "Prevention", amerykańskiego miesięcznika poświęconego zdrowiu, opracowały dietę opartą na kwasach tłuszczowych nienasyconych (zwłaszcza jednonienasyconych), które pomagają zachować płaski brzuch. Mowa o "Diecie płaskiego brzucha", która opiera się na tłuszczach roślinnych, będących źródłem MUFA (jednonienasyconych kwasów tłuszczowych). Zasady diety są proste: należy spożywać 4 posiłki dziennie, co 4 godziny. Każdy posiłek musi liczyć 400 kalorii i zawierać elementy zawierające MUFA. Dieta składa się z 4-dniowego programu antywzdęciowego i 28-dniowego programu diety właściwej.

Przykład jadłospisu (produkty z MUFA zostały pogrubione):

 • śniadanie: kanapka z jajkiem i awokado (311 kalorii),
 • lunch: kurczak zawijany w sałatę z orzeszkami piniowymi (397 kalorii),
 • obiad: makaron z warzywami i serem przyrządzany na oliwie z oliwek (405 kalorii),
 • przekąska: chrupkie pieczywo z białym serem i czarnymi oliwkami (350 kalorii).

Co na to dietetycy? Okazuje się, że pomimo niewątpliwych zalet "Diety płaskiego brzucha" (różnorodność, regularność posiłków, ograniczanie czerwonego mięsa), ma ona także wady: narzucone 1600 kcal nie jest dobre dla wszystkich, a duża ilość tłuszczów roślinnych, bogatych w kwasy omega-6, może działać prozapalnie.

Być może niektórych zdziwi ta informacja, ale największym wrogiem szczupłej sylwetki jest stres, który sprawia, że wzmaga się produkcja glikokortykoidów, w tym głównie kortyzolu. Kortyzol zapewnia stałe dostawy glukozy do mózgu i hamuje stany zapalne. Otwiera komórki tłuszczowe, by gromadziły więcej zapasów i pobudza wydzielanie insuliny, która wzmaga apetyt.

Najlepszym sposobem na odchudzenie brzucha (i nie tylko) jest ruch. Co więc robić? Zaprzyjaźnij się z ćwiczeniami aerobowymi: pływaj, wybierz się na rower, spaceruj, biegaj. Nie zapominaj też o popularnych "rowerkach" i "brzuszkach".

A co, jeśli żadna z powyższym metod nie pomaga? Zostaje operacja. Chirurgia oferuje:

 • zabiegi bariatryczne (gdy BMI jest większe niż 40),
 • liposukcja (odessanie tłuszczu),
 • lipoliza (chemiczne lub ultradźwiękowe rozkładanie tłuszczu).

Trzeba jednak wiedzieć, że dwie ostatnie metody są odpowiednie tylko dla tych, którzy pragną jedynie zrzucić 4-5 kg, a nie wyleczyć się z otyłości.

Polecamy: Jak ćwiczyć brzuch w domu? - ćwiczenia

Źródło: "Gazeta Wyborcza", 24.04.2012/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
Nie wiedziałam, że guma do żucia też może powodować wzdęcia. Teraz będę miała na co zwalać winę za mój wypukły brzuch ;)
/6 lat temu
Wydaje mi się, że jedzenie z umiarem nie zawsze gwarantuje płaski brzuch. U niektórych tkanka tłuszczowa może gromadzić się szczególnie na brzuchu...
/6 lat temu
jedzenie z rozsądkiem powinno pomóc każdemu, u kogo za dużo kilogramów to skutek złego odżywiania i lenistwa, a nie chorób.